ענף החלב בעין הסערה
23.6.2011
daf@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

ענף החלב בעין הסערה

יובל אופק

 

צילום: יחצ

בשעה שדברים אלה מובאים לדפוס, הצטרפו כבר כמעט מאה אלף איש להשתתפות באירוע האינטרנטי של החרמת יצרני הקוטג'. העולם הווירטואלי זכה לביטוי לא מבוטל של עשרות עמודי חדשות בעיתונים היומיים ובמוספי הכלכלה ועוד שעות ארוכות של דיונים ברדיו ובטלוויזיה. לראשונה מאז מכירת תנובה עמדו היצרנים (והמחזיקים במניות המיעוט בבעלות על המחלבה) והבעלים משני צדי המתרס.

 

הציבור, כדרכו בקודש, דרש לתלות את האשמים בכיכר העיר, וחילופי האשמות הדדיים בין רשתות השיווק, המחלבות והיצרנים החלו משודרים מעל גלי האתר.

 

למרות שמחיר החלב ליצרן כמעט שלא עלה בשנים האחרונות, כחלק מהנוסחה הקבועה של מחיר המטרה, לא הפרידו המבקרים בין "מרכיבי הקוטג'" ושפכו קיתונות של רותחין על ענף החלב המתוכנן, תוך העלאה חוזרת ונשנית של האפשרות לייבא מוצרי חלב מחו"ל.

 

בתגובה יצאו אנשי "השדולה החקלאית" למערכת הגנה על שמו הטוב של התחום, תוך שהם מזהירים מהסכנות הכרוכות בהורדת המכסים ובהתרת ייבוא החלב לארץ.

 

זאב (ולוולה) שור, מזכיר התנועה הקיבוצית, התריע על הפגיעה ברפתנים: "המתקפה על יצרני החלב עושה עוול לאלפי חקלאים, שהצעידו את משק החלב הישראלי לצמרת העולמית. נתנגד בכל הכוח לפגיעה ביצרנים, ובמטה לחמם". ח"כ שי חרמש, יו"ר השדולה החקלאית הכריז מלחמה ותקף את נתניהו על בחירתו "להיטפל לחלשים": "כנראה, במקום להתמודד עם הקרטליזציה דה פקטו של רשתות השיווק, קל יותר להיטפל לחקלאים על לא עוול בכפם". אבשלום וילן טען, מחד, שהייבוא אינו מעשי, ומאידך, דחף להעביר את האחריות למשבר למחלבות: "הייבוא אינו מעשי. הוא יגרום נזק כבד למשק החלב הישראלי ולא יוריד כלל את המחיר לצרכן. יש אפשרות אחת ללמד לקח את ראשי המחלבות שסרחו, והיא להחזיר את מחירי הגבינות הלבנות לפיקוח. מה שטוב לדלק - טוב גם לגבינות. הצעות הייבוא הן פופוליסטיות, זורעות רוח ויקצרו סופה".

 

יעקב בכר, מזכ"ל התאחדות מגדלי בקר, שדבריו נשמעו בימים האחרונים בכל אמצעי תקשורת אפשרי, הפנה את האש ואת האחריות אל משרד האוצר - "פקידי האוצר לא חוזרים בהם מדת השוק החופשי למרות שבמשק החלב פתיחת הפיקוח הוכחה ככישלון גמור. עם ישראל משלם את המחיר על התנהלות כושלת של פקידי האוצר ושל שרי האוצר ועל תפיסות קפיטליסטיות מרחיקות לכת. משורה שלמה של מוצרים - מקוטג' ועד קניית בית. אין בכוונתנו להסכים ולהשלים עם ייבוא, ואנו מתכוונים להיאבק בכך בכל הכוח".

 

עם ירידת העיתון לדפוס נמסר, כי שר התמ"ת, שלום שמחון, הקים ועדה שתבדוק את ההשלכות של פתיחת השוק לייבוא מוצרי חלב תוך שהוא מזהיר, כי לא ייתן לרצון לשמור על חקלאות ועל תעשייה ישראלית למנוע תחרות חופשית בין יצרני המזון ורשתות השיווק.

 

מחירו המופקע של הקוטג' / הזמן הירוק, 23/6

דוקטרינת ההלם של שוק החלב / הזמן הירוק, 23/6

תגובת התנועה הקיבוצית על התייקרויות החלב ומוצריו   

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

 
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים