הדיל של דליה
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

הדיל של דליה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 14.9.2011

 

הצוות התנועתי במפעל דליה-ארד

ביקור צוות מזכיר התנועה ומנהלי אגפים בקיבוץ דליה החל במצפור לכבוד המייסדים, אשר נבנה על ידי עזרא ינוקא ז"ל, אמן וחבר הקיבוץ, שנפטר לפני כחודשיים. משם המשכנו לתצפית על שטח פיתוח בו מתוכננות 130 יחידות דיור לנקלטים, בעיקר בני ובנות קיבוץ, שעתידים להיקלט במעמד של חברים בקיבוץ. משם קפצנו לדיר העיזים המקומי, ומשם למקור ההכנסות העיקרי - "ארד דליה", המייצר מדי מים, ואחריו למועדון למפגש עם ממלאי תפקידים בהנהלת הקהילה.

 

קיבוץ דליה הוא קיבוץ יפה, ניכר גם חוסנו החברתי. על מלאכת הצגת פרופיל הקיבוץ ניצח מנהל הקהילה, שחם מיטלר. קיבוץ דליה נוסד ב-1939, שם היישוב נבחר בהשפעת הכפר הערבי השכן - דאלית א-רוחא. פירוש המילה העברית דליה, הינו ענף של גפן.אוכלוסייתו מונה כיום כ-700 נפשות, 340 חברים, 125 ילדים ובני נוער, חיילים בנים במסלול צעירים תושבים. מלבד "ארד" לדליה מפעל נוסף - "זהר דליה", לסבונים ודרגנטים, חקלאות - גידולי שדה, מטעים, רפת ודיר, תיירות ויזמויות תומכות תיירות כמו טיולי שטח, טיפולי גוף, יופי קוסמטיקה, ורכיבה על סוסים.

 

כקיבוץ מתחדש מאז שנת 2008 עוסקת הנהלת הקהילה בביטחון סוציאלי, מודל התפרנסות, סל שירותים משותף, שיוך נכסים, צמיחה דמוגרפית ושיוך פירות נכסים. הפנסיה המשולמת לגמלאי בדליה עומדת היום על 3,800 ₪ לחבר, אולם החוב האקטוארי גדול.

 

בדיון בין אנשי התנועה לממלאי תפקידים בקיבוץ העלו אלה בקשה לברר הקצאת מכסת מים נוספת לחקלאות והעלאת צורך ביצירת "כתובת" במשרדי הממשלה שהיה אמונה על טיפול בענף. בדיון העלו מנהלי אגפים בתנועה התייחסויות לנושא הבניה וקליטת הצעירים לחברות בקיבוץ, הוצגה קרן קמ"ע כמקור אפשרי למתן ערבות לעסקאות בנייה חדשה ושיקום תשתיות.

 

ולוולה פרס מגוון סוגיות אותן הוא מוביל מול גורמי המדינה, כמו חידוש הבנייה והסדרת השכרת הדירות בקיבוצים, מאבק לשוויון עם המגזר העירוני בדמי חכירה ב"קו הכחול", דיווח על תקציב מדינה לשדרוג תשתיות בקיבוצים, והמליץ לקיבוץ לצדד בהחלטה לקלוט רק במסלול של חברות מלאה באגודה השיתופית.

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים