שיתוף פעולה בין המשרד לביטחון הפנים והתנועה הקיבוצית: שיקום אסירים בקיבוצים
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

שיתוף פעולה בין המשרד לביטחון הפנים והתנועה הקיבוצית: שיקום אסירים בקיבוצים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 6.1.2011

 

יואל מרשק

היוזמה היא חידוש פועלו של חרות לפיד, "משקם האסירים", חבר קיבוץ איילת השחר, אשר נפטר בשנת 2005

 

יוזמה משותפת לרשות לשיקום האסיר במשרד לביטחון הפנים ולתנועה הקיבוצית - שיקום אסירים הנמצאים לקראת שחרורם מהכלא בקיבוצים, במטרה לאפשר את השתלבותם מחדש בחברה בצורה טובה יותר אחרי ריצוי עונשם.

 

היוזמה יצאה לדרך לאחר פגישה שנערכה בין מנהל הרשות לשיקום האסיר, ד"ר חיים אילוז-אילון למזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור.

 

בעקבות הפגישה החליט מזכיר התנועה הקיבוצית על הירתמות התנועה הקיבוצית, באמצעות האגף למשימות לאומיות, בניהולו של יואל מרשק, לסייע ולהציע שיקום אסירים בקיבוצים או אצל משפחות בקיבוצים שיעתרו ליוזמה.

 

מכתב שיצא בראשית השבוע לכל הקיבוצים מפרט על היוזמה: "ביוזמת של מזכיר התנועה, פונה אגף המשימות על משפחות וקיבוצים בבקשה - קבלו אסיר לשיקום במטרה לאפשר את השתלבותם התקינה בחברה.

 

התנאים שסוכמו עם הרשות לשיקום האסיר הם:

1.     קביעת משפחה מאמצת שאחראית לכל מה שקורה עם האסיר במשך 24 שעות היום (יעשה שימוש ב"צמיד" על פי הצורך).

2.     הסכמה לתקופת זמן ברורה ומחייבת השווה לשליש ניכוי לתקופת מאסרו.

3.     קבלת 3000 ₪ לחודש ממוסדות המדינה לידי המשפחה לשימושה היא.

4.     מגורים בבית המשפחה או מגורים נפרדים.

5.     סיוע במציאת מקום עבודה מפרנס.

6.     שכר העבודה יעמוד לרשות כלכלה וצרכים נוספים של האסיר. כ-1000 ₪ מהשכר יעמוד לרשות שירות השיקום בקרן לטובת האסיר.

7.     בתכנית שיקום זו לא יכללו אסירים שנשפטו על עבירות רצח, מין וסמים.

8.      בבקשה - העבירו את הנושא לידיעת כל חברי הקיבוץ והודיעו לנו טלפונית אם יש היענות.

 

תקבע פגישה עם נציגי הרשות לשיקום להבנת הנושא וסידורו בטרם תקבלו החלטה סופית.

 

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור: שיקום אסירים ושילובם באופן מוצלח בחברה הוא משימה חשובה. הקיבוצים היו מעורבים בכך בעבר, ואנו מנסים לחדש את מעורבות הקיבוצים בפרויקט. אשמח אם יהיו קיבוצים ומשפחות שיהיו שירתמו לעניין. חשוב לי להדגיש שכל קיבוץ או משפחה שיביעו עניין להשתתף יזכו לליווי ופיקוח צמוד של הרשות לשיקום האסיר, עמם נקפיד גם בסוגיה אילו אסירים יוכלו להשתתף בשיקום בקיבוץ.

 

יואל מרשק, מאגף המשימות: באגף המשימות יאספו שמות של קיבוצים ומשפחות שיביעו עניין להצטרף לתכנית. אנו נעשה את החיבור עם המשרד לביטחון הפנים ונסייע בפיקוח צמוד. אני רואה בכך תרומה של הקיבוצים לקשיי האדם המבקש להשתלב בחברה ולקבל הזדמנות שנייה.

 

חרות לפיד (1935-2005) היה מחנך, משחרר אסירים ומשקמם, חבר מועצת הרשות לשיקום האסיר. חרות היה חבר קיבוץ אילת השחר והגיע לנושא שיקום אסירים אחרי שעבד כמדריך קבוצות מעליית הנוער בקיבוצו ובהדרכת חבורות רחוב. בהתחלה עסק בשיקום אסירים בישראל בלבד, ומאוחר יותר גם טיפל בישראלים שנכלאו בארצות שונות בחו"ל, ניסה לשחררם ולהביאם לשיקום בישראל ובמקרים המעטים בהם לא הצליח - פעל להמתקת עונשם ולשיפור תנאי כליאתם. חרות לא הסתפק בשחרור האסירים כי לדעתו בשחרור אין מספיק, ודאג לתוכנית שיקומית לכל אחד מהם, לרוב במסגרות קיבוציות. בין האסירים המפורסמים להם סייע - חוה יערי, כושי רימון, אן פולארד.

 

חרות לפיד נפטר ב-29 בינואר 2005 מסיבוך בלב שנגרם כתוצאה ממחלת השפעת. הותיר אישה, ארבעה ילדים ונכדים.

 

רעייתו של חרות ז"ל, גאולה, פרסמה תמיכה ביוזמה:

"חרות מעולם לא חובק על ידי הממסד, כולל הממסד הקיבוצי. נדרשה ממנו מידה גדולה של דבקות במטרה ואמונה בצדקת הדרך כדי לא להתייאש ולא לוותר על חלומו: ובעיקר - התגייסות מופלאה של משפחות מאמצות בקיבוצים שנענו לאתגר. הן פתחו את הלב ואת הבית. שותף נוסף, חשוב מאין כמוהו היו הקיבוצים שהסכימו לקלוט, ובכך לקחת על עצמם אחריות כבדה, רק בגלל המחויבות המוסרית לערכים נשכחים.

 

לכן אני מברכת בכל לבי על היוזמה החדשה של קליטת אסירים בקיבוצים. בשבילנו, משפחתו ואוהביו, תהיה זו הנצחה ראויה, למפעל חייו של חרות: למודל המוכיח שאסור לוותר על החלום, גם אם הדרך להגשימו רצופת מכשולים".

 

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים