מחירו המופקע של הקוטג'
23.6.2011
daf@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מחירו המופקע של הקוטג'

נחמן גלבוע

צילום יחצ

שרת החקלאות ופיתוח הכפר, אורית נוקד, הודיעה כי תפעל להחזרת מחיר הקוטג' לפיקוח. ח"כ שי חרמש, יו"ר הלובי החקלאי, אומר שכוונתו של השר שטייניץ לאשר ייבוא של מוצרי חלב כמוה כהכרזת מלחמה על החקלאים

 

התנועה הקיבוצית ונציגיה במערכת הפוליטית מתמודדים עם מרד הקוטג' על היבטיו השונים. מצד אחד, שמירה על האינטרסים של הרפתנים ומאבק כנגד הצעות האוצר לייבא מוצרי חלב, ומצד שני, הזדהות עם הצרכנים במאבק מול המחלבות ורשתות השיווק.

 

שרת החקלאות ופיתוח הכפר, אורית נוקד, כינסה ביום רביעי שעבר בלשכתה ישיבה עם מנכ"לי שלוש החברות השולטות כיום בשוק החלב: תנובה (אריק שור), טרה (ארן אלסנר) ושטראוס (ציון בלס) ונציגים ממועצת החלב. השרה הבהירה את עמדתה ואת תמיכתה בפיקוח על מחירי מוצרי החלב, וחידדה את הצורך בשיקום אמון הצרכנים. נוקד פנתה לראשי החברות לגלות רגישות לרחשי הציבור ולנהוג ביצירתיות, באחריות תוך ריסון מחירים. היא הדגישה, כי נושא הקוטג' הוא סמל לתחושתם של הצרכנים ולמחאתם על יוקר המחירים של המוצרים השונים. עוד אמרה נוקד, כי החזרת מוצרים לפיקוח תיעשה בתיאום עם שר האוצר שטייניץ.

 

בדיון, שנערך ביום ראשון בוועדת הכלכלה של הכנסת, אמרה נוקד: "כאחראית על פיקוח מוצרי החלב, אפעל להחזרת מחיר הקוטג' לפיקוח. בכוונתי לחתום על צו (בשיתוף שר האוצר), אשר יחייב דיווח רווחיות על כל אותם מוצרים שיצאו מפיקוח משנת 1999. עמדתי היא, שהוצאת מוצרי חלב מפיקוח לא הוכיחה את עצמה. לפני כחודש ביקשתי מיחידת המחקר במשרדי לערוך מחקר יסודי בנושא המחירים בשוק החלב, והממצאים היו חד-משמעיים: שוק החלב מאופיין בריכוזיות גבוהה, והוצאת המוצרים מפיקוח לא הובילה לתחרות. חשוב לזכור, שמוצרי החלב הם מוצרים בסיסיים ובריאותיים וחשוב לשמור על מחיר הוגן לצרכן. בכוונתי להיפגש בימים הקרובים עם שרי האוצר והתמ"ת, על מנת לבחון צעדים נוספים כדי להוזיל את העלויות לצרכן".

 

ח"כ שי חרמש (קדימה), יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, הצטרף למחאה בנושא מחיר הקוטג'. "מחירו המופקע של הקוטג' הוא אך דוגמה אחת לפערי התיווך השערורייתיים של רשתות השיווק", אמר חרמש. "אני קורא לציבור להגביר את המאבק כנגד האשמים האמיתיים בסיפור, לנוכח העובדה כי לאחרונה הושלמה בכנסת חקיקת חוק החלב, הכולל בין היתר פיקוח ממשלתי על מחיר החלב לחקלאי. רשתות השיווק מנצלות את כוחן העצום, כדי לכפות על הציבור מחירים מופקעים, בין היתר, עבור מוצרי יסוד החיוניים כל כך לשכבות החלשות".

 

בתגובה לדבריו של שר האוצר, יובל שטייניץ, על התרת ייבוא מקביל של מוצרי חלב, אמר חרמש: "כוונתו של שטייניץ לאשר ייבוא מקביל של מוצרי חלב כמוה כהכרזת מלחמה על החקלאים. חוק החלב, שעבר לפני כחודש בכנסת, קבע בין היתר פיקוח ממשלתי על מכסות החלב של החקלאים ועל המחיר שיקבלו תמורת החלב. התמורה לחקלאי נקבעת על ידי הממשלה, ואינה תוצאה של היצע וביקוש. חשוב להדגיש ולהבהיר, כי הבעיה אינה אצל החקלאי המקבל 2.10 שקלים לליטר חלב, אלא אצל קרטל היצרנים והמשווקים. התרת ייבוא מקביל של מוצרי חלב מצרפת ומאיטליה תפגע בחקלאים, שייאלצו לשחוט פרות כדי להתמודד עם הירידה בביקוש, במקום לפגוע ברשתות. הלוואי שהחקלאות בישראל הייתה נתמכת כמו במערב אירופה, ומוגנת מפני ייבוא מתחרה כמוהם. ינסה שר האוצר לייצא חריץ גבינה, ונראה אם הוא יצליח. חקלאי ישראל יעמדו בכל הכוח על זכותם לספק תוצרת טרייה ובריאה לאזרחי מדינת ישראל במחיר שווה לכל נפש".

 

גם מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, יצא נגד כוונת שר האוצר לייבא חלב ומוצריו לישראל, בעקבות העלאת מחירים המוצרים שלא בפיקוח. "המתקפה על יצרני החלב עושה עוול לאלפי חקלאים, שהצעידו את משק החלב הישראלי לצמרת העולמית", אמר שור בפגישה עם מנהלים בכלכלה הקיבוצית, "נתנגד בכל הכוח לפגיעה ביצרנים ובמטה לחמם. אני קורא לשרת החקלאות לדחות את כוונת האוצר לייבא חלב לארץ. כוונת האוצר תביא לקריסת הענף המפואר שמפרנס אלפי משפחות".

  

ענף החלב בעין הסערה / הזמן הירוק, 23/6

דוקטרינת ההלם של שוק החלב / הזמן הירוק, 23/6
תגובת התנועה הקיבוצית להתייקרות החלב ומוצריו

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים