השומר הצעיר בנתיב הזהות המינית - מערך הדרכה חדש: "חולצה כחולה, והיא ורודה"
אביב לשם, דובר השומר הצעיר - 3.5.2004
אביב - 052-4840620
dover@tkz.co.il
sh-mazkira@tkz.co.il
www.hashomer-hatzair.org
תנועת השומר הצעיר השיקה חוברת ובה מערך פעולות חדש בנושאים: התמודדות עם דילמות הזהות המינית בקרב בני נוער, מגדר, פמיניזם, גאווה, מיעוטים בחברה והיסטוריית המאבק לזכויות הקהילה ההומו-לסבית.
מטרת מערך הפעולות:
הקנית ידע, דרכי התמודדות ומניעת תחושות ה"שוני", הבידוד, והניתוק - מנת חלקם של בני נוער רבים הנמצאים בשלבי גיבוש ועיצוב זהותם המינית.
ביום שני הקרוב, 3/5, יתקיים במכללת בית ברל כנס מדריכים ארצי 130 רכזי קני השומר הצעיר בו יושק רשמית מערך הפעולות החדש, הדן בנושא הזהות המינית בקרב בני נוער.
את מערך הפעולות הכינה קבוצה של חניכים ומדריכים שהתגבשה במהלך השנה האחרונה, אשר ראתה לנכון לתת מענה לצרכים של בני נוער רבים המתמודדים עם דילמות שונות הנוגעות לזהותם המינית במהלך גיל ההתבגרות, ולהיבטים השונים הנגזרים מכך. חברי הקבוצה נעזרו במדריכי ארגון הנוער הגאה של הקהילה ההומו-לסבית, ובאנשי מקצוע.

גיא קרן, מדריך בקן יבנה, ומיוזמי הקבוצה, מסביר את חשיבות מערך הפעולות לחניכים:
"בגיל ההתבגרות, משימתו המרכזית של המתבגר היא לעצב את זהותו, וכחלק מאותו שלב של עיצוב הוא גיבוש זהותו המינית של המתבגר. מתבגרים הומוסקסואלים/לסביות תופשים עצמם כשונים מבני גילם, ולא פעם מחליטים לבודד עצמם חברתית ומתנתקים הן ממשפחתם והן מחבריהן ומחברותיהן. חשוב שיהיה לחניכים אדם - מישהו עמו יוכלו לשוחח, שיהיה מספיק פתוח להבין את הקשיים העוברים עליהם, ושתתאפשר להם נגישות למידע אודות נטייתם המינית".

אורלי מרטון, אף היא ממייסדי הקבוצה, רואה במערך הפעולות הוכחה כי הנושא, שתנועות הנוער לא הרבו להתעסק בו, נמצא כיום על סדר היום התנועתי וחלק מהשיח הפוליטי המתייחס לקבוצות מדוכאות נוספות בחברה.

כיום ידוע כי שיעור ההומואים והלסביות מוערך בכ-10% מכלל החברה, גם בקרב בני הנוער. בתנועה רואים בנתון זה הוא המחשה נוספת של הצורך בפתיחות כלפי נושא הזהות המינית, וזאת על מנת לתת מענה לצורכי בני נוער או החניכים המתמודדים עם דילמות הרבות, שלא יחושו מנודים, שיוכלו להמשיך להשתלב בקבוצותיהם בקן ללא תחושת השונות, ולהקל עליהם בתהליך של גיבוש הזהות המינית ועיצובה.
לפרטים:
אביב לשם, דובר השומר הצעיר - 064-840620

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים