קצר חשמלי
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

קצר חשמלי

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 4.8.2011

איתמר שוויקה

עדכונים כלכלה: מים לחקלאות, חלב ומחלק חשמל היסטורי

 

ב-1 ליולי 2011 עדכנה רשות המים את מחירי המים לחקלאות - כמות א', ב' וג', וגובה הקנס על חריגה מהמכסה, מחיר מי קולחין, שפד"ן ומים מליחים, וכמובן מחירי המים לצרכן הביתי - מונחים שרובם לא אומרים לנו הרבה אך יש להם משמעות כספית גדולה לקיבוצים, ולכן מיהר איתמר שוויקה מאגף הכלכלה לכלול את הסכומים במידעון כלכלי ששיגר לרכזי המשק בקיבוצים.

 

חלב: בשבועות האחרונים אנחנו עדים לאחד המהלכים המסוכנים ביותר שחווה ענף הרפת. עקב משבר הקוטג', כאשר לנו כרפתנים וחקלאיים אין דבר וחצי דבר בנושא זה אנו מוצאים את עצמנו במרכז הסערה ונדרשים להילחם על שלמות הענף. מספר שרים ופוליטיקאים מצאו הזדמנות לתקוף את ענף החלב ולנסות ולפרק את המרקם המיוחד שלו, על-ידי הורדת מחיר המטרה. חשוב לדעת - משמעות הורדה של אגורה אחת ממחיר המטרה שווה ירידה שנתית של 12.5 מיליון ₪ ברווח הנקי של כלל רפתני ישראל. לעומת זאת, הסיכוי שהורדת מחיר המטרה יגיע בסופו של דבר להורדת מחירי מוצרי החלב בצורה משמעותית הוא שואף לאפס.

 

אי לכך אני קורא לכם, מרכזי המשקים להצטרף למאבק כנגד הפגיעה בענף החלב שמובילה התאחדות מגדלי בקר. זו לא הבעיה של הרפתנים בלבד, זו הבעיה של כולנו כחקלאים וכחברי קיבוצים ומושבים. בואו להפגנות, זה בדמנו.

 

קצר חשמלי: נושא נוסף על סדר היום - מחלק חשמל היסטורי. בנושא זה ממליצים באגף הכלכלי לקיבוצים שעדיין לא קיבלו החלטה להמתין עם ההחלטה. המתווה של מחלק חשמל היסטורי מכיל שלוש חלופות. הראשונה, היא חלופת המצב הקיים בו קיבוץ שאינו מוכר חשמל לשום גורם בתוך הקיבוץ יכול לקבל אישור להמשיך ולחלק חשמל כפי שהוא מחלק היום וזאת בכפוף לחוות דעת משפטית ואישור רשות החשמל. שנייה, חלופת מחלק חשמל בו הקיבוץ מקים חברה שהיא כמעין חברת חשמל פרטית של הקיבוץ ודרך חברה זו על הקיבוץ לבצע את כל ההשקעות בתשתית החשמל כך שתעמוד בדרישות חוק החשמל. השלישית, היא כניסת חברת חשמל לקיבוץ וקבלת כל האחריות על מערכת החשמל. חלופה זו הייתה בדיונים רבים וארוכים ברשות החשמל עד שלפני חודש הוציאה רשות החשמל שימוע לחלופה זו. "השתתפנו בשימוע זה והצגנו את השגותינו, כאשר תצא ההחלטה הסופית נפרסם אותה" מעדכן איתמר, ומסביר "השינוי בחלופה השלישית - כניסת חברת חשמל לקיבוצים - מרחיקת לכת, והיא בהחלט עשויה ליצור חלופה ראויה שיש לבחון אותה ברצינות. יש לזכור שלאחר פרסום החלופה השלישית יפתח חלון זמן של שלושה חודשים לכל קיבוץ להחליט ולהודיע מה החלופה שנבחרה. אשמח לבוא לכל קיבוץ שמעוניין לקיים דיון בעניין ולהציג את הנושא.

 

לידיעון אגף הכלכלה לחודש יולי - לחצו כאן

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים