דילוג לתוכן העיקרי
fw_before_content
content

רוכבים לקראת השלב הבא בחיים

מסע י"ב המסורתי של התנועה הקיבוצית הסתיים בהצלחה בצהרי חמישי בהשתתפות 850 בנות ובני י"ב מקיבוצים בכל רחבי הארץ ומדריכיהם. הצעירים והצעירות רכבו לאורכו של חבל אילות, מפארק תמנע ועד לוטן, ועסקו בשאלות ובהתלבטויות לקראת השלב הבא בחיים: יציאה לשנת שירות ועשייה חינוכית-חברתית, שירות משמעותי ויציאה לפיקוד. בנוסף, זכו לערוך היכרות מקרוב עם חבל ארץ מרוחק ולהתחבר לתנועה ולעריכה

היציאה למסע י"ב היא חוויה מכוננת עבור בני ובנות הנוער, הכוללת חיבור לשטח ולקבוצה והתמודדות משותפת עם אתגר פיזי ומנטלי. המסע מאפשר להם לצאת מאזור הנוחות ולהיות אחד עבור השנייה, לשים בצד לכמה ימים את הלחצים והרעשי הרקע שקיימים אצלם ביומיום ביום יום ולהיות ב"כאן ועכשיו". לדווש בחבל ארץ לא מוכר, להיפגש עם נוער מאזורים אחרים בארץ, להתבונן פנימה ולשאול שאלות. זהו אירוע חד פעמי שנשאר איתם בלב שנים קדימה, רגע לפני שמתחילים את "החיים הבוגרים".

ההכנה וההיערכות למסע הציבו את מדריכי ומדריכות הנעורים כיעד מרכזי, שהצלחתו תיבחן ביכולתם להוביל את קבוצתם במסע אתגרי-חינוכי-ערכי בתהליך מתמשך, והם לקחו בשתי ידיים את האחריות שהוטלה עליהם והתגייסו להעברת התכנים והובלת הקבוצות בהצלחה רבה. בהקשר זה אומרת דבי ברא"ס, ראשת אגף חינוך, ש"המסע הוא תשתית ארגונית, חינוכית וערכית עבור המדריכים לעסוק בשיח חינוכי – ולכך נערכנו בהכנת המפעל שהצלחתם תהיה גבוהה ככל האפשר ובהתאמה לכל מדריכים ומאפייני הקבוצה שלו".

מדוושים בפארק תמנע. צילום: אוראל רביבו
מדוושים בפארק תמנע. צילום: אוראל רביבו

לאחר נסיעה השכם בבוקר (או באמצע הלילה) של הקבוצות דרומה, התארגנות ומשחק טריוויה קבוצתי שחיבר אותן אל חבל אילות, יצאו כולם לרכיבה בנוף המרהיב של פארק תמנע בטור רוכבים ארוך שחלף למרגלות האתר המפורסם "עמודי שלמה" אל עמק ססגון, בסמוך לקיבוץ אליפז, בו הוקם מחנה הלילה. בערב התקיימו מעגלי שיח להעמקת ההיכרות עם האזור, בהובלת יותר מ-30 חברי וחברות קיבוצי חבל אילות שהתגייסו באופן מרגש. מתיישבי האזור שיתפו בייחודיות של החיים באזור כה מרוחק מהמרכז, באתגרים והיתרונות שהדבר מזמן ומדוע בחרו לבנות בו את ביתם או להצטרף. ראש המועצה האזורית חבל אילות, ד"ר חנן גינת, בירך את משתתפי המסע בטקס הדלקת נר שני של חנוכה ואמר: "אנחנו שמחים שאתם פה וטועמים קצת מהחיים שלנו כאן בערבה ומהמרחב המדברי הצבעוני והמקסים שלנו. יש חשיבות אדירה לשים על סדר היום את נושא השירות המשמעותי ואת התרומה לחברה. לא מובן מאליו שהביקוש למכינות ולשנות השירות הוא גדול כל כך, והעובדה הזאת מעידה רבות על איכות הנוער שלנו". גינת ציין כי זו השנה השנייה שחבל אילות מארח את מסע י"ב של התנועה הקיבוצית והוסיף: "אני מקווה שהמסורת הזאת תימשך".

היום השני הוקדש לעבודה קבוצתית שעסקה במשמעות ומקום השירות המיטבי והמשמעותי בצבא. נושא שהובל על ידי מדריכי ומדריכות הנעורים, שהוכנו למשימה בהכנת המדריכים וזכו לליווי של צוות אגף חינוך של התנועה. ביום זה מסע הרכיבה היה ארוך ומאתגר (27 ק"מ), כנגד רוח צפונית, לאורכו של הגבול עם ירדן עד למחנה הלילה השני, שהוקם בסמוך למתחם יטבתה.  

יום הרכיבה השלישי והאחרון, הוקדש לעידוד היציאה לשנת י"ג (שנת שירות, תנועות נוער ומכינות קדם-צבאיות). בהפסקת הצהריים בין הגבול עם ירדן לקיבוץ גרופית התקיימו מעגלי שיח בקבוצות בהובלת מדריכי הקבוצות ובהשתתפות 90 שינישינים של התנועה הקיבוצית ומתנדבי שנת שירות בתנועות הנוער הפועלים בכל הארץ. המפגשים אפשרו שיחה על הבחירה לדחות את הגיוס בשנה לטובת עשייה חברתית-ערכית ושיתוף בחוויה עד כה, זיכרונות ותובנות מתקופת המיונים ועוד. הנערים והנערות (שרבים מהם מתמיינים בימים אלה למסגרות שנת השירות) שאלו שאלות והביעו חששות וציפיות בהקשר של היציאה לשנת שירות. היום הסתיים בחניון הלילה האחרון מול קיבוץ קטורה.

זריחה במסע
זריחה במסע

תחושותיה של שני רוסו, רכזת הדרכה ומנהיגות במוא"ז הגליל העליון, ממחישים את משמעותו של המסע עבור בני הנוער ומדריכיהם, והיא אומרת כי "מדובר במעטפת ייחודית שמאפשרת ועוזרת לנו, צוות המחנכים, להיות בחוויה המשותפת ולערוך היכרות מעמיקה עם נוער שנמצא תחת אחריותנו מכיתה א' ועד י"ב". עבור שני זו השנה השמינית (!) בה היא מלווה את הנוער במסע: "אני גאה ומרוגשת לראות את נערי ונערות שכבת י"ב שלנו, הם מהווים עבורנו גאווה גדולה, מייצרים שותפות ורואים את האחר. אני מכירה תודה ושמחה מאוד להיות חלק מהמפעל".

נעם להב, מדריך הנעורים במעגן מיכאל, מחזק את דבריה של שני: "הנערים שלי נהנו והתגבשו עוד יותר כקבוצה. המסע אפשר להם להיות עצמאיים בניהול הלוגיסטיקה, האוכל והסדר של המחנה והיווה אחלה של פלטפורמה להיכרות עם עוד קיבוצניקים בני גילם".

על המסע ניצח רכז המפעלים, גיא גרסול, ולצדו צוות גדול ומסור שכלל כ-50 אישה ואישה, וביניהם פעילי אגף חינוך, פעילי התנועה מאגפים אחרים שהתגייסו כתמיד מכל הלב, צוות לוגיסטי, חובשים ומאבטחים. אנשי חבל אילות, נרתמו והמועצה האזורית נרתמו גם השנה למשימה ולקחו חלק פעיל בתהליך ההכנות למסע, הן בהיבט הארגוני והן במישור החינוכי של בניית התוכן ליום הראשון במסע ובהובלת מעגלי השיח.

גיא גרסול, רכז המפעלים באגף חינוך ומפקד המסע, מסכם: "אני רוצה להודות לצוות אגף חינוך ולפעילי התנועה על ההובלה המשותפת, ולראשת האגף, דבי ברא"ס, ולהנהלת התנועה על הגיבוי והתמיכה לאורך הדרך. עברנו מסע משמעותי מאוד ומוצלח. מסע י"ב 2022 התחיל עם סיומו של המסע הקודם, על בסיס דיאלוג ושיח מתמשך עם כל השותפים מהשנה שעברה, הפקת לקחים מתוך הקשבה לשטח ויצירת מסע אופניים מותאם וראוי לנערים והנערות לקראת השלב הבא בחייהם. אני שמח שהצלחנו לספק להם את החוויה הטובה ביותר, ומקווה שיצרנו בהם את הרעב והמחויבות להמשך התהליך של תרומה לחברה ושירות משמעותי בצה"ל"

למעלה: גיא גרסול, מפקד המסע. למטה: הצוות הטכני
למעלה: גיא גרסול, מפקד המסע.
למטה: הצוות הטכני, הלב של המסע 

אורי פלד נקש, מנהל "שבילים" - החינוך החברתי באגף חינוך, אומר כי "מסע י"ב שמתקיים בחופש חנוכה מסמל את תחילת תהליך הפרידה של בני ובנות הנוער ממערכת החינוך ומהתיכון. העיסוק במסע הוא בשלב הבא - שנת השירות והשירות הלאומי והצבאי. במהלך ארבע ימים מתקיים באופן מואץ התהליך החינוכי אשר יעברו בני הנוער בשנה זו. היה מאוד מרגש מבחינתי לראות את בני ובנות הנוער במעגלי שיח באמצע המדבר ובהתמודדות עם האתגרים של המסע. בשבילי זו מהות העבודה החינוכית".

ומוסיפה על דבריהם דבי ברא"ס: "אנחנו יוצרים פה מפעל חינוכי ייחודי ורוצים שכל בני ובנות הקיבוצים יזכו לקחת בו חלק ולהיתרם, על מנת שיוכלו בהמשך לתרום בעצמם. המרחק וההיערכות הארגונית עלו משמעותית, ואני מזמינה ארגונים וגופים קיבוציים המכירים בחשיבות בניית מנהיגות המחר בקיבוצים לחבור אלינו לקראת מסע י"ב 2023, ומצפה שימצאו תפקיד ומשמעות כדי לאפשר את ההשתתפות במסע. בסיס העבודה שלנו בשגרה ובמפעלים ייחודיים מבוססת על התפיסה שכשיש שותפים טובים, קורים דברים טובים. כך גם אורגן המסע השנה,  בשיתוף ושילוב רבים וטובים: עבודת הליווי וההדרכה של ה"ראשראשים" את מדריכי הנעורים, הצוות החינוכי שבנה ודייק את התכנים והצוות הלוגיסטי בהובלת תומר איתמרי שפעל במקצועיות, ברגישות ובענווה הכל כך מיוחדת שלו. אנחנו לא נחים לרגע וממשיכים מכאן לכנס החינוך ה-8 שיתקיים בעוד חודש בדיוק".


לחצו כאן לצפייה בתמונות ממסע י"ב 2022

הוספת תגובה חדשה