רוח חדשה בנחשולים
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

רוח חדשה בנחשולים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 21.12.2011

 

הצוות התנועתי בנחשולים

קיבוץ נחשולים הרים את הראש. אחרי שנים של רוחות משבר, חובות ועזיבות, נושבת בקיבוץ רוח חדשה.

 

את ביקור מטה התנועה - מזכיר, מנכ"ל, ומנהלי אגפים - ארגן עמרי כנען, מלווה שרון ומישור החוף. אירחה אותנו מנהלת הקהילה, דורית קוגוט, במתחם קליטת החברים החדשים, ראינו את שדרוג המלון בבעלות הקיבוץ, ומשם פסעונ לדיון במועדון, לדיון עם ממלאי תפקידים בקיבוץ. דורית קוגוט - מנהלת הקהילה החזירה לימי הראשית: נחשולים נוסד ב-1948 על ידי עולים מטורקיה וצעירים ילידי הארץ. כיום בקיבוץ 297 חברים והמון ילדים בזכות קליטה של 59 משפחות צעירות שהצטרפו במעמד של חברים. בחצי השנה האחרונה, ציינה, משתתפים עשרות חברים בשיח קהילתי עם חברת "גבים" סביב אתגרי הקיבוץ בעשור הבא.

 

שינוי גדול עבר נחשולים בשנת 2000 - הסדר חובות ותאגוד מחודש. הכנסות מתקבלות מתעשייה, תיירות, חקלאות, והשכרות. הפנסיה המשולמת לגמלאים תקציבית, המקור לה הוא מעסקי הקיבוץ. הכנסת זוג פנסיונרים מסתכמת בכ-9600 ₪ בחודש. נחשולים היום בצומת בה נדרשת הגדרת הסכמות מחדש - מה לשמור מהקיבוץ "הישן" ומה נכון לשנות. הנכסים המשותפים מאפשרים לנו לתת לחברים יותר מהמינימום. בדיון נדונו סוגיות בחינוך, קליטה, ערבות הדדית, תשתיות, ומקורות הכנסה.

 

ולוולה סיכם בדברים על פעילות התנועה - מאבק על קרקעות וזכויות הקיבוצים, תשתיות פיזיות בקו הכחול - תקציבים שהשיג לקיבוצים, המשך טיפול במסלול משכנתא לבנייה בקיבוץ, ועידוד קיבוצים לקלוט מצטרפים כחברים ולא תושבים זמניים. "תענוג להסתובב בנחשולים ולראות את הבנייה, הדשא הירוק וכמות הילדים" סיכם את הביקור.

  

120 חדשים בעין כרמל

 

בעין כרמל 314 חברים, מתוכם 120 חברים חדשים שהצטרפו במהלך שנת 1201 והביאו עמם נדוניה-100 ילדים, שמילאו מחדש את בתי הילדים. הפנסיה - 3500 ₪ - תקציבית. עמרי כנען, מלווה הקיבוץ הציג את מאזני הקיבוץ כסיכום חמש-שנתי. עידו טל - מנהל עסקי, המחיש, "בשנים האחרונות התרחשה צמיחה יפה מאד בעין כרמל. יזמויות כמו חממות לגידול אננס, נוספו לענפים המסורתיים - רפת ( משותפת עם ניר עציון), הבננות, המפעל, הרפת ויזמויות נוספות, לכולן חלק בשינוי הכלכלי. עמיקם אסם הוסיף אנלוגיה מגידול האננס, קודם צריך להיקלט, אחר כך לצמוח ולבסוף נהנים מהפרי. כך הקליטה לקיבוץ. ולוולה הזכיר את הביקור הקודם בקיבוץ, באווירה שונה לחלוטין, קודרת. גם כאן הרחיב בנושאים שבטיפול התנועה

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים