קיבוץ מתחדש: דרך חיים או תופעה חולפת?
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

26.6.2011 

קיבוץ מתחדש: דרך חיים או תופעה חולפת?

 

תקציר הרצאה בכנס "הקיבוץ מתחדש - אתגרי העתיד",

אפעל 15.6.11

 

אורי מרגלית - רמת הכובש

פורום הקיבוצים המתחדשים

 

1.     יעל נאמן, "היינו העתיד" - שקף.
"סיפורנו היה לכאורה עלילה בלבד. העלילה היא השיטה, לא התאימה לילדים ולא למבוגרים. הורינו גרו מצדדיה, אנחנו מתחתיה. איש לא גר בתוכה, היא לא נועדה למגורי אדם, אלא לשאיפותיו ולחלומותיו".

הקיבוץ המתחדש - דרך חיים או תופעה חולפת? תלוי מה אנחנו רוצים. אם היינו רוצים שזו תהיה תופעה חולפת לא היינו מתכנסים כאן 350 איש.

2.     הקיבוץ המתחדש יהיה דרך חיים בת קיימא אם יענה על אתגרי המקום והזמן. שלושה פרמטרים הכרחיים:

א.     ריבונות ואחריות של היחיד על חייו, הכרעותיו, פרנסתו, רכושו ובעיקר על המשמעות שהוא מקנה לחייו. בזה זה מתחיל, אך לא מסתיים.

ב.     אינדיבידואליזם ושיתוף פעולה - תמצית ספרו של זיגמונט באומן, "מודרניות נזילה" - שקף.
בחברה שעברה "אטומיזציה", היחיד נזקק לשיתופי פעולה חברתיים, כלכליים ופוליטיים כדי לממש תחומים חשובים בחייו. סיכום ביניים: תנאי ראשון לקיומה של דרך חיים בת קיימא היא ריבונות היחיד, תנאי שני הוא שהיא תייצר שיתופי פעולה שמעצימים את היחיד.

ג.     לא ניתן להגיע לשיווי משקל אופטימאלי קבוע, מכיוון שכל תמונת המציאות צפויה להשתנות באופן לא צפוי. מקורות אנרגיה, טכנולוגיה, אקלים, מהפכות דתיות ומדיניות שלא ניתן לחזות, שלא להזכיר את המציאות הישראלית שעולה על כל דמיון. הבלתי צפוי הוא הצפוי במאה ה-21. ולכן הפרמטר השלישי ההכרחי לקיומה של דרך חיים בת קיימא, הוא היותה מערכת שמסוגלת להתמודד באופן מיטבי עם מציאות מתמדת של אי ודאות.

3.     התשובה היא - רשת - שקף.
אנחנו חיים בעולם של רשתות. המוח האנושי בנוי כרשת. לתפוש את הקיבוץ כרשת. הרשת נמצאת שם, אין צורך להמציא אותה. לרשת יש מאפיינים שצריך לנהל אותם כרשת על מנת להפיק ממנה את המיטב.

4.     יתרונות הרשת:

א.      יתרונות הגודל והקוטן גם יחד.

ב.      ריבונות השותפים ברשת וביזור האחריות אליהם - יוצרת מוטיבציה אצל כל אחד מהם.

ג.       המוטיבציה יוצרת כושר למידה וצמיחה ביחידות המשנה.

ד.      אלה מאפשרות יוזמה וחדשנות.

ה.      הקישורים מאפשרים סינרגיה בין היחידות השונות, איגום יכולות מגוונות שנוצרות בכל רחבי הרשת וגיבוי הדדי.

ו.       כל התכונות הללו יוצרים מערכת עם כושר הסתגלות משוכלל למצבים משתנים.

ז.       מערכת מגוונת ומסתגלת עמידה יותר בפני סיכונים וזעזועים.

ח.      ולבסוף - יכולת ההתמודדות המשוכללת שלה עם עם אתגרים חיצוניים ופנימיים יוצרים תחושת ביטחון, שמקרינה על השותפים בה ועל השותפים איתה.
באופן פרדוקסאלי, רשת שנראית במבט ראשון כמערכת כאוטית, היא שיטת הפעולה היציבה ביותר בעולם של אי ודאות.

ט.     הקיבוץ הופך להיות הרשת החברתית המשוכללת ביותר - הדגש עובר מהשוויון כערך מרכזי, לשיתופי פעולה כערך מרכזי - שקף.
משמעויות מעשיות:

י.     ריבונות היחיד על חייו, פרנסתו ורכושו.

יא.    האוכלוסייה הבוגרת במעמד של חברות מלאה בקיבוץ - שותפים ברשת.

יב.   חברה רב דורית שצומחת באופן מתמיד.

יג.   ביזור תפקידים ואחריות - הניהול "הרזה" והריכוזי שהיה טוב לשלב המעבר הוא "פסה" - האתגר הוא חיבור מירב החברים לשותפות פעילה בכל התחומים, וביזור סמכויות.

יד.   מנהיגות מנהלת רשת - ולא צרוף של תחומים נפרדים. לאפשר צמיחת מרכזים חדשים, ליצור ביניהם קישורים, לאסוף מידע מכל רחבי הרשת, ליצור תמונה כוללת ולהזרים אותה חזרה לכל רחבי הרשת. כולם עצמאיים וכולם רואים את התמונה הכוללת בה בעת.

טו.    החזקת נכסים חברתיים כלכליים מגוונים, בשותפות עם החברים והרחבתם המתמדת - בניגוד למגמה להפטר מנכסים.

טז.   ריבוי הקישורים (יחסי שיתוף פעולה ולא יחסי תלות) בין השותפים - מחזק את הסולידריות ואת הנכונות להיות אחראים זה לזה. ערבות הדדית של חברים ריבוניים שנעשית מבחירה ולא בכפיה. הייחוד של הקיבוץ לעומת כל מה שסביבינו. בחברה המודרנית המנוכרת אנשים רוצים להיות שייכים, למקום, לנוף, לסביבה אנושית שבה היחסים אינם רק תועלתניים וחומריים.
ישנה אמת בלתי כתובה שנמצאת מעבר לכל ההסברים המלומדים והיא - שלבני אדם מעצם מהותם יש אחריות אחד כלפי השני. זוהי נגיעה במימד הרליגיוזי של הקיום האנושי. היום בעידן ה"ניו-אייג'י", אין לו שם אחד שמקובל על כולם, אולי פעם עוד יהיה. אך ללא נגיעה במימד הרליגיוזי של סוד הקיום האנושי, לא יכולה להיות דרך חיים בת קיימא.

5.     א.ד. גורדון, 1921 - שקף
"אם בקבוצה אתם רוצים או באיזו צורה שהיא, אל תראו בצורה מין חבית, שאתם נכבשים בה, נתמכים איש ברעהו כדגים מלוחים, ובזה אתם מסודרים יפה. בני אדם אינם דגים מלוחים ואין לסדרם בחבית סידור של קיימא. בני אדם יש בהם תנועה וחיים ועולם מלא. הכניסו לתוך הצורה את החיים והעולם... אז תתקיים הצורה כהתקיים החיים והעולם".

 

מצגת מכנס "הקיבוץ המתחדש" / אורי מרגלית, 15/6

 

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים