דילוג לתוכן העיקרי
fw_before_content
content

מחאת החקלאים בלב ים כנרת

דור ההמשך של החקלאים התייצב היום לצד החקלאים במאבקם להגנת החקלאות: 900 בנות ובני נוער מהקיבוצים השתתפו היום במשט הרפסודות המסורתי של התנועה הקיבוצית. על מפרשי הרפסודות הם קוראים לשר האוצר ושר החקלאות שלא לפגוע בחקלאות הישראלית
מחאת החקלאים בלב ים כנרת
צילום: איילת הריס

מחאת החקלאים נגד המהלך החד צדדי שמקדמים משרד החקלאות והאוצר לפתיחת הייבוא לפירות וירקות מחו"ל הגיעה גם למחזור הראשון של רפסודיית הנוער של התנועה הקיבוצית שהתקיימה השבוע בכנרת.

על המפרשים ששטו לרוחבה של הכנרת נכתב בין היתר: "ערכים לא מייבאים מטורקיה", "החקלאות תנצח", אם בא לך לסחוט, יש לי תפוזים טריים (תוצרת הארץ)" ועוד.

כבכל שנה, גם השנה מעבר לבניית הרפסודה מתכנסים הנערות והנערים מהקיבוצים ברחבי הארץ למעגלי שיח בנושאי שירות משמעותי בצה"ל ולמען החברה בישראל, וכן בנושאים רבים המעסיקים את החברה בישראל. השנה, בעקבות הרפורמה בחקלאות ייוחדו מעגלי השיח רבים לנושא חיזוק החקלאות הציונית ובלימת המהלך החד צדדי שמקדמים משרדי האוצר והחקלאות. 

החקלאים אשר הגיעו לדבר עם בני ובנות הנוער הסבירו להם על הסכנות העומדות לפתחה של החקלאות באופן מיידי בעקבות כוונות האוצר ומשרד החקלאות לייבוא תוצרת מחו"ל – מהלך שלא מטפל בבעיה האמיתית – פערי התיווך ברשתות המזון ולכן לא יביא להוזלת המחירים.

בעקבות מעגלים אלו החליטו לא מעט מקבוצות הנעורים לייחד את המפרש של הרפסודה אותה הם משיטים לאמירה על חשיבות החקלאות בישראל. 

רפסודה

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "אני גאה בבני הנוער, דור העתיד שלנו, אשר גם בעת הרפסודיה מבינים את גודל השעה ונרתמים לצד החקלאות הישראלית והציונית. גם בני הנוער, ואולי בעיקר הם מבינים כמו הציבור כולו , כי החקלאות העברית היא נשמת אפה של המדינה וכי לא החקלאים העובדים כל ימי השנה בשרב ובקור בכל חבלי הארץ, מהערבה ועד הגולן, הם הנושאים באחריות ליוקר התוצרת החקלאית במדפי הרשתות השונות. גם הם מבינים את חוסר ההגינות במצב בו מי שגוזר את הקופון השמן על חשבון הציבור ועל גב החקלאים מצליח להתחמק מן האחריות.

אם חלילה לא תהיה חקלאות מקומית, נהיה תלויים רק בייבוא והמחירים רק יעלו כי לא תהיה חלופה, לא תהיה כבר דרך חזרה."

מזכ"ל התנועה הקיבוצית הוסיף: "החקלאים הם חלק מהעם ומגדלים את תוצרתם למען העם. הניסיון להציגם כאויב העם מקומם ולא מקובל".

הוספת תגובה חדשה