אחד מכל שמונה קצינים בצה"ל - קיבוצניק
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

אחד מכל שמונה קצינים בצה"ל - קיבוצניק

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 2.12.2010

 

יואל מרשק

ביום ראשון הקרוב יתחילו 1,400 בני י"ב - קיבוצניקים ומושבניקים מבתי ספר בהתיישבות הכפרית מסע 'קרב' של ארבעה ימים בנגב. המסע מאורגן על ידי אגף המשימות של התנועה הקיבוצית.

 

תחילת המסע בבית הספר לקצינים - בה"ד 1 -

במפגש עם מפקד הבסיס, צפייה בתרגיל אש ושיחה עם צוערים. "בה"ד 1 הוא המסר לנוער", אומרים המארגנים. "כאן מקומכם" יאמרו למשתתפי המסע. בערב שיחה עם שר הביטחון, אהוד ברק.

 

במהלך ימי המסע ינועו משתתפיו באופניים לאורך גבול ישראל-מצרים, יעשו תצפיות, ילמדו על צה"ל ויחידותיו השונות, ויבקרו בתחנות הסברה על שסעים בחברה הישראלית ויכירו אפשרויות לעשיית שנת שרות למען הקהילה. סיום המסע בכרם שלום במפגש עם הרמטכ"ל - רא"ל גבי אשכנזי, ומזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור.

יואב מרגלית

שבועיים לאחר שנחשפו נתוני הגיוס מבתי הספר העירוניים, חושפת התנועה הקיבוצית את נתוני הגיוס והמוטיבציה בבתי הספר בהתיישבות. הנתונים מתייחסים לשנים 2007, 2008 ו-2009 ומהם עולה כי אחוז הגיוס המצרפי של בנים הוא 93.4% (בכלל ארצי - 74.8%).

 

גם בהליכה ליחידה קרבית מוביל המגזר החקלאי: המיצוי ללחימה הוא 63.7% (כלל ארצי רק 39%). בקרב הנשים עומד אחוז הגיוס בבתי הספר בהתיישבות על 91 (בכלל ארצי - 50.5%).

 

בהתנדבות לקצונה יתרון ניכר למגזר ההתיישבותי: 12% מהבנים מתנדבים לקצונה (8.3% כלל ארצי). בקרב הבנות כמעט שוויון - 8.7% מהנשים בבתי הספר בהתיישבות הכפרית הולכות לקצונה, ובכלל ארצי עומד שיעור המתנדבות לקצונה על 8.2%.

 

דוגמה לבתי ספר מובילים באחוזי גיוס:

שיטים, עמק החולה, מנור כברי, עמקים-תבור ואשל הנשיא.

בהליכה ליחידה קרבית מובילים "עמק החולה" (71.6%), "עין גדי" (%73.1), ו"בקעת כנרות" (70.6%).

במיצוי לקצונה מובילים בתי הספר "כרמל זבולון" (19%), "עמקים - תבור" (16.7%), "מבואות הנגב" (15.8%).

 

מפקד מסע י"ב ורכז אגף המשימות בתנועה הקיבוצית, יואל מרשק: אנו רואים את השרות בצה"ל ובשנת שרות למען הקהילה משימות לאומיות, מעודדים את בנינו ובנותינו להתנדב, ורותמים לכך גם בני נוער מהמגזר הבדואי והדרוזי שלראשונה ישתתפו עמנו במסע, כמסר של אחדות ושיתוף".

 

יואב מרגלית (אל"מ מיל.), אחראי על הכנה וליווי חיילי הסדיר במטה התנועה הקיבוצית, אומר ש"הנתונים מהווים לדבריו שיקוף של האווירה בקיבוץ, בבית הספר, ושל המסרים אותם סופגים הצעירים בבית. התרומה שלנו היא בהכנה, בפריסת האפשרויות וביד תומכת במידת הצורך בזמן השירות".

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים