לעזרת נשים
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

לעזרת נשים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 22.2.2011

 

ד"ר סמדר סיני

בשנת העבודה 2010 התמקדה ד"ר סמדר סיני (עין גב), מנהלת היחידה לקידום נשים בכמה תחומים שהמשותף להם הוא מענה לצורכי נשים בעת הזו של שינויים באורחות החיים. גם ב-2010 נמשך פרויקט הכשרת חברות לתפקיד ממונה מניעת הטרדה מינית בקיבוץ, וטיפול בפניות של נשים או מזכירות קיבוץ אשר בו התרחש אירוע חריג הדורש טיפול וליווי מקצועי. "חשוב להבין שפנייה בנושא הטרדה או תקיפה מינית לעולם לא מסתיימת בשיחת טלפון או מפגש יחיד. מדובר בתהליך ממושך, דיסקרטי ורגיש מול אנשים, ממלאי תפקידים ומעגלים סובבים - משפחה, חברים, בני כיתה, שכנים ועוד.

 

קבוצה נוספת שזכתה להתייחסות רחבה מצדה של סמדר הן משפחות חד הוריות. העבודה למענן התבצעה מול מנהלי קהילה, בשיתוף מחלקות רווחה במועצות האזוריות בהן ריכוזי קיבוצים. "כשם שבחברה הישראלית תופעת החד- הוריים הולכת וגדלה כך גם בקיבוצים. הצורך לדעת את אפשרויות מיצוי הזכויות (המעטות ממילא מצד המדינה) לגבי משפחות אלו והצורך להתייחסות רגישה ומיוחדת מצד הממסד הקיבוצי, הביאו לפניות רבות מצדן של אלה בשנה שחלפה. גם שנת 2011 נפתחה עם מגוון פניות בנושא חשוב זה. אני תקווה כי נוכל לתת מענה הולם ומתאים למשפחות החד-הוריות בקיבוצים - המשתנים והשיתופיים, יחד עם מנהלי הקהילות ומנהלי תחומי פרט ורווחה בקיבוץ ובמועצה אזורית.

 

תחום נוסף בו עסקה סמדר הוא תעסוקת נשים. "זו נמצאת על סדר יומנו, וממומשת בדחיפה לקיומם של תהליכים שקופים וגלויים ומתן שוויון הזדמנויות אמיתי בהתמודדות על מכרזים לתפקידים בקבוץ. המטרה היא לעודד נשים להתמודד על תפקידי ניהול בכירים.

 

ומה בשנה הקרובה? לצד מה שהחל בשנה שעברה, יושם דגש ניכר על מה שמוגדר ייצוג הולם. ובפועל - מאבק לייצוג הולם במוסדות ובתאגידי התנועה הקיבוצית, וגם ברמת הקיבוץ היחיד, במטרה להביא לכך שלפחות 40% מהנציגים יהיו נשים.

לזכרה של עינת

מגוון פעילויות לציון יום האישה הבינלאומי (8.3) ייוחדו השנה לזכרה של עינת סלם ז"ל, חברת קבוץ ברקאי שנפטרה במפתיע לפני מספר חודשים. עינת הייתה פעילה ב"מועצת הנשים" התנועתית (גוף התנדבותי של חברות קבוץ שמייעץ למנהלת היחידה בשוטף) ובכל פורום שעסק בקדום נשים. היא הייתה פמיניסטית חדורת מודעות ומעורבת וכיהנה כיועצת למעמד האישה במועצת אזורית מנשה. בפעילות לזכרה נעשה "לימוד נשי" של ראש חודש עם המדרשה ב"אורנים", כפי שעינת אהבה. אני מקווה כי מדי שנה יוקדש יום מיוחד זה לזכרה של אישה יקרה ואמיצה שהייתה השראה לרבים מאיתנו בנחישותה ואמונתה.

 

אתר היחידה לקידום נשים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים