התנועה מתארגנת למאבק במינהל מקרקעי ישראל
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

התנועה מתארגנת למאבק במינהל מקרקעי ישראל

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 9.10.2012

 

ולוולה ונחמיה רפל

בתגובה להחלטת המינהל - עצירת חתימה על היתרי בנייה בקיבוצים, אומר ולוולה: "ניאבק בגזירות "הספר הלבן" של המינהל. זה מאבק קיומי לעתיד הקיבוצים"

 

התנועה מתארגנת למאבק במינהל מקרקעי ישראל שקיבל החלטה לפני ראש השנה (ושהנוסח שלה טרם פורסם) על עצירת החתימה על היתרי הבניה לקיבוצים, בטענה שמהקיבוצים מבצעים "שיוך פנימי" שלא באישור המינהל.

 

בעוד שלטענת המינהל עוכבו החתימות רק היכן שקיים חשש מבחינתם להעברת זכויות בדירות בניגוד להוראות המינהל, מעלה בירור שנערך במטה התנועה הקיבוצית כי החתימות נמנעות באופן גורף, בקיבוצים שקיבלו החלטה על שיוך וגם באלה שלא קיבלו החלטה כזו, הן בקיבוצים בהם מיושמת בניה חדשה והן בכאלה שמתוכננת הרחבת בניה קיימת.

 

עניין קיומי

 

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור תקף בחריפות את ההחלטה, ובשיחותיו במהלך החגים עם מנכ"ל המינהל, בנצי ליברמן, כינה אותה "הוראות הספר הלבן 2012". לדברי ולוולה, ההוראה גם עומדת בניגוד להתחייבות מפורשת קודמת של המינהל, שניתנה בעקבות המשבר הקודם סביב נושא השכרת הדירות בקיבוצים, ולפיה לא יתנה יותר המינהל את חתימתו על היתרי בניה למגורים בקיבוצים. בחול המועד סוכות כינס ולוולה, שהוא גם יו"ר צוות הקרקעות של ההתיישבות, דיון דחוף בו השתתפו משפטנים, אנשי אגף הכלכלה, נציגי הארגונים הכלכליים האזוריים, מזכ"ל הקיבוץ הדתי, ויועצים. בדיון נדונה מדיניות המינהל וגובשו צעדי תגובה למאבק ציבורי רחב היקף, אליו נצא אם לא תשונה החלטה המינהל. "הצעד החד-צדדי והחפוז של המינהל כנגדנו מדגים פעם נוספת את הצורך הדחוף של הוצאת המינהל משטח המחנה בקיבוץ באופן מוחלט, כפי שדרשנו בועדת רוטקופף", אומר ולוולה. "מרבית הקיבוצים קולטים חברים חדשים, צומחים דמוגרפית וזקוקים להיתרי הבנייה עבור הנקלטים. לא נוותר בעניין הזה. ביטול החלטת המינהל היא עניין קיומי עבורנו.

 

נערכים למאבק חריף

 

בסדרה של התייעצות דחופות שניהל ולוולה עם שר השיכון אריאל אטיאס (המכהן גם כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל) ועם בנצי ליברמן, מנהל ממ"י, סוכם כי יש למצוא פתרון דחוף לבעיה, וכי תתקיים לעניין זה גם סדרה של התייעצויות בין צוותים מקצועיים ומשפטנים משני צדי המתרס - המינהל והתנועה הקיבוצית, וזאת במטרה למצוא פתרון לבעיה שיצר המינהל.

 

"אנחנו ממתינים לתוצאות המפגש, ולפיהם נפעל. אני לא חושש לצאת למאבק" אומר ולוולה; "לא יעלה על הדעת שבתקופה של צמיחה וקליטה בקיבוצים מצד אחד, ומחסור חמור בפתרונות דיור לזוגות צעירים במדינה מצד שני, מהווה המינהל פעם נוספת גורם חוסם ומעכב במקום להיות גורם יוזם ומסייע".

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים