דילוג לתוכן העיקרי
fw_before_content
content

מכינת רעות

מכינת רעות

מנהל המכינה: דן ורדי

מכינת רעות היא מכינה קדם צבאית חצי שנתית למנהיגות מיסודן של התנועה הקיבוצית ותנועת החלוץ הנמצאת בקיבוץ יחיעם שבגליל המערבי.
חזון המכינה הינו צמצום פערים בחברה הישראלית, מפגש אנושי חוצה מגזרים, מעמדות, גאוגרפיה ועדות, ויצירת מנהיגות צעירה מאוחדת וערכית.
התכנית כוללת: מתן כלים לחיים הבוגרים, חוויית קבוצה משמעותית, הכשרה למנהיגות, הכנה לשירות הצבאי, עידוד שירות משמעותי ויציאה לתפקידי פיקוד וקצונה, מעורבות והתנדבות בקהילה, עבודה משותפת בחקלאות, למידה מעמיקה על החברה הישראלית, גיבוש זהות יהודית-ציונית, הכרת וידיעת הארץ.
התכנית נמשכת 6 חודשים, מספטמבר עד פברואר. בוגרי התכנית מתגייסים במרץ. התכנית אינה דורשת דחיית שירות ואינה פוגעת במחזורי הגיוס של הצבא, זאת על מנת לאפשר למשתתפים להתגייס בשנת הגיוס המקורית שלהם ללא צורך בדחיית שירות ארוכת טווח.
במכינה זוכים לחיות יחד חברות וחברים צעירים מכל קשת החברה הישראלית: בנים ובנות, ותיקים ועולים, בוגרי מסגרות חינוך מגוונות, עירוניים, קיבוצניקים, מושבניקים, בקיצור- צעירים מכל רחבי המדינה.
אנו מזמינים, בוגרי יב', להשתתף בחוויה מעמיקה ומשמעותית לפני הגיוס, מתוך שאיפה ליצור שינוי משמעותי בחיים ובחברה הישראלית. לעבור תהליך של גיבוש זהות ותפיסת עולם, לרכוש כלים לשירות משמעותי בצבא ולחיים בוגרים עצמאיים. 

במסגרת ובמהלך התוכנית יתנסו החניכים בחוויות אשר יחזקו את הקשר שלהם עם הארץ, יחזקו את הזהות האישית שלהם, יחשפו אותם לחברה הישראלית על כל גווניה ויכשירו אותם להדרכה ומשימתיות – כל זאת מתוך חוויית "יחד" קבוצתית.

משימה
במסגרת תכנית המכינה יתנסו החניכים במשימה התנדבותית לפחות אחת לשבוע (בשבועות שגרה). המשימה ההתנדבותית תהיה על-פי רוב בתחום החינוך הבלתי-פורמאלי, אך לא רק ותנסה לייצר לכל חניכי המכינה מסגרת משמעותית ורלוונטית המצליחה למקסם את יכולותיהם ולייצר אצל החניכים חוויית הצלחה.
אנו מאמינים שבחוויית הדרכה וחונכות משמעותית לא רק החניך נשכר, אלא גם – ואולי בעיקר – המדריך. חניכי המכינה, שלחלקם רקע בהדרכה והתנדבות ולחלקם אין, ייתרמו רבות מתקופה בה הם יהיו דמות הבוגר המשמעותי לחניכים אחרים. הכלים שהם ירכשו והדילמות איתן יתמודדו לאורך התקופה יעזרו לעצב את הגישה החינוכית שלהם, יפתחו אצלם כלים בהדרכה, באמפתיה, בהובלת תהליכים ובעמידה מול קהל והעברת תוכן.
הצוות החינוכי של מכינת רעות ילווה את החניכים במהלך התנדבותם – הן במקומות ההתנדבות ובעיקר בליווי שבועי של המשימה – ליווי בו יעלו דילמות ספציפיות וכלליות וינתנו כלים להדרכה ולהתנעת התהליכים אותם מובילים החניכים.

לימודים

במסגרת הלימודים נשאף להצליח לחשוף את החניכים לתכנים רבים באופן עמוק מספיק בכדי שיוכלו לגבש דעה מוצקה עליהם. את נושאי הלימוד מעבירים מרצים חיצוניים בעלי ידע וניסיון רב בתחומם.
בלימודים בתוכנית ישולבו אמצעי הדרכה ולימוד שונים על-מנת לייצר דוגמא פנימית של למידה אלטרנטיבית וגם בגלל העיקרון שבו כל אחד לומד אחרת. מסגרת הלימודים במכינה, שהיא אינטנסיבית מאוד, תשאף לייצר אופני למידה מגוונים על-מנת להצליח להיות רלוונטית למספר רב של חניכים ככל הניתן.

הכנה לשירות – מפגשים שבועיים בהובלת צוות המכינה בו מפגש עם תכנים לקראת שירות משמעותי בצה"ל. החל מהבחינה הטכנית – יחידות, חילות, דרגות וכו' וכלה במור"קים ודיון על סוגיות מבצעיות ומוסריות בצבא. במהלך תוכנית ההכנה לשירות ישאף צוות המכינה להפגיש את החניכים עם מספר רב ככל הניתן של דוברים מרקעים שונים ומסיפורים שונים על מנת לעורר השראה ולתת תמונת שירות רחבה ככל הניתן ורלוונטית לכל החניכים.

הקבוצה
הקבוצה היא הפורום בו מתרחשים רוב התהליכים המשמעותיים במהלך השנה.
במציאות החיים המודרנית, בה הקשר הבין-אישי מצטמצם למינימום הנדרש מצד אחד והיכולת לעבוד בצוות וליצור שיתופי פעולה הן תכונות נדרשות בעולם העבודה המודרני, הקבוצה מהווה במת מפגש והתנסות חשובה מאין כמוה.
תהליכי הלמידה, עיבוד ההתנסות, העבודה וניהול החיים – כולם מתרחשים במרחב הקבוצתי ודורשים מהיחיד לחדד את רגישויותיו, להסתכל מחוץ לעצמו, לדעת לשבור את הדימויים אצלו בראש ולשחרר את המסכות שהוא התרגל לשים על עצמו. הקבוצה מחייבת את הפרט להיות רגיש לאחר, לדעת לדרוש את שמגיע לו – ולמצוא את הדרך בה שני הדברים לא סותרים אחד את השני.  דרך ההתנסות הקבוצתית חניכי המכינה מרגישים את הכוח והפוטנציאל שבקבוצה.

לו"ז שבועי לדוגמא:

טבלת לוז קבוצה מכינת רעות

חדשות אחרונות