השר הרצוג בכנס חירום של התנועה הקיבוצית: במקום לסייע לקיבוצי גבול הלבנון ועוטף עזה - הממשלה 'מייבשת' אותם'
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

26.12.2010 

השר הרצוג בכנס חירום של התנועה הקיבוצית: במקום לסייע לקיבוצי גבול הלבנון ועוטף עזה - הממשלה 'מייבשת' אותם"

 

התנועה הקיבוצית יצאה למאבק מול מינהל מקרקעי ישראל

 

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור: "מאסנו בהבטחות המינהל, זהו מאבק על הבית. לא נחדל מהמאבק עד לחידוש היתרי בנייה בקיבוצים"

 

זאב (ולוולה) שור

מאות נציגי קיבוצים השתתפו היום באולם צוותא בתל-אביב בכינוס חירום לפתיחת מאבקן של התנועה הקיבוצית ותנועת הקיבוץ הדתי מול מינהל מקרקעי ישראל, הנציגים,הביעו את מחאתם כנגד מדיניותו האכזרית של מנהל מקרקעי ישראל בשנה האחרונה - סירוב מתן היתרי בנייה חדשה לקיבוצים בהם מתקיימת השכרת דירות לתושבים זמניים.

 

בפתיחת הכנס אמר מזכיר התנועה הקיבוצית ויו"ר מטה המאבק, זאב (ולוולה) שור: "מאז יום שישי מעורבים בניסיונות הגעה לפתרון גם משרד ראש הממשלה, גם שר הביטחון ושרים נוספים. המאבק שלנו הוא קיומי לעתיד ההתיישבות הקיבוצית. אנחנו נלחמים על זכותנו הבסיסית לבנות בשטח הקיבוץ ולקלוט חברים חדשים. מאז החל המינהל במדיניותו נעצרה בניית מאות יחידות דיור חדשות בתוך הקיבוצים. לא נפסיק את המאבק עד שלא תותר לקיבוצים בנייה חדשה", אמר. אנו דורשים משרי מפלגת העבודה לעמוד בסירובם לאשר את התקציב הדו-שנתי של המדינה, עד אשר יוסדרו חילוקי הדעות בין הקיבוצים למינהל, ותותר מחדש הבניה בקיבוצים.

 

השר יצחק (בוזי) הרצוג

השר יצחק הרצוג (העבודה) אמר: "כולם מדברים על גבול הלבנון ועוטף עזה כאזורים אותם יש לטפח, אולם כאשר יש לנו הזדמנות לסייע לישובים שם אנחנו מייבשים אותם ואת יכולתם להתפתח. המדינה מפלה לרעה את הקיבוצים ועליי זה נמאס. פניתי לראש הממשלה ואמרתי לו שתכנית שימור אתרי מורשת היא דבר חשוב אך אל תסתפק בשימור העבר, טפח את הקיבוצים כישות חיה, מתחדשת וצומחת בהווה", אמר הרצוג.

 

סגן שר הביטחון, מתן וילנאי

סגן שר הביטחון, ח"כ מתן וילנאי הביע אף הוא תמיכה במאבק, ואמר "אם מכבים את אורות הקיבוצים בפריפריה היא תישאר חשוכה ולא מוגנת. אנו אתכם באש ובמים במאבקכם הצודק.

 

יורם רז, יו"ר ועד המכללות האקדמיות תקף את מינהל מקרקעי ישראל המאיים שלא לאפשר לקיבוצים להשכיר דירות לסטודנטים הלומדים במכללות. "המדובר בגזירה שתפגע בראש ובראשונה בסטודנטים שמגיעים ללמוד ולגור בפריפריה. במכללות תל-חי וספיר לומדים 1,500 סטודנטים שמתגוררים בקיבוצים, במכללת יזרעאל 1,000 סטודנטים מתגוררים בקיבוצי האזור, בדירות קטנות המתאימות לצורכיהם, אבל לא מתאימות לצורכי משפחה עם ילדים המתעתדת לעבור לגור בקיבוץ.

 

עו"ד מירב ניב, מנהלת הקהילה בקיבוץ גשר, ייצגה את קיבוצי הפריפריה. "התניית המינהל וסירובו לנפק היתרי בנייה חדשה כמוה כעצירת הזרמת מי השתייה לקיבוצים. בנייה חדשה בשטח הקיבוצים היא העתיד שלנו. אנחנו פריפריה, לא נובס במאבק הזה.

 

סגנית שר תמ"ת, ח"כ אורית נוקד אמרה כי מדיניות המינהל מכבידה על הבאת אוכלוסיות לגליל ולנגב, אנו צודקים במאבקנו. ח"כ חיים (ג'ומס) אורון הצדיק את מטרות המאבק, איציק בדר, מנכ"ל "גרנות" אמר שבשונה ממאבקים קודמים כאן הדרישה היא לבנייה בשטח הקיבוץ, דרישה בסיסית שהיא אינטרס גם של המדינה.

 

בארי הולצמן, רכז תחום הקרקע במטה התנועה הקיבוצית ציין ש"בעשור האחרון מתרחשת שחיקה מתמדת בזכויותינו. בנייה היא זכות בסיסית ולא נתפשר עליה", אמר.

 

מנתוני התנועה הקיבוצית עולה כי בשנים 2007, 2008, ו-2009 נרשמה צמיחה דמוגרפית בקיבוצים. 180 קיבוצים מנהלים מהלכי קליטת חברים חדשים שהביאו 4,000 חברים חדשים בקיבוצים. בכך הושג מהפך דמוגרפי, זאת לאחר 20 שנים של הגירה שלילית מהקיבוצים. נתוני 2010 מראים שנחלשה מגמת ההצטרפות לאור סירוב מתן היתרים לבנייה חדשה עבור המצטרפים.

 

הכינוס היום הוא 'יריית הפתיחה' למאבק מול המינהל, שיכלול את מעורבותם של גורמים פוליטיים בכירים, תביעות משפטיות, פעילות מחאה, וצעדים נוספים.

 

הקיבוצים מחריפים את המאבק במינהל: 'חונקים את ההתיישבות' / דליה מזורי, מעריב, 26/12 

 

לקט ידיעות וכתבות בנושא המאבק מול המינהל

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים