יושבים על הגדר
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

יושבים על הגדר

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 29.6.2011

שער הגולן. צילם: יהודה שריג
 

הביקור בקיבוץ שער הגולן (גילוי נאות - הקיבוץ שלי...) לווה בפרדוקס מתסכל - לצד מציאות כלכלית מצוינת, שקוע הקיבוץ הוותיק בקיפאון דמוגרפי מדכדך.

 

ביקור הצוות התנועתי - מזכיר התנועה, מנכ"ל ומנהלי אגפים נפתח במתחם האירוח הכפרי שבבעלות הקיבוץ. המנהלת, נורית קצירי, סיפרה על הקמת הענף לפני 17 שנים, ועל ההתרחבות מ-12 חדרים ל-55 כיום.

 

ומציוץ הציפורים לחדר הישיבות, למצגת חמש-שנתית הסוקרת את מצב הקיבוץ, אותה הציגו אורי שמיר ומוטי קומרוב, מלווי קיבוצים בצפון. לפיה למעט שנת 2008 שעמדה בסימן האטה כלכלית כלל עולמית מצוי הקיבוץ הוותיק (עלה על הקרקע באדמות עמק הירדן ב-1937) בגידול בהון העצמי ובשווי הנכסים, החוב בירידה תלולה, ומושקע הון גדול בצבירה פנסיונית בכדי לעמוד ביעד שהוגדר כשווה ערך לקצבה חודשית בגובה של 4,700 ₪. יהודה כהן, יו"ר מועצת המנהלים העריך שעד 2014 מתוכנן להיסגר הגירעון האקטוארי בקרנות החברים, ולהיסגר החוב במסגרת ההסדר.

 

אוכלוסיית הקיבוץ מונה 600 נפשות, מתוכם 290 חברים, וכלכלתו נשענת בעיקר על תעשייה, לצד המפעל חקלאות מגוונת, תיירות, יזמויות ועבודת חוץ. המציאות הדמוגרפית שנשקפה בנתוני המצגת הראתה אוכלוסייה שכמעט 50% מהחברים בגיל פנסיה, מספר הילדים בגנים צונח ולהמחשה נמסר כי בשנה הבאה ייסגר גנון עקב מיעוט ילדים. מזכירת הקיבוץ, נעמה להב ציינה שיש בנים המבקשים להיקלט, אך מסתייגים מאורח החיים השיתופי. לדבריה, המצב הכלכלי גורם ל'עיוורון' מראיית המציאות הדמוגרפית המאיימת. דני עברי ייצג את התפישה של המתנגדים לשכר דיפרנציאלי מאחר והמצב הכלכלי מבוסס. יש לשמור על הנכסים המשותפים מחד ולחלק דמי עזיבה ואפשרות של הורשה לחברים המבוגרים.

 

בדיון ציינו נציגי התנועה שאנו לא באים להגיד לקיבוץ "מה טוב בשבילו", אולם הנתונים מעידים שבשער הגולן נדרש מהלך משמעותי ויצירתי של קליטה, לגרום לבנים היושבים על הגדר וצופים על המתרחש להצטרף כחברים.

 

מזכיר התנועה, ולוולה, התייחס לתמונת המאקרו של המגזר הקיבוצי - כלכלה, קליטה, בנייה ושיכון, הסדרים מול המינהל, שדרוג תשתיות פיזיות, וממנה לתמונת המיקרו של שער הגולן, קיבוץ אותו הוא מכיר היטב כשכן וכראש מועצת עמק הירדן בעבר - קיבוץ עם כלכלה מבוססת לצד צורך ביציאה מקיפאון דמוגרפי יחסי, לצמיחה שתחזק את הקיבוץ ואת רווחת חבריו.

 

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים