מבקר המדינה, לינדנשטראוס: 'ערכי הקיבוץ הם דוגמא ומופת לחברה כולה'. ערך ביקור הצדעה לכבוד 100 שנות קיבוץ
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

מבקר המדינה, לינדנשטראוס: "ערכי הקיבוץ הם דוגמא ומופת לחברה כולה". ערך ביקור הצדעה לכבוד 100 שנות קיבוץ

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 2.3.2011

 

הביקור באום ג'וני

המבקר תקף את פערי השכר במשק: התייחס גם לסוגיות כמו שכר הבכירים, העומס על שופטים בבית המשפט, וגם ש"כמות הפניות לבדיקת מבקר המדינה מצד חברי קיבוץ או עוזביו - בודדות"

 

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס היה היום אורח התנועה הקיבוצית בסיור בקיבוצים בצפון הארץ, סיור שהוגדר "הצדעה לתנועה הקיבוצית במלאת 100 שנים לקיבוץ".

 

בתחילת הסיור, בבניין מועצת עמק הירדן אמר מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור שהוא "גאה להיות אזרח במדינה בה פועל מבקר ללא לאות למיגור שחיתות וללא חשש מבדיקת הבכירים ביותר בממשל. אנחנו שמחים לארח אותך" הדגיש.

 

ביקור בבית העלמין בכינרת

"הקיבוץ מבטא "סולידריות וערבות הדדית בין אנשים, ערכים המהווים מופת ודוגמא לחברה הכללית" חלק המבקר שבחים לקיבוץ בפתח דבריו. כדוגמא הפוכה לרעיון הקיבוץ, תקף לינדנשטראוס את פערי השכר במשק, "הפכנו לחברה בה בודדים קבלים את התמורה הגבוהה ביותר", אמר. עברתם משבר קשה אבל התקוה נשארה ואני שמח על חזרתם הצעירים לקיבוצים" אמר. בתשובה לשאלה על היקף התלונות שמגיעות למשרד המבקר מצד חברי קיבוצים או עוזבי אמר כי מדובר בתלונות בודדות מדי שנה, כמות זעומה ביחס ל-8,000 תלונות שהמשרד נדרש להם מדי שנה. בהקשר הקיבוצי ציין שמשרדו ניפק דוחות על שדרוג תשתיות ביישוב הוותיק, הרחבות קהילתיות, יחסי ועד מקומי-אגודה שיתופית.

 

ביקור בגן ילדים בעין חרוד

באשר לעבודתו ועבודת משרדו אמר: "אנחנו משרד שתפס את המקום הראוי לו בציבוריות הישראלית. אני דוגל בכך שהכול בקיר, ובביקורת בזמן אמת אחרת האשראי הניתן מהציבור ומקבלי החלטות אוזל, כמו גם ההשפעה לתקן את הדרוש תיקון.

 

באשר למאבק בשחיתות אמר, כי ""זו עדיין קיימת, לצערי, אנחנו פועלים מול מטחי אש אדירים אבל מטרתנו היא לעקור מהשורש את השחיתות, עם שותפינו הנאמנים פרקליטות המדינה ומשטרת ישראל.

 

ולוולה מסביר

בתשובה לשאלה על התאבדותו של שופט בית המשפט בירושלים אמר ש"העומס על השופטים בבתי המשפט כבד מדי. ואני זוכר את זה גם מהיותי נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה. העומס נובע ממספר קטן מדי של שופטים ביחס לגודל האוכלוסייה במדינת ישראל. סיבה שנייה לעומס היא פסקי דין ארוכים מדי שכותבים השופטים. מערכת בתי המשפט צריכה להקנות לשופטים כלים לכתיבה תמציתית יותר אך לא פחות מעמיקה של פסקי דין. זה יקל עליהם לבצע מלאכתם".

 

המשך הסיור היה באתר ראשית ההתיישבות בדגניה - אום ג'וני, בחצר ראשונים בדגניה, בעין חרוד איחוד ובקבוצת גבע.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים