מהנעורים לבקו'ם
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

מהנעורים לבקו"ם

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 11.1.2011

 

יואב מרגלית

מדריכי הנעורים בקיבוץ נרתמים להכנת הנוער לצה"ל

 

יצאה לדרך יוזמת מחלקות הביטחון והחינוך לרתימתם של מדריכי נעורים לסייע בהכנת בני הנוער בקיבוצים לשירות הצבאי בצה"ל. מפגש ראשון עם מדריכי נעורים נערך במועצה אזורית דרום השרון בהשתתפות 20 מדריכים.

 

יואב מרגלית ואבי אהרונסון, מנהלי שתי המחלקות אמרו שמטרת המפגשים היא להכשיר את מדריכי הנעורים לעסוק בנושא ההכנה לצבא. "אנו מודעים ליכולת ההשפעה של המדריכים הן בשיח עם בני הנעורים ובעיקר בהיותם מודל חיקוי לבני הנעורים. לכן החלטנו לתת להם את הכלים הרלוונטיים לעסוק בנושא שנמצא שמעסיק וממלא מקום מרכזי בסדר היום של בני הנעורים והוא השרות הצבאי. את יום העיון חילקנו לשלוש יחידות: החלק הראשון עסק בשאלה "למה להכין לשרות הצבאי ?" ובו נתנו הרצאות רקע שעסקו בתפקידם של המדריכים ובחשיבות הנושא עצמו. אבי אהרונסון דיבר על התנועה הקיבוצית וצה"ל - שייכות והזדהות. והדגיש שזו הפעם הראשונה לאחר 20 שנה שמחלקת החינוך מפיקה חוברת הדרכה ומנחה את המדריכים על מה לדבר וכיצד לפעול. הדבר מסמל את המגמה לחזור ולעסוק בנושאי תוכן וערכי ליבה שתקופה ארוכה נדחקו לקרן זווית ועתה ברור לנו עד כמה חשוב להנחילם לבני הנוער.

 

נטע טבנקין דיברה על ההיבטים הפסיכו-פדגוגיים של עבודת המדריך, והדגישה את מרכזיותו של המדריך כגוף מתווך בין עולם ההורים לבית הספר, ועל הכלים העומדים לרשותו במרחב הפעילות - ה"שדה הבלתי פורמאלי". בשאלת ה"איך" כיצד מתרגמים את הצורך לתוכנית עבודה, הסביר אייל מור יוסף, רכז הנוער במועצה אזורית רמת נגב חוברת ההדרכה שהפיקה מחלקת החינוך ואת תהליך העבודה - הפעילות העיונית שעוסקת בערכים ותכנים מרכזיים בחברה הישראלית. גליה בוקצין, לשעבר ראש מדור בריאות הנפש בלשכת הגיוס הציגה את חשיבות ההכנה והתמיכה בתהליכי המיון לקראת הצבא, החל מתהליך הצו הראשון בלשכת הגיוס. החלק האחרון ביום העיון עסק בהכנה הפיזית, המהווה חלק מהמוכנות המנטאלית לשרות. "גם לתחום הפעילות הזאת חילקנו חוברות הדרכה מפורטות אשר מלמדות את המדריך לפעול בצורה מבוקרת ואחראית על מנת לשפר את הכושר ולשמור על הבריאות", סיכם יואב מרגלית, שציין כי מפגשים נוספים מתוכננים באזורים נוספים בהם ריכוזי קיבוצים.

 

לפניות www.kibbutz.org.il/bitahon

 

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים