כאן, שם ובכל מקום
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

כאן שם ובכל מקום

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 11.4.2011

 

נירה ואלה

התנועה שולחת זרוע חינוכית לפזורה הבדואית, ללוד ולנצרת, ונאבקת להכרת המדינה בייחודיות הגן בקיבוץ

 

מחלקת החינוך התנועתית החלה לראשונה בייעוץ והכוונה גם בפזורה הבדואית בנגב. כך מדווחת נירה ואלה (יטבתה), רכזת פעילות המדור לגיל הרך. העבודה מתקיימת בפעוטונים המנוהלים על ידי עמותת אג'יק הפועלת במסגרת "מכון נגב". הפעוטונים מוכרים על ידי משרד תמ"ת, ומדובר בשינוי מהותי מכיוון שעד לפני זמן לא רב היו הילדים נשארים בבית עם אמם עד גיל גן חובה, או בית הספר. "זוהי רק תחילת הדרך המשותפת לסייע בהטמעת השינוי, העבודה דורשת רגישות והתמדה לבחינה משותפת היכן ניתן לשלב את עקרונותינו כך שיתאימו לתרבות הבדואים" מסבירה נירה.

 

מוקד עבודה נוסף וחדש הוא העיר לוד, זאת לאור זכיית המחלקה במכרז בו נדרשות נירה ושותפותיה להערכת מעונות היום בעיר, ולחוות דעה על מפעילי המעונות. "עד היום נדרשנו לספק ייעוץ והערכה למערכות חינוך ביישוב יחיד או מועצה אזורית" אומרת נירה, "זו הפעם הראשונה בה אנחנו נדרשים לעשות זאת בעיר, ועוד בעיר מעורבת אוכלוסייה כמו לוד. עבורי זוהי הוכחה נוספת לכך שהמודל הפסיכו- פדגוגי שלנו ניתן ליישום במערכות וקהילות מעבר לתנועה הקיבוצית".

שמירת הייחוד

 

עדכון שלישי הוא על דיאלוג, "עיקש" כהגדרתה של נירה, להכרת משרדי החינוך ותמ"ת במערכות הגיל הרך בקיבוצים כמערכות ייחודיות. בפגישה עם מנהלת האגף למעונות היום והמשפחתונים בתמ"ת הסכימה המנהלת, תמר אלמוג, שהמערכת בקיבוץ ייחודית ויש לאפשר את קיומה ככזו, אך למרות זאת קיים בשטח בלבול נוכח אמירות והערות של מפקחי התמ"ת, מסבירה נירה. לדבריה, שמירה על מערכות הגיל הרך בקיבוצים היא משימה משותפת - לנו ולקיבוצים. "המנהלות נדרשות להסביר באופן ברור את הרציונאל החינוכי שלנו, קיומה של שגרה פדגוגית כמו טיול, חצר גרוטאות, משחק סוציו-דרמטי, הגשת חומרים ועוד. זכרו שאנחנו בתוך דיאלוג שגבולותיו נקבעים בימים אלה, לכן, חשוב להסביר, להראות, ולעדכן את מדריכות הרשת ואת המדריכות הפרטניות בכל קושי שעולה בשטח מול מפקחי התמ"ת כדי שנוכל לטפל בו בהיבט ארצי.

 

יחד עם זאת, מדגישה נירה, השינויים בקיבוצים ובמדינה מחייבים אותנו להגדרות ברורות יותר של הסטנדרטים שלנו. בימים אלה עובד המדור על "תו תקן" קיבוצי. תו התקן הוא מסמך אבחוני חשוב שנותן תמונה מקיפה לגבי התוכנית הפדגוגית, המערכתית והאקולוגית שמתקיימת במערכת הגיל הרך. השקת "תו התקן" תיערך בכנס הגיל הרך שיתקיים ב-17 במאי 2011, פרטים נוספים על הכנס יובאו לידיעתכם בהקדם.

 

נירה ואלה תשמח להשיב ב-054-9798039 nira.wahle@gmail.com

 

לאגף מחלקת החינוך - לחצו כאן
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים