"קרן של תקווה לשלום במזרח התיכון"
אביב לשם, דובר השומר הצעיר - 29.12.2002
תנועות השומר הצעיר, "איגוד הנוער העצמאי של פלשתין" ותנועת הנוער הערבית חוזרות לשתף פעולה במאבק על השלום. "מחנה שלום", הפגנות משותפות, הקמת אתר אינטרנט והוצאת עיתון יהיו רק חלק מהפעילויות עליהן החליטו הנהגות התנועות, שנפגשו בברלין בשבוע שעבר

על רקע אינתיפאדת אל-אקצה נפגשו לפני כשנה וחצי בבריסל מזכ"לי השומר הצעיר, תנועת הנוער הערבית, שפועלת בעיקר בגליל ו"איגוד הנוער העצמאי של פלשתין", שמרכזה ברמאללה וג'נין ובתיווכה של תנועת ה"פלקון" העולמית (המהווה "מטרייה" לארגונים סוציאליסטיים באירופה) וייסדו את הארגון - MIDDLE EAST YOUTH FOR PEACE, שמאגד את שלוש התנועות וחתמו על הצהרת שלום המפרטת את מתווה הסכם הקבע העתידי ומצהירה על מחויבות התנועות לפעול לקידומו בקרב דעת הקהל בישראל וברשות הפלשתינית.
המציאות האלימה מכתיבה התנאים
מאז פרסום ההצהרה העצים מאוד העימות והפך למלחמה של ממש. הקשר בין התנועות נעשה קשה למימוש, בעיקר מהסיבה הטכנית - חוסר היכולת להיפגש עקב הסגר והעוצר בו נתונים חלקים גדולים של הגדה המערבית ורצועת עזה. מבצע "חומת מגן", שנעשה כתגובה ישראלית לפיגוע הרצחני במלון "פארק" בנתניה, בליל סדר פסח, גרם למחלוקת ומתיחות בין התנועות: התנועה הפלשתינית, שמבניה נפגעו קשות כתוצאה מהלחימה ופעילותם הסדירה של מדריכיה וחניכיה הופסקה, דרשה מ"שותפתה" בצד הישראלי לגנות בחריפות את המבצע ולצאת פומבית בתמיכה בסירוב לשרת בשטחים. תנועת השומר הצעיר המחנכת לשירות משמעותי בצה"ל ולציות לחוקי המדינה לא יכלה לקבל דרישות אלה ודרשה מהתנועה הפלשתינית לגנות פומבית את הטרור ופיגועי ההתאבדות. הנתק בין התנועות נמשך מאז חודש מאי.
חידוש הקשר
בנובמבר חודש הקשר הישיר בין מזכ"לי שלוש התנועות במפגש שהתקיים בברטעה ונקבעה פגישת נציגי הנהגות מקרב התנועות, שמטרתם תהיה תכנון אופרטיבי של פעילויות משותפות לבני נוער ישראלים ופלשתינים ב-2003. למפגש, שאורגן, מומן והונחה ע"י מזכ"ל תנועת ה"פלקון" העולמית, צורפו גם נציגי "ליאו לגראנג'" מצרפת ו"אונגה אורנר" משוודיה, אשר חניכיהם ישתתפו בחלק מהפעילויות, לאורך השנה.
גבעת חביבה של ה"פלקון"
במהלך 7 ימי המפגש בעיירה ווכטפול, שהוגדרה ע"י אנשי השומר הצעיר כ"גבעת חביבה של הפלקון", שררה אווירה טובה מאוד בין המשתתפים, הרבה בעזרתם של "המתווכים" מתנועת הנוער הערבית ובשורה התחתונה - הושגו מטרות המפגש: חידוש הקשר בין התנועות ותכנון קונקרטי של פעילויות משותפות כמו "מחנה שלום" בהשתתפות 150 חניכים, קורסי הכשרת מדריכים ב"איגוד הנוער העצמאי של פלשתין", הוצאת עיתון משותף, הקמת אתר אינטרנט ומבצע חלוקת תיקי בי"ס כמחווה הומניטרית לילדים פלשתינים. בהצהרה משותפת, שסיכמה את המפגש, קוראות התנועות "להפסיק את כול הפעולות האלימות המשפיעות על ילדים וזכותם הבסיסית לגדול ולהתחנך חופשי וללא חשש". התנועות מדגישות את "מחויבותן להתמודד במשותף עם האתגרים העומדים בפני בני נוער ישראלים ופלשתינים ולשמירה על עתיד הנוער בשני הצדדים."
עוד לא אבדה תקוותנו
יהיו קוראים, שיגדירו את היוזמה לחדש את הקשר כ"נאיבית", יש שיבטלו את הישגי המפגש ויש גם רבים הסבורים, שבימים כאלה אסור להיפגש עם פלשתינים. אנחנו נסענו לברלין בתחושת שליחות אמיתית ורצון להוסיף את תרומתנו להפסקת מעגל הדמים ולקדם את פתרון הסכסוך בדרכים של שלום והידברות. כך חינכו אותנו בשומר הצעיר. אלה הערכים, שמנחים אותנו. אנחנו לא ניכנע למציאות הנוראית, אנחנו פועלים לשנותה.
אביב לשם - 050-7644522
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים