מזכירות 'יד לבנים' נפרדה מיעקב אשכול, מנהלה בעשור האחרון
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

מזכירות "יד לבנים" נפרדה מיעקב אשכול, מנהלה בעשור האחרון

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 7.3.2011

יעקב אשכול

התרגשות רבה שררה במפגש הפרידה מיעקב אשכול, שערכו עבורו חבריו למזכירות הסניף הקיבוצי של "יד לבנים". יעקב היה יו"ר הסניף הקיבוצי בעשור האחרון, ולאחרונה החליפה אותו בתפקיד אירית בר נתן (מעגן מיכאל). "יד לבנים" הוא הארגון המייצג של משפחות שכולות ממלחמות ישראל ופעולות האיבה.

 

שושנה עברון (סעד) סיפרה כי בעשור פעילותו ייצג יעקב מאות משפחות שכולות בקיבוצים, אל מול משרד הביטחון ומול הסניף הארצי של "יד לבנים". הנושאים בהם עסק היו בין היתר זכויות סיעוד ודיור בבית אבות, רפואת שיניים, מענקי בנייה ושיפור דיור, החזרי הוצאות, ועוד. יעקב לא מאלה ש"דופקים על השולחן", ציינה, הוא דגל בשכנוע בדרכי נועם ובאדיבות להשגת המטרה - תיקון אפלייתם של הורים שכולים חברי קיבוץ אשר מצאו עצמם לא פעם מופלים לרעה משום ייחודיות אורח החיים הקיבוצי. מאפיין נוסף ליעקב היה שילוב ידיים. לדיונים חשובים מעולם לא הלך לבד, תמיד לקח עמו שניים-שלושה חברים מהסניף, ובכך הראה שיש לו "גב" מאחוריו.

 

לאה בר (עינת), חברת הנהלת הסניף הקיבוצי מאז 2003 הודתה ליעקב "שבדרכו האכפתית, בהגינות, ביושר, ובדאגה לזולת, השיג את הטוב למשפחות. עבורי היית (ואודך) חבר,ידיד, שותף ואפילו קצת אב עמו אפשר היה להתייעץ ולהתלבט ביחד ללא חשש.

 

גורל משותף

 

יעקב נולד בשנת 1930 בעיירה קטנה בבילורוס, ב-1941 נמלט עם משפחתו למינסק, ומשם לרוגצ'וב ולעיירה נידחת בחבל קזחסטן. רעב ומחסור ליוו את המשפחה עד שנסתיימה מלחמת העולם, וב-1947 עלה עם המשפחה לישראל ולאחר גלגולים כאלה ואחרים, הגיע ב-1949 לגבעת ברנר. שלוש שנים אחר כך עבר לנצר סרני בעקבות הפילוג הפוליטי בקיבוץ המאוחד, ומאז החל קריירה ארוכה המשלבת לימוד וחינוך חברות נוער, לימודים באוניברסיטה העברית בירושלים, והוראת היסטוריה כללית וידיעת הארץ בתיכון ברנר. ב-1995 נבחר למזכיר נצר סרני, ומאז שנת 2000 כיהן במשך עשור בראש הסניף הקיבוצי של "יד לבנים". יעקב הוא אב שכול - בנו, נועם, לוחם בצנחנים, נפל בלבנון בעת פעילות מבצעית באפריל 1983. את התפקיד הציע לו חנן בן יהודה שמילא אותו בנאמנות ובמסירות לפניו.

 

שאול שילה (גבעת ברנר) ועמוס שלו (עברון) הודו לאשכול, איחלו לו בריאות טובה וביקשו להמשיך ולהיעזר בניסיונו גם בהמשך, במידת הצורך.

 

חבר נוסף, עשהאל (עשי) פשחור (עין הנצי"ב) בירך בהתרגשות את "רעי ואחי יעקב", אשר "לא אתה בחרתה להיות לי לאח ולא אני בחרתי בך, יד הגורל הייתה זו שצרפה אותנו למשפחה, משפחת השכול". הוא הוסיף "דמותך הצטיירה לי כיעקב אבינו הנאבק ונלחם כל חייו כדי לשרוד, ובד בבד מתוך הגלות מתוך השמד לבנות את עצמך יחד עם עמך מחדש בארץ חדשה. גם כאן נמשך המאבק ולמרות שיצאת צולע על ירכך, אספתה את עצמך, ולא עוד אלא שהצטרפת לפעילות בארגון יד לבנים כדי לזקוף כפופים ולהוביל את משפחות השכול של התנועה הקיבוצית ליכולת לחזור ולפעול במסגרת החברתית שלו למרות הכאב והצער. היה בריא וחזק, יברכך ה' וישמרך".

 

ברכה משושנה עברון
ברכה מלאה בר
ברכה משאול שילה
ברכה מעשהאל (עשי) פשחור
 

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים