ראשי תנועות נוער מישראל ומהרשות הפלשתינית סיכמו את קיומו של "מחנה שלום" בו ישתתפו 120 חניכים
אביב לשם, דובר השומר הצעיר - 5.7.2004
אביב - 052-4840620
dover@tkz.co.il
sh-mazkira@tkz.co.il
www.hashomer-hatzair.org
ראשי "השומר הצעיר" ו"תנועת הנוער הערבי" מישראל, "איגוד הנוער העצמאי" מהרשות הפלשתינית, ונציגים מאירופה נפגשו בין גילה לבית ג'אלה לסכם את פרטיו האחרונים של "מחנה שלום" שיתקיים בחודש הבא באירופה. המחנה יסיים נתק מפגשי נוער שהחל עם פרוץ האינתיפאדה.
מזכ"ל השומר הצעיר, יניב שגיא:
"הסיכוי לשלום בין העמים טמון בדור הבא - הנוער של היום. חובתנו לאפשר להם את ההזדמנות להכיר, לפתח דיאלוג, וליצור תשתית אנושית לשלום."

בחודש יוני 2001, בתגובה לאירועי הדמים במגזר הערבי ואינתיפאדת אל-אקצה' החליטו ראשי תנועות נוער מישראל ומהרשות הפלשתינית לייסד רשת המתנגדת למציאות האלימה ובוחרת לחנך בני נוער לשלום. בסיוע ובחסות S.E.I ,I.F.M - ארגון גג עולמי של תנועות נוער סוציאליסטיות, החלה פעולתה רשת- Middle East Youth For Peace ("נוער המזרח התיכון למען שלום") בה חברו השומר הצעיר ו"תנועת הנוער הערבי" מישראל, ו"איגוד הנוער העצמאי של פלשתין" מהרשות הפלשתינית, להתארגנות חינוכית-פוליטית, שביקשה ליצור מפגשים חינוכיים ותרבותיים בין בני נוער משני העמים, ולפרסם תוכנית שלום משותפת שבה המלצות ודרכי פעולה לסיום הסכסוך הישראלי-פלשתיני.

למרות הרצון העז והניסיונות הרבים לא אפשר המצב הביטחוני את קיום תוכנית המפגשים בין הצדדים. זאת ועוד, הריסתה של התשתית הארגונית של התנועה הפלשתינית, הביאה בפועל לעצירת פעילות הרשת ולנתק כמעט מוחלט בין התנועות.

בדצמבר 2002 חודש הקשר במפגש הנהגות שהתקיים בברלין. נציגי התנועות החליטו על חיזוק הקשר, פנייה לתנועות נוספות להצטרף, ועל נקיטת פעילות ציבורית בה יועבר מסר של תקווה לעמים המסוכסכים וזאת באמצעות קיום מחנה שלום גדול בהשתתפות נוער ישראלי ופלשתיני בתיווכם של האירופאים.

בהכנה למחנה שהחלה ביום ו', דנו ראשי התנועות ומובילי המחנה בתכניו - גישור קונפליקטים, הכרת עולמו של "האחר", יצירת שפה משותפת ורב-תרבותית ובגיבוש תוכניות ההדרכה למחנה. כמו כן, הוחלט על צירופן למחנה של תנועות הנוער העובד והלומד הישראלית וארגון נוער "הסהר האדום" הפלשתיני כמשקיפות, כחלק מתהליך השתלבותן ברשת “Middle East Youth For Peace”.

מימון השתתפותם של חניכי השומר הצעיר ותנועת הנוער הערבי במחנה השלום מתאפשר בסיוע תרומה של יוזמת ג'נבה, בה תמכו לפני שנה תנועות אלה פומבית כפתרון הנכון והצודק לסכסוך הישראלי-פלשתיני. השתתפותם של בני הנוער הפלשתינים והאירופים מתאפשרת בסיוע קרנות של האיחוד האירופי.
לפרטים נוספים:
יניב שגיא, מזכ"ל השומר הצעיר - 052-4840600
אביב לשם, דובר השומר הצעיר - 052-4840620

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים