הקיבוץ המתחזק
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

הקיבוץ המתחזק

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 19.7.2011

 

שלומי אילן

איך להתמודד עם דרישה להקמת בית כנסת בקיבוץ?

 

מה יהיה הצביון היהודי - חופשי חילוני של התנועה הקיבוצית המתחדשת? דיון ראשוני בנושא ארגן שלומי אילן (כיסופים), מהיחידה להתחדשות הקיבוץ, ושותפו אגף מלווי קיבוצים, ריקי ותלמה מהמטה לתרבות, מחלקות אגף החברה, וד"ר מוטי זעירא מ"המדרשה" באורנים.

 

בדיון הוצגו "עובדות מן השטח" בקיבוצים בהם הוקמו בתי כנסת - בחלק מהמקרים על פי דרישת חברים מהקיבוץ, ולעיתים כדי לרצות הורים שנקלטו בקיבוץ. לאחרונה נרשמו מספר בקשות להקמת בתי כנסת מצד תושבים בהרחבות הקהילתיות, וההתייחסות לאופי הבקשות. בדיון אמרו חלק מהמשתתפים כי בקיבוץ מראשיתו עוצבו אורח חיים ותרבות חופשית, שאינה דתית, אך ניזונה ממקורות חיי העם היהודי. הדיון נסב סביב שאלות כמו האם הקמת בית כנסת מהוות סימן לחיפוש דרך? או שזהו סוג של התרפקות על העבר? ומה מקומנו כמוליכי היהדות החופשית בארץ? ואיזה צביון אנו מבקשים לתת לחברה הקיבוצית המתחדשת?

 

שלומי אילן שיזם את המפגש הדגיש כי זהו רק מפגש ראשון בנושא, בדרך למפגשים נוספים כדי לגבש מחשבה מצרפית ורעיונות לניהול רגיש של הנושא הסמלי. "המציאות בשטח היא של חברה קיבוצים פלורליסטית ומגוונת יותר כתוצאה ממהלכי הקליטה והשכונות, וזה מחייב מחשבה. ד"ר מוטי זעירא, בדברי הסיכום שלו, העמיד את המדרשה באורנים ואת פעילותה לשותפות עם התנועה בהובלת הנושא.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים