דברי פתיחה מאת גברי ברגיל - מזכיר התנועה הקיבוצית
הועידה השנייה של התנועה הקיבוצית שמתכנסת היום בקיבוץ עין החורש מתקיימת ולא במקרה בצומת דרכים בה נמצאת התנועה הקיבוצית. הטיפול בועדה לסווג הקיבוץ מחד והסדרת זכויותינו בשטח המחנה מאידך, שני נושאים מרכזיים בהם השקענו זמן רב בשנים האחרונות במטרה לאפשר לקיבוצים להתחדש ולהבטיח את עתידם, הגיעו לידי סיום מוצלח וגם אם עדיין עומדים בפנינו נושאים רבים לטיפול הרי מבחינות רבות, בפעם הראשונה אחרי שנים רבות האופק נפתח ומציב את עתידנו בידינו.
גברי ברגיל - מזכיר התנועה הקיבוצית (צילום ברני אדוב)
הועידה הזו לא באה במטרה לסיים תהליך אלא להיפך, לפתוח אותו. ברצוננו לעצב סדר יום שישפיע ויקדם את התנועה הקיבוצית תוך עיצוב דרכם של כלל הקיבוצים במסלול של התייצבות כלכלית, צמיחה דמוגרפית ובניית קהילה שיתופית שתהווה מודל לחיקוי ומקום שטוב לחיות בו.

מעבודתנו הרבה בקיבוצים אנו יודעים שבכדי להבטיח את עתידם עלינו לטפל קודם כל בשני נושאים מרכזיים - בטחון סוציאלי לחברים וצמיחה דמוגרפית של הקהילה.

הביטחון הסוציאלי הוא קריטי להבטחת עתידו של החבר אבל גם של הקיבוץ מכיוון שכאשר נושא הביטחון הסוציאלי מוסדר ובעיקר אצל הצעירים, רב יותר הסיכוי שיבחרו לבנות את חייהם בקיבוץ. וככל שיישארו יותר צעירים, כך יגבר סיכויו של הקיבוץ להמשיך ולהתקיים גם בדורות הבאים וזה מוביל אותנו לצמיחה הדמוגרפית. עלינו לשים נושא זה בראש סדר היום שלנו כדי להבטיח שכמה שיותר בני קיבוץ ומשפחות צעירות אחרות יבחרו לבוא ולחיות בקיבוצים.

אבל צמיחה דמוגרפית איננה רק קליטה במעגלי חיים שונים במסגרת הקיבוץ, צמיחה דמוגרפית היא גם יצירת קהילה חזקה ויציבה. קהילה חזקה זה חינוך, בריאות, השכלה וסיעוד שניתנים באופן שוויוני עד כמה שניתן ובטח לא בפערים גדולים מדי. קהילה חזקה זה גם תרבות וחגים וחברה יוצרת ופעילה. כאשר מנהל קהילה טוען שהמועדון, חדר האוכל או חג הפסח הם יזמות כמו כל דבר אחר זה פשוט חוסר הבנה של מהות השינוי. השינויים בקיבוצים בהם הם מתבצעים באו להבטיח את קיום הקיבוץ לא לפרק אותו.

אך מעבר לכל ואולי חשוב יותר מכל דבר, כדי להבטיח את עתיד הקיבוץ עלינו להסכים על חזון משותף. חזון המעגן בתוכו את ערכי הליבה בהם צריכים לדבוק כלל הקיבוצים כדי להישאר כאלו. נייר העקרונות המונח בפני הועידה, לאחר דיונים רבים במסגרות התנועתיות השונות, בא לתת תשובה לכך. עלינו להחליט ביחד ובאופן שיאפשר לנו להתכנס לאורך זמן תחת קורת גג ערכית אחת מהו המרחב שבתוכו קיים הקיבוץ. ועדת הסווג התייחסה לכך אבל מוטל עלינו לעשות זאת גם.

אם נרצה לסמן את הערך המרכזי באותו חזון שמבדיל אותנו מכל צורת חיים אחרת, הרי זו הערבות ההדדית. עלינו להבטיח שכאשר אנו אומרים ערבות הדדית, אין זו מליצה בלבד אלא מרכיב מרכזי השזור לאורך החיים הקיבוציים כולם. לשם כך, יש לבנות כלים אמיתיים בכל תחומי החיים שלנו שיבטיחו את אותה ערבות הדדית בין החברים לבין עצמם במסגרת הקיבוץ ובין הקיבוצים לבין עצמם במסגרת התנועה.

אם תרצו, הרי שעם כל הטלטולים, המשברים והשינויים שעברנו, עלינו לבחור בקיבוץ מחדש כל יום ובכל קיבוץ והאמינו לי זו בחירה ראויה, נכונה וצודקת.

בתקופה האחרונה עלתה מחדש מצוקתם של מספר קיבוצים שנקלעו למשבר קיומי. חשוב לומר בהקשר זה שהתנועה מתכוננת לעשות ככל שיידרש ולהבהיר זאת גם לכל הגופים הרלוונטיים במדינה שהיא לא תיתן לשום קיבוץ לפול. אנו שוקדים בימים אלו על תכנית שתיצור את המנופים הנדרשים בטיפול מול המדינה ובמקביל מקדמים את הרעיון של עזרה הדדית בין קיבוצים - דבר שכבר קורם עור וגידים. ליווי הקיבוצים במצוקה נמצא בתכנית העבודה של התנועה ומניסיוננו בשנים האחרונות אנו יודעים שטיפול אינטנסיבי של התנועה ברגעים קריטיים ייצב את מצבם של קיבוצים רבים.

ראוי לזכור כאשר אנו עוסקים בנושא זה שרוב רובם של הקיבוצים, אם לא כולם, מאוזנים בשוטף והקיבוצים שנמצאים בסיכון הם אלו שמתקשים לעמוד בהסדר החובות שנקבע להם או קיבוצים הבנויים על מפעל מרכזי שנמצא בסכנת קריסה, מצב לו שותפים עשרות אלפי עסקים במדינת ישראל של שנת 2004 .

בשלוש השנים האחרונות עשתה התנועה רבות כדי לקדם ולחזק את תהליך האיחוד בין התנועות וכיום למעט השלב האחרון של איחוד הנכסים, זו תנועה אחת המיוצבת סביב סדר יום ממוקד ורלוונטי יותר מתמיד לצורכי הקיבוצים. כשם שעלינו לשמור ולחדש את הקיבוצים, מוטל עלינו לשמור ולטפח את התנועה.

מדי פעם צצה ועולה האמירה של בניית תנועה שתעסוק באינטרסים בלבד. יש מי שאומר זאת בגלוי ויש מי שמצייר זאת במילים יפות יותר אך מתכוון לכך. צריך לומר באופן ברור שתנועה שתעסוק רק באינטרסים פשוט לא תתקיים לאורך זמן ובצדק.

תנועה אכן צריכה לעסוק בדאגה לאינטרסים של הקיבוצים ולהציב זאת בראש סדר היום שלה אבל תנועה זה גם מימוש הערבות ההדדית בין הקיבוצים, אותה ערבות הדדית שאנו רואים בה מרכיב מרכזי בחיינו. עליה ללוות קיבוצים במצוקה, לעזור לקיבוצים בתהליכים השונים העוברים עליהם, לעמוד לצד בעלי התפקידים השונים, ליצור את הדיאלוג המשותף בן כל הקיבוצים ולפתח את הכלים שיאפשרו לקיבוצים להתקדם אל עתיד טוב יותר. דווקא בתקופה של שינויים רבים כל כך ומשברים לא פתורים צריך תנועה חזקה יותר מתמיד.

ותנועה זה גם מעורבות חברתית, נושא העומד גם הוא ולא במקרה על סדר היום של הועידה. המעורבות בחברה הישראלית היא אחת מערכי הליבה שבלעדיהם תאבד התנועה לאורך זמן את סיבת קיומה. כל הרעיון הקיבוצי מבוסס על הרצון להשפיע, לעזור ולהיות מעורב בעיצוב דרכה של החברה הישראלית. במדינה בה נפרם לגמרי המירקם החברתי ואין מי שיתווה דרך ויוביל קדימה, תשוב התנועה הקיבוצית להיות כח מוביל בכל המאבקים שעל סדר יומה של המדינה.

יש לנו מה לומר על צדק חברתי, יש לנו מה לומר על צמצום פערים יש לנו מה לומר על שוויון ערך האדם באשר הוא, חילוני או דתי, יהודי או ערבי, ויש לנו מה לומר על השלום. אנחנו יודעם שהכיבוש משחית, מכירים את כאבו הנורא של האובדן, רואים איך מדינה שלמה מתדרדרת לתהום והופכת להיות בת ערובה בידי סדר יום משיחי של כמה מאות אלפי איש ואנו נעשה הכל, אבל הכל כדי להחזיר את המדינה למסלול של שלום, בטחון ויציבות.

אנחנו נלך לרמאללה ולעזה, לאופקים ולקריית שמונה ונרחיק לאוסלו וגם לג'נבה כדי לדעת שהפכנו כל אבן. עלינו להיות נכונים לשלם מחיר למען אותו שלום גם אם הוא עובר בתוך שדותינו כי הרי אי אפשר רק לדבר על המחירים שאחרים יצטרכו לשלם.

בשנה הקרובה יידרשו הכרעות קשות שמשמעותן תחילת מהלך של פינוי ההתנחלויות. אני מציע לפתוח במבצע של "בית ראשון במולדת" בו תתגייס התנועה הקיבוצית לעזור למתנחלים שיירצו להתפנות בתהליך הקשה והמורכב של בניית חיים חדשים. החלום של ארץ ישראל השלמה נגמר, זה הזמן לאחד כוחות למען מאמץ התיישבותי גדול ואמיתי בנגב ובגליל.

מהכסא שבו ניתנה לי הזכות לשבת ביחד עם שותפי ורעי נתן טל , אני רואה טוב מכולם את המצוקות, הקשיים והמשברים . אך מאותו כסא אני רואה גם את הפוטנציאל האדיר, ההון האנושי המרשים והמאמצים ההירואים ובחלק גדול מהם מוצלחים להעלות את הקיבוצים מחדש על דרך של יציבות ופריחה.
(צילום ברני אדוב)
אין ספק בלבי שהדרך נכונה והמאמץ ראוי.
אם רק נרצה , נכונו לנו ימים יפים וטובים בו יחזור הקיבוץ ויתפוס מקום מרכזי בחברה הישראלית, בו יחזור הרעיון הקיבוצי להיות דוגמא ומופת לחברה סולידרית ושוויונית יותר מכל מקום אחר בכפר הגלובלי בו אנו חיים. הדבר בידיינו, בואו נעשה זאת.

שיהייה לכולנו בהצלחה.
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים