אירועי הקיץ בשומר הצעיר: יותר מטיילים, יותר חוויות
אביב לשם, דובר השומר הצעיר, 15.6.04
אביב - 052-4840620
dover@tkz.co.il
sh-mazkira@tkz.co.il
www.hashomer-hatzair.org
חניכים, מדריכים והורים חזק!
החופש הגדול בפתח ואיתו כמידי שנה מפעלי הקיץ של השומר הצעיר.
במפעלי הקיץ שלנו באה לידי ביטוי הן התפיסה החינוכית שלנו והן הרוח החיה המנשבת בשומר הצעיר.

מפעלי הקיץ מבטאים את המרכיבים השונים של התהליך החינוכי השומרי המשלב בין החיבור לטבע והחיבור אל הארץ, הכרת ואהבת הארץ על נופיה ואנשיה, החיבור לליבת ערכי התנועה: סוציאליזם, ציונות, יהדות, הומניזם ואחוות עמים.

באמצעות הטיול או המחנה או הסמינר עובר החניך המשתתף את המסע אל עצמו ואל החיבור בינו לבין החברה- בינו לבין הסביבה. בהליכה הרגלית בחומו של יום, בלילה שזור הכוכבים, מסביב למדורה במחנה, בשיחה האידיאולוגית, באהבות הפורחות, בעזרה ההדדית לחברים - בכול אלו מתגלם התהליך החינוכי המשמעותי כל כך של מפעלי הקיץ בשומר הצעיר.
זוהי חוויה מעצבת הבונה את האדם ומדגישה את מקומו האקטיבי בעיצוב מציאות חייו.

ומילה אחרונה לקראת המפעלים: אני פונה אליכם חניכים, מדריכים וכל מי שיהיה שותף למפעלים להיות זהירים – להיות מאוד, מאוד אחראיים ! אין פעילות חינוכית בעלת ערך אם מי מבין חניכינו נפגע בה.
אנו נוטלים על כתפינו אחריות אדירה לבריאותם הפיזית והנפשית של חניכינו במפעלים.
המחנות, הטיולים והסמינרים מתקיימים תחת נהלים מאוד קפדניים של בטחון, בטיחות ובריאות, אבל למרות כל אלה מספיקה שנייה של חוסר אחריות וחוסר זהירות וחניכינו יכולים להיפגע.
אני מבקש ודורש מכולנו לזכור כל הזמן את אחריותנו על כלל חניכינו ולפעול בהתאם.

קיץ נעים, פורה כייפי וחינוכי לכולם
חיזקו ואימצו!

יניב שגיא
רכז השומר הצעיר
יוזמה חדשה: גיבוש נבחרת נאמני השומר צעיר בקיבוצים
אנו מחפשים בימים אלה חברי קיבוצים, ש"התנועה עדיין בדמם" ומוכנים לתרום ממרצם וזמנם לחיזוק הקשר בין השומר הצעיר לקיבוצם ולחיזוק הפעילות החינוכית בו. המעונינים מוזמנים לפנות בהקדם לצביקה נויפלד (ברקאי) 052-4840609
טיולי הקיץ
אתר התנועה באינטרנט יעביר מידע און ליין להורים
WWW.HASHOMER-HATZAIR.ORG

ההרשמה לטיולי הקיץ של התנועה נמצאת כעת בעיצומה. ההרשמה היא באמצעות המדריכים ומשקי התק"ם. יקחו חלק למעלה מ- 4000 חניכים. הטיולים יתקיימו במהלך החודשים יולי-אוגוסט ויעמדו בכל דרישות הבטיחות של המשטרה, משרד החינוך, הצבא ומשרד הבריאות. בנוסף לדרישות הרגילות, ועל מנת שלחניכים ולהוריהם יסופק כל המידע הדרוש, החלטנו כי אתר התנועה באינטרנט ישמש כ"מדורה וירטואלית" אליה יתקצבו בזמן הטיולים הורי החניכים ובאמצעותו יתעדכנו באופן שוטף על כל המתרחש בטיולים, על מקומות הלינה, על אירועים חריגים, ויחזו בזמן אמת בתמונות וידאו מההווי בשטח. כמו כן, יתקיים באתר פורום שאלות ותשובות לקראת ובזמן הטיולים. בנוסף, יופעל מערך האזנות טלפוני 24 שעות ביממה עם המתרחש בשטח, במהלך כל ימי הטיולים. מידע על הטיולים מפורסם באתר כבר כיום. כתובת דואר אלקטרוני למידע -ORION22@INTERMAIL.CO.IL. מידע נוסף בטלפון של רכז קן קיבוצי, אורי 052-4840619
מחנה שומרי 5-7/7 (שכבות ה'-ו')
שלושה ימי מחנה כייפי בחורשת פלמחים בו יתנסו החניכים לראשונה בחיים בטבע, בדאגה לאיכות הסביבה, ובשימוש בחומרים המצויים בטבע.

טיול פסגות גליל 5-8/7 (שכבות ז'-ח')
מסע נודד ומגבש לחניכי שכבות ז'-ח בנופיו הקסומים של הגליל. ארבעה ימי טיול מנחל דישון למרגלות יער ברעם, עד לשמורת הר מירון ולנחלים מורן ונריה, מכילים את האתגר שביציאה לטבע מחד, והסיפוק מאידך.
סמינר "מדצופי- מובילים" 27/7-5/8 (שכבת ט')
עשרה ימים של חוויה בלתי נפסקת בהם יקבלו החניכים את הכלים להובלה והדרכה ויעברו התנסויות בהדרכה ובהתמודדות בטבע.
הסמינר מחולק לשני חלקים כאשר בחלקו הראשון יתעסקו החניכים בכלי ההדרכה דרך חוויה והתנסות ובחלקו השני יצאו החניכים לטבע להמשך התמודדות במשימות ואתגרים אישיים וקבוצתיים, תוך דגש על גיבוש, לקיחת אחריות והובלה בקבוצה.
סמינר "י' מעוניינים" (11-16/7) שכבת י'-"פלך"
י' מעוניינים הנו סמינר שמטרתו להכשיר את שכבת המנהיגות של הקינים בשנה הבאה. הסמינר בנוי בצורה חווייתית ובמהלכו מגבשים החניכים את זהותם הערכית ורוכשים כלים למנהיגות והובלה בקן ובקהילה בה הוא פועל.
סמינר צופי נודד 22-26/7 (שכבת י"א- "אחווה")
חמישה ימי אתגר בטבע : מסע ממרומי הגליל העליון ועד פארק הירדן תוך כדי התמודדות עם משימות אישיות וקבוצתיות ואתגרים ייחודיים בטבע.
אולימפיאדה ורפסודיה 23-27/8 לגוף הבוגר (ט'- י"ב)
מפעל הסיום המרהיב של הקיץ המורכב מאולימפיאדת השומר הצעיר, בה יתחרו החניכים בענפי הספורט השונים, ורפסודיה בה יבנו החניכים, על שפת הכנרת, במו ידיהם רפסודות מסנדות וחביות, ועליהן יצלחו את הכנרת.

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים