כשהעורף הוא חזית
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

כשהעורף הוא חזית

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 28.11.2011

 

אלוף פיקוד העורף עם ראשי התנועות הקיבוציות

נערכים לחירום: אלוף פיקוד העורף נפגש עם ראשי התנועות הקיבוציות

 

פיקוד העורף יכנס לחיזוק צוותי החירום היישוביים באמצעות מפגשי הסברה והכשרת מתנדבים לתפקוד בשעת חירום. על כך הוחלט בפגישה בין אלוף פיקוד העורף, אייל אייזנברג, לראשי התנועה הקיבוצית והקיבוץ הדתי - זאב (ולוולה) שור ונחמיה רפל. הפגישה נערכה כחלק מהיערכות התנועה הקיבוצית לשעת חירום, וכדי לאתר שיתופי פעולה עם פיקוד העורף, במטרה לחזק את הקיבוצים לעת חירום.

 

עוד הוחלט בפגישה שפיקוד העורף ייקח בחשבון את מטה התנועות כגורם שותף להערכות המצב וקביעת מדיניות כפי שהוא עושה עם רח"ל (רשות חרום לאומית). כמו כן הוחלט על הרחבת מהלך יצירת צוותי צח"י גם למפעלי תעשייה שבחצר הקיבוץ - כאן יסייע פיקוד העורף בהסברה ובהכשרת ממונה הג"א לכל מפעל, ובבית הספר יכנס הפיקוד להסברה והכשרת תלמידי 'התיכוניים' למלא תפקידים נדרשים בקהילה בשעת חירום בהתאם להגדרת הצורכים של הרשויות.

 

מתנדבים ייהנו מביטוח

 

ולוולה העלה בפגישה שתי בקשות - הראשונה היא לדאוג לסידור כיסוי ביטוחי לחברי קיבוץ מתנדבים בשעת חרום. בתגובה אמר אייזנברג כי פיקוד העורף ישמח לגיוסם של חברי קיבוץ למשימות חיוניות בחירום ויכיר בהם כ"מתנדבי העורף", מה שייתן למתנדבים כיסוי ביטוחי בשעת צרה. סוגייה נוספת שהעלה ולוולה היא גיוס חברי קיבוץ לשמש כקציני קישור במילואים לרשויות, הצהיר האלוף שהפיקוד מוכן לגייס קציני מילואים ולהכשירם כקציני קישור לרשויות בתקופות חירום.

 

בראשית הפגישה הוצגה תפישת הפעלת מטה התנועה הקיבוצית בעת חירום. זו מבוססת על כך שכל ישוב חייב לפתח יכולות מענה בכוחות עצמו - מקצועי ומיידי - על מנת למזער נזקים ומבלי להיות תלוי בכוחות חיצוניים, אין תכנית לפינוי ישובים למעט צורך מקומי או אנשים עם צרכים מיוחדים, והתנועה הקיבוצית תפעל תוך תאום וכפיפות למועצות האזוריות.

 

יואב מרגלית, מחלקת הביטחון וליווי חיילים במטה התנועה סיכם: "קיים כר נרחב לפעילות משותפת בין התנועה והפיקוד לסייע לקיבוצים לשפר מוכנות לעת חירום, ואנחנו מתחילים ליישם".

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים