ששת אלפים רפתנים ואנשי ההתיישבות העובדת והפריפריה בהפגנה הגדולה בתל אביב ב-3/8
 

03.08.2011

 

ששת אלפים רפתנים ואנשי ההתיישבות העובדת והפריפריה

בהפגנה הגדולה בתל אביב

 

מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר לחלב: "אדוני ראש הממשלה אתה מנותק מהעם! עשרות אלפי עובדי אדמה אומרים לך - אתה מפוטר!"

 

יצחק אלרוב ממחאת הקוטג': "לא ניתן לפגוע ברפתנים! ישנה חשיבות עליונה למדינה המייצרת מזון בעצמה!"

 

6000 רפתנים, חקלאים, אנשי ההתיישבות העובדת מרחבי הפריפריה הגיעו לצעדה ועצרת מחאה גדולה, יום לפני פגרת הכנסת - כנגד ראש ממשלת ישראל, שר האוצר ושר התמ"ת.

 

יעקב בכר, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר לחלב בעצרת:"אדוני ראש הממשלה, אתה מנותק מהעם! עשרות אלפי עובדי אדמה אומרים לך - אתה מפוטר!" אמר יעקב בכר. עוד אמר בכר מעל הבמה לקול תרועת החקלאים: "באנו להגיד לך כי דו"ח ועדת קדמי הינו הספר הלבן של ענף החלב במדינת ישראל".

 

"באנו להזהיר את כלל קבוצות המחאה בארץ מפניך ומפני ממשלתך" הוסיף בכר וקרא: "כאשר תחליט לדבר איתנו, תצטרך לאסוף אותנו מהשדות והרפתות בפריפריה, כי אין לנו בתים בת"א ואנחנו לא חיים במגדלים. עד אז נמשיך בדרכנו ונבנה את הארץ הזו, וכאשר אנו אומרים הארץ הזו אנו מתכוונים למדינת ישראל לא לרומניה!"

 

הרפתנים אומרים, כי פתיחת היבוא למוצרי חלב ופגיעה במשכורות הרפתנים אינן מקצועיות ולא מעוגנות במציאות, מלבד חיסול ההתיישבות העובדת והפסקת ייצור החלב בישראל תגרום ההחלטה להסתמך על ייבוא כך שמדינת ישראל להיות תלויה בחסדי זרים ובקיץ לא יהיה בישראל חלב ניגר!

 

הרפתנים צעדו לאורך רחוב מרמורק, סמוך למאהל בשדרות רוטשילד, מלווים בטרקטור ועגלה ממנה חילקו שקיות חלב עליהן נכתב: "מצילים את ענף החלב בישראל". בכיכר הבימה, קראו והניפו שלטים: "ביבי הילחם בטייקונים ולא ברפתנים", "ביבי מאבד את האדמה" וגם "שמחון בגד ברפתנים". הרפתנים קראו להדחתו של ראש הממשלה נתניהו והניפו שלטים עם הכיתוב "ביבי תתפטר, הפרות שוות יותר".

 

מחאת הרפתנים הנמשכת כבר מספר שבועות, עלתה בעקבות החלטת ראש הממשלה לקבל את המלצות ועדת קדמי, הועדה שהוקמה לבחינת התייקרות מוצרי החלב שהמלצותיה יובילו לחיסול ענף הרפת הישראלי. הרפתנים אומרים, כי אמש גם ביצע משרד האוצר מחטף, כגנב בלילה וחתם על אישור לפתיחת היבוא לגבינות קשות מחו"ל, תוך הורדת עשרים אחוז מעלות המכס. החלטה אומללה שמלבד לחסל את הרפתנים לא תוביל להורדת המחירים על מוצרי החלב, ותמשיך להעשיר את הטייקונים ורשתות השיווק המייבאות את מוצרי המזון. ברור כי נתניהו מבקש לרצות את אנשי ההון תוך עריפת ראשם של הרפתנים בעידודו המלא של השר שמחון והשר שטייניץ.

 

"זה אבסורד ממשלתי - ועדת קדמי בדקה וקבעה במסקנותיה,כי האשמים בעלייה החדה במחירי מוצרי החלב הינן המחלבות ורשתות השיווק ובהיפוך מוחלט למסקנותיה שלה, המליצה הועדה לפגוע דווקא בפרנסת הרפתנים, שאין להם יד בעליית המחירים.ראש הממשלה החליט להפחית בשליש את שכרם המפוקח על ידי הממשלה של הרפתנים, ולפתוח את שוק החלב לייבוא, דברים המהווים מכה אנושה עבור רפתני ישראל והעובדים במעגלים השונים בענף הרפת. כתוצאה מהחלטותיו של רה"מ יסגרו תוך פחות משנתיים 400 רפתות מתוך 950 הרפתות בישראל ואלפי חקלאים ועובדים בענף הרפת יצטרפו למעגל האבטלה. הרפתות במושבים יהיו אלה שיפגעו ראשונות, מטה לחם של חקלאים יושבי הפריפריה שאין באזורם פתרונות תעסוקה אחרים, אותן רפתות המפרנסות ישובים שלמים" אמר יעקב בכר, מנכ"ל התאחדות מגדלי בקר לחלב.

 

יצחק אלרוב ממחאת הקוטג' אמר בכנס: "ראש הממשלה טעית! לא יצאנו נגד הרפתן זו פגיעה בחוליה החלשה. אנחנו לא ניתן לזה לקרות. ייצור המזון עצמאי הוא אינטרס של כל המדינה. שולחים אותנו לפריפריה ופוגעים בה. אז למה שנלך לפריפריה? לא נשאר ממנה כלום!".

 

אגם רוטברג, שחקנית ובת למשפחת רפתנים ממושב רמת צבי אמרה בכנס: "בתור בת למשפחת רפתנים דור שלישי, באתי לתמוך במאבק של משפחתי, אנחנו משפחה שחיה בצנעה וביושר. אף רפתן לא התעשר מהרפת! אני דורשת מהממשלה לתת למשפחתי להמשיך להתפרנס בכבוד ולא לאמץ את המלצות ועדת קדמי שיפגעו אנושות ברפתנים. אנחנו רוצים להחזיר את הפיקוח על מוצרי החלב למען הרפתנים והצרכנים יחדיו!".

 

ארנון אושרי, רפתן מכפר ויתקין, ממטה המאבק, אמר בהפגנה: "אני מודאג מאוד כאזרח המדינה, כאב לילדים ורפתן מהתנהלותה הבלתי אחראית של ממשלת ישראל, שמתעלמת מחוקים שהיא חוקקה. חוק החלב נחקק רק לפני שלושה חודשים, וכבר יש מי שמוכפף אותו בממשלה בכדי להתאים אותו לגחמות פוליטיות ומאוויים של אנשי ההון שמסתבר כי הם מנהלים את הממשלה. ממשלת ישראל דורסת ברגל גסה חוק שהיא חוקקה ונכנעת לפופוליזם של שלום שמחון ושל ועדת קדמי. הוועדה הזו היא חיסול ממוקד של ענף החלב בישראל והעברתו לידיים של ענקים כמו אייפקס. מה שיהפוך את ישראל לתלויה בחברות בינלאומיות, באספקת המזון הטרי שלה. הדברים האלו צריכים להדאיג כל אזרח".

 

בעצרת נאמו גם: מאיר צור-מזכיר תנועת המושבים, חיים ילין - ראש מועצת אשכול בעוטף עזה, יעל בודניק, רפתנית מכפר ורבורג, זאב (ולוולה) שור, מזכיר התנועה הקיבוצית, אלון טל, מנכ"ל התנועה הירוקה, שמוליק ריפמן - מנהל פורום המועצות האזוריות ונחמיה רפל- מזכיר הקיבוץ הדתי.

 

הרפתנים גם שיבשו היום את אספקת החלב למחלבות הגדולות ומחר, יום חמישי יחסמו רפתני וחקלאי הערבה הדרומית את כביש הערבה.

 

אגף הכלכלה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים