המבוקשים
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

המבוקשים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 17.8.2011

גל און

תנופת בנייה וקליטה בשדה יואב ובגלאון

 

לפני כמה שנים גילו בגלאון - שבעה קילומטר מקרית גת - קיבוץ סולידי וצנוע שהם הפכו אטרקטיביים לצעירים - בני קיבוץ וגם למשפחות שאף פעם לא גרו בקיבוץ. המיקום, אופי הקיבוץ, הנוף, ואולי התחושה של יציאה מהמשבר הם שהביאו למבול הפניות להצטרף. צוות מטה התנועה הצטרף אף הוא ליום אחד לגלאון, לביקור שאותו ארגן מלווה איציק עוז מלווה קיבוצי דרום מטעם התנועה. התחלנו בבית הארחה שמנהל הקיבוץ, משם קפצנו לבדוק מה נשמע ברפת ובלול, ומפגש עם ממלאי תפקידים במועדון, שם נפרסה בפנינו לרוחב תמונת מצב הקיבוץ היום, וקצת על ימי ראשיתו.

 

גרעיני המייסדים של גלאון עלו מפולין בראשית 1939, ישבו באופן זמני בגבעת מיכאל ליד נס ציונה, מרכז ששימש להכשרת גרעיני התיישבות לפני עלייתם ליישוב קבע. ואז זה קרה - במוצאי יום הכיפורים ה'תש"ז, 5-6 באוקטובר 1946, עלו במסגרת 11 הנקודות בנגב שעלו על הקרקע באותו יום.

 

מצגת סיכום מאזני הקיבוץ מראה משק במצב מאוזן. משימה מרכזית שהציבו פרנסי גלאון היא הרחבת פעילות עסקית ב-20-30% בשנים הקרובות. בין היתר ביצעו שם איחוד ניהולי של המטעים והגד"ש, תכנית להגדלת שטחי מטעים, ושיפור רווחיות בחוחובה, ברפת, בלול, ובתיירות.

 

מספר החברים עומד היום על 150, יש גם 100 ילדים, בין רווחי מהלך הקליטה מציינים בגלאון את חזרת מערכת החינוך בגיל הרך מבית ניר. בית תינוקות יפתח עם 15 תינוקות, וברשימת המתנה לקליטה רשומות 72 משפחות, לא פחות.

 

רבקה וילנד, מנהלת אגף החברה הסבירה את המהלך בנושא הפנסיה - זו ה"מחייבת" והמומלצת כיעד - "הוגנת" - בגובה 50% מהשכר הממוצע במשק, מה שבקיבוץ כמו גלאון הוא משימה לא פשוטה כיום. היא אמרה שהחלטת הקיבוץ לאפשר קליטה לחברות בעצמאות כלכלית לתקופת זמן מוגבלת בלבד היא נכונה. ברמה התכנונית המליצה שלא לצופף את הבתים ולשמור על צביונה הקיבוצי של "החצר" כך שתהיה בטוחה ונעימה וללא בניה של "מגדלים".

 

ולוולה סיכם. הוא פירט על מאבקים בהם מעורבת התנועה למען הקיבוצים, ביניהם למען משכנתאות לבנייה, השכרת דירות ושחרור היתרי בנייה בקיבוצים, למען רפת החלב ונגד כוונת הממשלה לפתוח השוק לייבוא חלב וגבינות קשות,

 

צעיר לנצח

 

קיבוץ שדה יואב אף פעם לא היה מהגדולים, או העשירים, אולי משום כך המשבר הכלכלי שתפס את מרבית הקיבוצים, עבר קשה על שדה יואב. בינתיים השתנתה התמונה, כלכלית וחברתית. צוות מטה התנועה ביקר במקום לסיור שארגן איציק עוז, מלווה קיבוצים בדרום, ולמד את המציאות של הקיבוץ שנהנה היום ממיקום אטרקטיבי וקהילה איכותית ומתחדשת.

 

קיבוץ שדה יואב נקרא על שם לוחם פלמ"ח סגן אלוף יצחק דובנו –- ש"יואב" היה שם הצופן שלו - אשר נפל על הגנת קיבוץ נגבה הסמוך, בהפצצות מ"מצודת יואב" של ימינו (מצודת יואב הייתה מצודת משטרה בריטית שעברה לידיים מצריות עם צאתם של הבריטים מהארץ).

 

במפגש עם ממלאי תפקידים הוצגה מצגת כלכלית, ונדונו עניינים שונים כמו מקורות פרנסה, חינוך, פנסיה וחקלאות, ומאבקים להם שותפה התנועה לשמירת אינטרס הקיבוצים במשק החלב ושיכון.

 

כיום מונה הקיבוץ 138 חברים, מרביתם עובדי חוץ, המביאים הביתה שכר גבוה יחסית לממוצע הקיבוצי. גידול משמעותי במספר החברים נרשם הודות להצטרפותן של 25 משפחות בגל הקליטה לפני שנתיים, בתב"ע הנוכחית ניתן להקצות עוד 69 מגרשים, ובשדה יואב, קיבוץ צעיר שנוסד ב-1966, נערכים לקלוט 38 משפחות נוספות ולהגיע ליעד שקבעו - 214 חברים.

 

הקיבוץ מתנהל כקיבוץ מתחדש, פרנסתו נשענת על גידולי שדה, מרחצאות חמי יואב (בעלות משותפת עם נגבה), לול ושכר עובדי חוץ.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים