סיכום ישיבת מטה ההתיישבות מיום 2.3.2008

סיכום ישיבת מטה ההתיישבות מיום 2.3.2008

 

רשם: גברי ברגיל

 

משתתפים: ח"כ שי חרמש, גברי ברגיל, זאב (ולוולה) שור, איתן בן דוד, שרגא נוי, משה בן ישי, מוטי מגער, צבי מרום, משה שמעוני, מאיר ויזל, שייע גלזר, איתן ברושי, איציק באדר, עמית יפרח, ירון סולומין, דוביק מילר, איתמר שוויקה, מיכי דרורי, יואל מרשק.

 

מוזמנים: יוסי ישי - סמנכ"ל וראש הרשות לתכנון במשרד החקלאות

               אורי זליגמן - רשם האגודות השיתופיות

  

              נושא הדיון: מדיניות המדינה לטיפול ביישובים הנמצאים בתת אכלוס

  

יוסי ישי ואורי זליגמן הציגו את הסיבות להקמת הוועדה שהקימה המדינה הכוללת נציגים ממשרד החקלאות, מנהל מקרקעי ישראל, רשם האגודות השיתופיות ומשרד רוה"מ ותפקידה לקבוע מדיניות לטיפול ביישובים – קיבוצים ומושבים – הנמצאים בתת אכלוס.

 

לדבריהם ישנם עשרות יישובים כאלה שהמדינה אינה יכולה "שלא לטפל בהם". הפתרון הרצוי לטענתם הוא מציאת פתרונות אכלוס אך במקום בו יגיעו למסקנה שאין לכך סיכוי, יפעלו לביטול אשורו של היישוב כאגודה חקלאית והפיכתו ליישוב קהילתי.

 

כל הדוברים בישיבה ציינו את הבעיתיות הגדולה הקיימת בעבודת הצוות שגם אם מטרת עבודתו היא חיובית, התוצאות עלולות להיות חיזוק מגמה של סגירת יישובים בגלל האווירה הכללית הקיימת ברמת הפקידות של המדינה.

 

הדוברים ציינו במידה רבה של כעס ותסכול שלא יכול להיות מצב בו המדינה מצרה את יכולתם של היישובים להתפתח מצד אחד ופועלת לסגירת היישובים הקטנים מאידך.

 

תפקידה של המדינה הוא לפתח יישובים ולא לסוגרם, בעיקר בהתחשב בעובדה שהיישובים עליהם מדובר נמצאים בפריפרייה, נאמר בישיבה.

 

בסיכום הישיבה התקבלה הצעתו של יוסי ישי שעבודת הוועדה תעצר עד שיתקיים דיון מסודר במטה ההתיישבות בהשתתפות חברי הוועדה במטרה להגיע להבנות בנושא.

 

* הישיבה הבאה בהשתתפות יוסי ישי ואורי זליגמן תתקיים ביום ראשון 13.4.08 בשעה 13.30 בבית אמות משפט

 


מסמכים אחרונים - התנועה הקיבוצית


מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים