הקיבוצניקים מסתערים: ההקצנה הדתית בצה"ל - רוח רעה המאיימת למוטט את צה"ל כצבא העם כולו
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

הקיבוצניקים מסתערים: ההקצנה הדתית בצה"ל - רוח רעה המאיימת למוטט את צה"ל כצבא העם כולו

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 17.7.2011

 

התנועה הקיבוצית תוקפת בחריפות את מגמת ההקצנה הדתית בצה"ל. "אנו רואים בדאגה את המגמה של הקצנה דתית בצה"ל כפי שהיא באה לידי ביטוי קיצוני בהתנהגות קצינים וצוערים ואמירות נגד שרות נשים עם גברים ביחידות השונות" אומר מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור. הוא מוסיף: "ההקצנה הדתית מאיימת על צה"ל כצבא העם כולו. לא נעמוד מנגד אל מול תופעות ההקצנה הדתית. אנו קוראים לשר הביטחון ולרמטכ"ל לשים סוף לפגיעה מצד רבנים וקיצונים דתיים בדמותו של צה"ל כצבא העם כולו".

 

בהודעת התנועה הקיבוצית נאמר עוד: "לאחרונה רבו ניסיונות מצד קצינים ורבנים לכפות מנהגים ונורמות חדשות המסכנות את האיזון הקיים בצה"ל מאז הקמתו, הנשען על השילוב העדין של קיום מצוות והלכות כשרות עם השרות בצה"ל. לאורך השנים מתבסס השילוב על כבוד הדדי, שאפשר את הליכתנו - חילונים ודתיים - יחד, כתף אל כתף, בכל המשימות ובמערכות צבא הגנה לישראל.

 

אל"מ (מיל.) יואב מרגלית, מנהל מחלקת הכנת בני הקיבוצים לשרות אומר: "בחודשים האחרונים אנו עדים להקצנה הבאה לידי ביטוי בשינוי ההלכות, וכפייה של הלכות חדשות, על מנהיגות הפיקוד הבכיר. התנהגות הצוערים בבה"ד 1 - עזיבתם את הטקס בעקבות שירת נשים על הבמה - היא סימפטום מצער לרוח חדשה ורעה המאיימת להשתלט על צה"ל. מובלע בה הרצון שהצבא הוא שיתאים עצמו לדתיים ולא להפך, מובלע בה אפס סובלנות ורגישות לזרם החילוני".

 

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור מוסיף: "התנועה הקיבוצית, שהעמידה דורות של לוחמים ומפקדים, מתנגדת למגמה של הקצנה דתית בצבא, וכפיית דפוסים ונהלים חדשים המשנים את הסטטוס-קוו הנוהג בצה"ל מאז הקמתו. אנו קוראים לשר הביטחון ולרמטכ"ל לשמור על צה"ל כצבא העם, היודע לשלב בין הזרם החילוני והדתי, ולא להיכנע לאלה המבקשים למוטט את הקונצנזוס סביב צה"ל".

 

נתוני הגיוס בקיבוצים: 96% מכלל המחזור (2,000) מתגייס לצה"ל. 65% מהבנים לקרבי. 12% לקצונה (ירידה לעומת שנים קודמות, אך יותר מהממוצע הארצי).

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים