דוקטרינת ההלם של שוק החלב
23.6.2011
daf@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

דוקטרינת ההלם של שוק החלב

יובל אופק

 

צילום יחצ

תפיסת "דוקטרינת ההלם" של העיתונאית והכלכלנית, נעמי קליין, שקנתה לה תומכים רבים בקרב אנשי השמאל הכלכלי, מאפשרת מבט מעניין על סאגת ענף החלב של השבוע האחרון.

 

"דוקטרינת ההלם" הוא השם שנתנה קליין לשיטה, שבה מנצלים מובילי התפיסה הניאו-ליברלית את אובדן העשתונות של הציבור בעקבות אירועים קולקטיביים על מנת להשליט את שיטתם הכלכלית על החברה.

 

ענף החלב הישראלי מהווה זה שנים רבות קוץ באליית השוק החופשי הישראלי. הענף, המוגן על ידי מכסים ומנוהל בצורה של מכסות מתוכננות, הוא מוביל בעולם בשורה של מדדים: בכמות התנובה ובאיכות החלב המיוצר. הצורה הריכוזית שבה מתמודד הענף עם מחלות יונקים במזרח התיכון הנגוע, פיתוח גנטי ואתגרים נוספים - אלה זוכים להתפעלות ברמה העולמית, ושליחים מגיעים מארצות רבות על מנת ללמוד ולהכיר את הענף המקומי. לא פחות חשוב, ענף החלב מספק פרנסה הוגנת לאלפי משקי בית בישראל הפזורים בעיקר בפריפריה הענייה, המובטלת וקשת היום של ישראל.

 

זה זמן רב, שהתכנון המרכזי בחלב, האחרון בחקלאות, היה לצנינים בעיני פקידי האוצר. חגיגות החלב, שפרצו מיד בתום חג השבועות, הן ההזדמנות המושלמת לשימוש בדוקטרינת ההלם.

היסטריית הקוטג', שאחזה בציבור הישראלי בשבוע האחרון, היא דוגמה לאובדן עשתונות ציבורי. אמנם, אין ספק שמחירי מוצרי חלב רבים עלו בצורה חדה מאז יצאו מפיקוח, אך לא הייתה כל סיבה שבעטייה תפרוץ דווקא בשבוע שעבר המחאה המתוקשרת במלוא עוזה.

 

סיבה או לא סיבה, לאנשי הדוקטרינה זו סיבה למסיבה. מיד יצא שר האוצר בהצהרות - "פתיחת שוק החלב לייבוא". מה הייתה הסיבה לעליות המחירים - הסרת הפיקוח והתכנון. מה תגובת האוצר - הסרת הפיקוח והתכנון. חשוב להדגיש - זכותה של מדינה לקבוע מדיניות. אבל האם יש הצדקה למהלך בזק של הסרת הפיקוח, בלי בחינה מדוקדקת ומהלך שקוף, ציבורי ודמוקרטי? בוודאי שלא. זו בדיוק מהותה של דוקטרינת ההלם. כפי שמציין גם ג'וזף שטיגליץ, חתן פרס נובל לכלכלה בספרו "אי נחת בגלובליזציה", בחסות מדיניות זו עברו מהלכי הפרטה בעשרות מדינות שהותירו מאחוריהן חברות שסועות בפערים כלכליים, עם יותר מובטלים ועניים, עם מערכות ציבוריות מפוררות וגם - עם מנגנון שוק צולע.

 

פרופסור יצחק גל-נור שמוביל את מחקר ההפרטה במרכז חזן שבמכון ון-ליר, אמר לפני מספר חודשים: "חובת ההוכחה על מי שמבקש להפריט ולשנות את המצב הנוכחי". יתכבדו אנשי האוצר ויציגו את ההשלכות הרחבות של הפרטת ענף החלב, ועד אז ישאירו את הפיקוח על מחירי המוצרים.

  

מחירו המופקע של הקוטג' / הזמן הירוק, 23/6

ענף החלב בעין הסערה / הזמן הירוק, 23/6

תגובת התנועה הקיבוצית נגד עליית מחירי החלב ומוצריו

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים