ניפגש על מדרגות המוסד
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

ניפגש על מדרגות המוסד

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 31.10.2011

 

יוסי חלבי

המוסד לבוררות וגישור: יותר פניות לטיפול ב"ענייני משפחה", לצד מחלוקות בדיור, שיוך, תקציבים וקצבאות

 

מרבית המחלוקות שהבואו לפתחו וטיפולו של המוסד לבוררות וגישור הן בנושאים של זכויות אנשים עם צרכים מיוחדים, דמי עזיבה, דיור ושיוך דירות, חובות, כספי קצבאות וקרן השתלמות. כך עולה מפילוח הפניות במהלך 2011. אך השנה באה לידי ביטוי תופעה מעניינת - גידול ניכר בפניות מצד חברי קיבוצים המבקשים סיוע בהליך גישור במה שמוגדר "ענייני משפחה". על כך מעיד יוסי חלבי (הסוללים), מנהל המוסד לבוררות וגישור, בשיחה שקיימתי איתו בראשית השבוע.

 

מה כוללים "ענייני משפחה"?

הקטגוריה אותה הגדרנו כ"ענייני משפחה" היא מצב בו החליטו בני זוג שהם חברי קיבוץ או כשרק אחד מבני הזוג חבר בקיבוץ על פרידה וגירושין, ומצב כזה נוסף לגט גם הסכם פירוד וגירושים המסדיר את היחסים שבין בני הזוג לאחר גירושיהם.

 

פלח עבורנו את ענייני המשפחה. על מה המחלוקות?

מגוון הנושאים רחב וכולל נושאים במחלוקת שיוסדרו בהסכם, כמו מזונות, הסדרי משמורת והסדרי ראייה לילדים, חלוקת רכוש וממון, לדוגמא הנכס הנדל"ני בעידן ההפרטה ושיוך הבית, שאלת המגורים - מי ממשיך להתגורר בבית ובאילו תנאים, והסדר המגורים לבן הזוג שעוזב את הבית.

 

ההליך תופס גם לקיבוץ שיתופי?

כמובן. גם בקיבוץ שיתופי יש צורך בהסדרי משמורת וראייה, והוראה להנהלת החשבונות למשל בדבר חלוקת התקציב בהתאם להחלטה.

 

במה אתם שונים מהליך בירור בבית משפט?

ההליך אינו שונה מבירור בבית המשפט, הממליץ בדרך כלל לצדדים לקיים הליך גישור, במקום לעשות זאת עם עורכי דין, אשר אינם בקיאים בהוויה הקיבוצית הייחודית. אנו מקיימים זאת במוסד לבוררות ולגישור ובמידת הצורך עם עורכי דין משלנו, שהם יותר בקיאים בנושאי ההפרטה ודקויותיה, ושיוך הדירות בקיבוץ, והווייתו הייחודית.

 

מי משתתף בהליך, ומי מעביר אותו?

בהליך הגישור או הבוררות משתתפים בני הזוג ולעיתים גם נציג הקיבוץ, והמגשרים. בדרך כלל אחד מהשניים הוא עו"ד. היו גם מקרים בהם הצדדים לא הגיעו להסכמה ופנו אלינו לפסוק בנושא בדרך של בוררות, העמדנו לרשותם שלושה בוררים - עו"ד, עובדת סוציאלית (מחלקת הפרט התנועתית) ובורר נוסף הבקיא בתחום.

 

למה עדיף בירור המחלוקות אצלך?

היתרונות של המוסד לבוררות וגישור הוא בהכרת הנושא הקיבוצי טוב יותר מכל גוף אחר. יתרון נוסף הוא שהגישור באמצעותנו מתקיים בדרך כלל בקיבוץ בו חברים בני הזוג.

 

אתם ערוכים לכמות פניות גדולה יותר?

התשובה היא כן, אנו ערוכים לפניות עם צוותים מתאימים בכל אזור - צפון, דרום ומרכז. הצוותים שלי כוללים עורכי דין עובדים סוציאליים ומגשרים מקצועיים.

  

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים