מווסתים
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

מווסתים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 14.6.2011

  

נירה ואלה

השתלמות: ההתרגשות בחג ושגרת החול בגיל הרך

 

מחלקת החינוך מתחילה את השתלמויות הקיץ לעובדים במערכות החינוך בקיבוצים. הראשונה תתרחש בסמינר אפעל, תמשך ארבעה ימים בין 10-13 בחודש יולי, וכותרתה "התוכנית הפדגוגית - בין החג לשגרה".

 

ההשתלמות תתמקד בציר הנע בין חגים ואירועים בחיי הילד וסביבתו, לבין השגרה היומיומית, הטיפול בילד ובגופו בשנות הגיל הרך.

 

בדברי הסבר כותבת נירה ואלה, ממחלקת החינוך: "ימי החג, בשונה מימי החול, הם ימים עתירי רגש והתרגשות, ככאלה יש בהם כוח שיכול להניע את ההתפתחות של הילד ושל קבוצת הילדים ולחזק את הקשרים בין כל השותפים במערכת. החגים והמסורות הקהילתיות והמשפחתיות, נוכחים בתוכניות החינוכיות לאורך כל השנה, ועוסקים בשאלות של זהות ושייכות ומספרים על הקשרים שמתקיימים בין הקהילה לבין המערכת החינוכית".

 

נירה ואלה (יטבתה) היא מנהלת מדור לגיל הרך מפרטת: "בימי ההשתלמות נדון בתוכנית הפדגוגית העוסקת בחגים, מבית התינוקות ועד הגן הבוגר. נתמקד עם מרצים מומחים בחגים ובשזירתם בשגרת היומיום, בשמירה על איזון וויסות בין ההתרגשות של החג לבין היומיום של הילד, וביכולת לבנות תוכניות חינוכיות המכילות את השונות בין ההורים ובין הילדים על מגוון הצרכים שלהם. השתלמות הקיץ השנה היא הזדמנות לגננות ולמנהלות הגיל הרך למבט ביקורתי על הריטואלים החינוכיים השגורים במערכת ודרכם להשפיע על הילדים, ההורים, הצוותים החינוכיים והקהילה כולה".

 

בכל יום מימי ההשתלמות תתקיים הרצאת פתיחה בנושא לכל המשתלמות, ובהמשך יתקיימו בכיתות סדנאות יישומיות וממוקדות על פי יחידות הגיל, בהן הגננות עובדות.

 

בתשובה לשאלה האם ההשתלמות תוכר כ"גמול השתלמות", אומרת נירה ש"נעשים מאמצים שהיא תוכר כהשתלמות על ידי משרד החינוך, ולשם כך נדרשים המשתתפים למלא פרטים אישיים מדויקים בשלב ההרשמה", היא מדגישה.

 

מוזמנים להתעדכן ולהירשם בכתובת www.kibbutz.org.il/hinuch

 

הודעה למפעילי הצהרונים

 

משרד תמ"ת מפרסם נוהל הכרה בצהרונים, מבחני תמיכות ורשימת הישובים הזכאים לשנה"ל תשע"ב. במחלקת החינוך התנועתית מזמינים את הקיבוצים שעדיין לא קיבלו הכרה ב"צהרון" ליזום פנייה לקבלת הכרה. הפרסום מופיע באתר משרד המסחר והתעשייה בכתובת: www.moital.gov.il האגף למעונות יום ומשפחתונים לגיל הרך, תוכניות מיוחדות, צהרונים שנה"ל תשע"ב.

 

המעוניינים לקבל אישור הכרה לשנת הלימודים תשע"ב (1.09.2011-30.06.2012) או להאריך תוקף אישור הכרה משנה"ל תשע"א, יש להתעדכן באתר המשרד כמפורט או במוקד הצהרונים "טלאול" בטלפון: 073-2100341, הפועל בימים א-ה בין השעות 08:00-16:00.

 

בקשות ניתן להגיש על גבי נוהל הכרה תשע"ב (מאי 2011) בלבד ועל גבי הנספחים המצורפים אליו.

 

בנוהל ההכרה, מבחני התמיכות ורשימת הישובים חלו שינויים (לרבות גילאי הילדים) וחשוב לקרוא בעיון ולשים לב לשינויים. את הבקשות ניתן להגיש עד ליום ה-31.10.2011 בעותק אחד בלבד.

    

סדר יום ותוכנית ההשתלמות
נוהל משרד התמ"ת להכרה בצהרונים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים