דיווחי תנועה - מאי-יוני 2007 - ריכוז הידיעות על פעילויות התנועה הקיבוצית עבור הקיבוצים והחברים

זאב (ולוולה) שור וגברי ברגיל

 

 

אנו מתכבדים להעביר אלייך את המבזק, בו דיווח על נושאים בהם אנו, ואגפי ומחלקות התנועה הקיבוצית, עוסקים בימים אלה. ניתן להעביר את הקובץ לפרסום באמצעי העברת המידע של הקיבוץ. 

קריאה נעימה,

 

זאב (ולוולה) שור גברי ברגיל

מזכירי התנועה, יוני 2007

 

 

מבזקי תנועה

 


צוות ולוולה בסיור

הזדהות עם החברים:

מועצת התנועה הקיבוצית התכנסה בסימן הזדהות עם יישובי עוטף עזה, לאור ההסלמה בכמות שיגור רקטות קסאם על היישובים מאז אמצע חודש מאי. הכינוס התקיים בסמינר אפעל, לאחר שפיקוד אוגדת עזה אסר על התנועה לקיימו בקיבוץ בארי שבמועצה האזורית אשכול.

 

סיור תנועתי בקיבוצי עוטף עזה: ולוולה וצוותו סיירו בקיבוצי עוטף עזה ובעיר שדרות במטרה לעמוד מקרוב על הצרכים המיידים לטיפול, ולהציע את עזרת התנועה בנושאים שונים. בתום הסיור הבטיח ולוולה לראשי המועצות להעלות את נושא מיגון הבתים בקיבוצי העוטף ואת העברת תקציבי הסיוע בישיבה הקרובה של שרי מפלגת העבודה.

 

חיזוק: במסגרת הרצון להקל על מצוקת תושבי שדרות וניר עם "גייס" אגף המשימות מתנדבים מקיבוצים שונים לבקר ולשוחח עם תושבים בעיר שדרות ובקיבוץ השכן- ניר עם. המטרות הן להקל על עבודת אנשי המקצוע בשדרות, ולהפגין הזדהות ותמיכה בתושבים. ניתן להצטרף ליוזמה ולהירשם בטלפון 03-6925398

 

נרתמים למען פליטי סודן: הירתמות התנועה הקיבוצית, באמצעות אגף המשימות, לאימוץ פליטים שנמלטו מרצח העם מסודן, מתרחבת. 90 פליטים כבר מאומצים ב-14 קיבוצים. בשבועיים האחרונים החליטו שניים נוספים- יזרעאל ושער הגולן- על אימוץ משפחות פליטים, ובשמונה קיבוצים נוספים נערכים דיונים בנושא.

 

מושיטים יד לפליטים: גם הקיבוצים יזרעאל ושער הגולן החליטו על אימוץ משפחות פליטים מסודן שברחו מרצח העם המתרחש בארצם. השניים מצטרפים ל-12 קיבוצים נוספים שכבר אימצו פליטים, ובסך הכל יש בקיבוצים 90 פליטים. 6 קיבוצים אחרים מקיימים בנושא דיונים לקראת החלטה. 


אתר מזכירות התנועה
גברי ברגיל ב"כישורית"

"כישורית": ביתם של 140 חברים בעלי מוגבלות, חגגה עשור בטקס חגיגי עם 1200 משתתפים וחזרה לחיק התנועה הקיבוצית. הכפר הטיפולי שהוקם בקיבוץ כישור, הוכר כ"קיבוץ נלווה" לתנועה הקיבוצית. במקום מפעל "צעצועץ", לול, דיר עיזים, כלביה, גינת הירק, נוי מטופח בית ספר לרכיבה. גברי ברגיל, מזכיר התנועה, שמלווה את כישורית בשנים האחרונות, אמר כי פריחת המקום כישוב מצליח מחד, והקניית מימוש ומשמעות לקהילה של בעלי צרכים מיוחדים מאידך, תואמת את תפיסת העולם הקיבוצית. "אני גאה על כך שידענן לקבל את ההחלטה הנכונה, ובכך להפוך את כישור ליישוב פורח בעל תרומה גדולה לחברה הישראלית", אמר. 

דורון סט

כלכלה

הטבות מס ליישובי קו עימות: על פי דרישת בג"צ, אמורה המדינה להעביר חוק חדש בנושא הטבות מס. החוק המתוכנן נותן משקל לדרוג הסוציו אקונומי יותר מאשר לדרוג הגיאוגרפי, מה שעלול לפגוע קשות בקיבוצים בקו עימות. בהתייעצות שהתקיימה סוכם שהטיפול בנושא יתואם בין התנועה, ראשי המועצות האזוריות וחברי הכנסת.

 

חוק עידוד השקעות הון: קיימת מגמה במשרד התמ"ת להפסיק את המענקים במסגרת החוק לעידוד השקעות הון. המשמעות היא קיצוץ של 150 מליון ₪ בשנה, מה שעלול לפגוע קשה בתעשייה הקיבוצית. בדיון שקיימו ראשי התנועה סוכם שבאחריות איגוד התעשייה להוביל את הטיפול בנושא. אם יידרש מאבק ציבורי, הוא יעשה בתאום עם התאחדות התעשיינים .

 

תיקון עוול הפוגע בקיבוצים: תקציבים רבים של המדינה המחולקים לישובים בעיקר בתחום החינוך, מחולקים על פי דירוג סוציו אקונומי של הישובים. צורת החישוב הקיימת היום, פוגעת קשות בקיבוצים. בנושא חשוב זה יעשה טיפול מרוכז בשיתוף מרכז המועצות האזוריות וחברי הכנסת.

 

טיפול בנושא הקרקעות הזמניות: בהמשך לטיפול שמקיימת התנועה  בנושא ולאחר שיחות שהתקיימו בין ח"כ ג'ומס לשר השיכון, מאיר שטרית, שבאחריותו מנהל מקרקעי ישראל, הוחלט על הקמת צוות מקצועי משותף למנהל ולתנועה הקיבוצית שינסה להתוות מדיניות מוסכמת בין הצדדים בנושא.

 

פעילות להסדר חובות עבור "קיבוצי הסוכנות": דווח על הקמת צוות משותף לתנועה ולסוכנות שיפעל בלוח זמנים מהיר להגיע להבנה לגבי הסדר כולל לתשלום חובות קיבוצי הסוכנות. המטרה היא להגיע לתשלום חד פעמי מופחת שיעשה מול הארגונים הכלכליים, בשם הקיבוצים, ובמקביל לכך להסדיר את הסרת כל השעבודים ושחרור מ"החוזה המשולש".


אתר אגף הכלכלה
תמי ענבר

חברה, חינוך ועוד...

 

אטרקטיבי: משפחות מהצפון, אשר בעת מלחמת לבנון השנייה מצאו מקלט בקיבוצים שמחוץ לטווח קטיושות, מבקשות כעת לעבור למגורי קבע בקיבוץ. לדבריהן, החוויה החיובית בקיבוץ, דווקא בתקופה משברית, גרמה להן לרצות לחיות בקיבוץ. את התופעה חשפנו בכתבה גדולה בעיתון ידיעות אחרונות. עורכת עבורן את המיון, ראיון התאמה, ושיבוץ לקליטה באחד הקיבוצים, היא תמי ענבר, מהמטה לצמיחה דמוגרפית בתנועה הקיבוצית. 

 

אבחון אישי, לקיבוץ: זיהוי צרכיו הייחודיים של קיבוץ במטרה להביאו לצמיחה דמוגראפית ממשית, הוא מרכזו של פרוייקט משותף למועצת מטה יהודה, ארגון הקניות "הרי יהודה", ואגפי התנועה הקיבוצית. השיטה היא באמצעות אבחון צרכי הקיבוץ ובניית "אבני דרך" להצלחת המהלך. השתתפו בפרויקט קיבוצי מטה יהודה- רמת רחל, צובה, קרית ענבים, מעלה החמישה, צרעה, נתיב הל"ה, נחשון, הראל, נווה אילן ומושב יד השמונה.

 

תורת הקבלה (לחברות): המטה לצמיחה דמוגרפית ליקט רעיונות ורכיבים מתקנוני קיבוצים שונים, בין היתר על שלבי הקליטה, זכויות בן זוג של חבר וחלקו בנכסי הקיבוץ, נקלטים וזכויות דיור, קבלת בנים לחברות, לתושבות ולמגורים ב"הרחבה". המידע המלא במשרדי המטה  בטלפון 03-6925245


אתר הצמיחה הדמוגרפית
עמרי כנען

 

 

פעילות אגף הרכזים – מלווי קיבוצים בחודש האחרון:  במהלך החודש האחרון ארגנו הרכזים 8 סיורים של צוותי היגוי בראשות המזכירים. במהלך ביקורים אלו נערכו סיורים ופגישות בכ-20 קיבוצים: גרופית, לוטן, קטורה, יטבתה, צבעון, קדרים, הגושרים, מעין-ברוך, גונן, אילת-השחר, חולתה, כפר-גלעדי,  ארז, כפר-עזה, בארי, שריד, מרחביה וחורשים. כמו כן, נערך ביקור בארגון משקי הנגב ובמועצה האזורית בית-שאן.


 

רפסודיה בכנרת לנוער קיבוצי עוטף עזה: אגף המשימות מארגן רפסודיה עבור בני נוער מקיבוצים באזור הנגב המערבי/עוטף עזה, במטרה לאפשר בילוי ואוורור ממציאות החיים תחת קסאם. הפעילות מתבצעת בשיתוף מועצות שער הנגב, אשכול וחוף אשקלון.

פעילות נוספת שמארגן האגף היא ביקור חברי קיבוצים אצל תושבי שדרות וקיבוץ ניר עם, ועידוד התושבים בשעה הקשה בה הם נמצאים. 


אתר המשימות הלאומיות
משה תרשיש

מבקר חדש לתנועה הקיבוצית:

משה תרשיש, חבר קיבוץ יפעת, הוא מומלץ ועדת גיוס רחבה לתפקיד מבקר התנועה הקיבוצית. תרשיש יחליף בתפקיד את עליזה בורנשטיין, חברת עין השלושה, שכיהנה בתפקיד מבקרת התק"ם משנת 1991 ועד איחוד התנועות- כמבקרת התק"ם. ומשנת 2000- מבקרת התנועה


יעקב אשכול

הנצחת עולם: נשלמות ההכנות לחנוכת אתר הנצחה מרכזי לחללי התנועות הקיבוציות שנפלו במערכות ישראל. המיקום- פארק מנשה. לפרוייקט חברו האנדרטה במקום כבר עומדת על תלה. בספטמבר צפוי טקס חניכתה במעמד ראשי המדינה. 

 

התנועה החלה באיסוף שמות בני קיבוץ שנפלו במערכות ישראל ובהגנה על היישובים:

יעקב אשכול, מנהל סניף יד לבנים בתנועה הקיבוצית ממשיך באיסוף שמות נופלים במערכות ישראל ובהגנה על היישובים מאז ראשית ההתיישבות הקיבוצית בא"י. 90 קיבוצים טרם הגישו את הנתונים.  


 

ולוולה הוזמן לותיקן: מזכיר התנועה הוזמן לפגישה אישית עם ה"כס הקדוש", האפיפיור בנדיקטוס ה-16. זו תתקיים ב-27 לחודש יוני. אני חושב שהקשר של העם היהודי עם העולם הנוצרי חשוב ביותר, ויש לעסוק בטיפוחו. אני מתכוון להעלות בפגישה נושא של הגעת צליינים ומאמינים נוצרים לישראל. קריאה ברוח זו מצד האפיפיור יכולה לתרום רבות לתיירות לישראל", אמר ולוולה. 

 

יש כתובת לפניות: דרכי ההתקשרות עם הצוות לבירור הפרות תקנות קיבוץ. הלל לויתן, מרכז הצוות, בכתובות: hillel.livyatan@gmail.com  או hillel@lageen.co.il   או לפקס מספר 04-9848360.

 


לאתר שיטים

אתר חדש למכון החגים: הגולשים ימצאו בו את "קבלת השבת שלי", רעיונות לעיצוב טקס החג האישי, המלצות לטיולים, וסיפורים שמאחורי שירי א"י. הכתובת: http://www.chagim.org.il/. מוזמנים.


אתר מכון החגים
יואב מרגלית - מח' ביטחון

ניצול זכויות: מיצוי זכויות חיילים משוחררים עמד במרכז כנס בהשתתפות ראש היחידה להכוונת חיילים במשרד הביטחון. נציגי 53 קיבוצים השתתפו בכינוס מיוחד שאורגן על ידי מחלקת הביטחון בתנועה הקיבוצית, ומטרתו הסברה על זכויות חיילים משוחררים. מסמך ובו מלוא הזכויות ניתן לבקש במחלקת הביטחון, בטלפון 03-6925321/2

 

צידה לדרך: מחלקת הביטחון שיגרה 1200 מכתבים ובהם ברכות הצלחה בשרות הצבאי לבני ובנות קיבוץ שסיימו יב' ואמורים להתגייס לצה"ל בחודשים הקרובים. למכתב צורפה איגרת עבור הבנות, מטעם היחידה לקידום נשים, ובה הסבר מהו החוק נגד הטרדה מינית. באיגרת פירוט מגוון הגורמים המטפלים בתלונות, מספרי הטלפון וכתובותיהם.


אתר מחלקת הביטחון
אלישע שפירא

שיתוף עולה: בכנס המטה השיתופי בתנועות הקיבוצית שהתקיים במשמר העמק השתתפו 350 חברי קיבוצים ובוגרי תנועות הנוער. בכנס נדונו מספר רב של סוגיות פנים-קיבוציות, דרכי מעורבות בחברה הישראלית ודרכי הרחבת ההשפעה בה. בתנועות הקיבוציות 90 קיבוצים שיתופיים, ומתגוררים בהם 25,500 חברים- 45% מכלל חברי הקיבוצים.  


אתר המעגל השיתופי

 

על מנת לקבל את דיווח התנועה עליך רק להירשם בטופס מקוון ולמלא פרטים: שם, קיבוץ, דוא"ל.

הדיווחים יגיעו אליך לדואר אלקטרוני ישירות למחשב שלך.

חשוב לציין שכתובות הדוא"ל של הנרשמים כאן לא יועברו לשום גורם מסחרי.ארועים קרובים