התנועה מחריפה את המאבק מול מינהל מקרקעי ישראל
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

התנועה מחריפה את המאבק מול מינהל מקרקעי ישראל

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 1.12.2010

  

זאב (ולוולה) שור

התנועה מחריפה את המאבק מול מינהל מקרקעי ישראל, לאור מדיניות עצירת מתן היתרי בנייה לקיבוצים: פגישות עם שרים וחברי כנסת, גויס רכז למטה המאבק, דיונים ליליים, נשכרה חברת ייעוץ אסטרטגי, ונערכים לכנס קיבוצים ארצי

 

מאז ראשית השבוע ניהלו מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור ושותפיו למטה המאבק התנועתי שורת פגישות והיערכויות להחרפת המאבק, במטרה להביא לשינוי מדיניות המינהל כלפי קיבוצים. היה זה המשך להודעת התנועה לצמרת ממ"י בשבוע שעבר על עצירת ההידברות עמם.

 

ביום שני נפגשו אנשי המטה - ולוולה, וצוות המאבק עם שר הביטחון ויו"ר העבודה - אהוד ברק, שלום שמחון - שר החקלאות ופיתוח הכפר, במטרה ליידע אותם על התעמרות המינהל בקיבוצים, על תחילת המאבק, ובמטרה לרתום אותם להובלת דרישות התנועה הקיבוצית: 1) ביטול מכתב שיצא לקיבוצים ובו האיסור על בנייה חדשה. 2) ביטול תקנה 2 (ג) 1 לפיה כל אישור בנייה חדשה בקיבוץ מחייב אישור ממ"י, תקנה שתוקנה בתקופת השר מאיר שטרית. 3) דרישה שהמינהל לא יחליט החלטות בעניין הקיבוצים עד לסיום עבודת הוועדות עליהן החליטה ממשלת ישראל בישיבתה בדגניה א'.

 

רזי יהל

בסיכום הפגישה עם השרים לקחו על עצמם ברק ושמחון להיפגש עם שרי ש"ס - אלי ישי (פנים) ואריאל אטיאס (שיכון). עוד התחייבו השניים להוציא מכתב לראש הממשלה ובו תמיכתם בדרישות התנועה הקיבוצית. בנושא זה תבע ולוולה שבפגישה עם רוה"מ ישתתפו נציגי התנועה.

 

בעקבות הפגישה החל משא ומתן קדחתני ומרתוני לתוך הערב והלילה של ולוולה ושלום שמחון, שייצגו את המגזר הקיבוצי מול יו"ר המינהל, ירון ביבי, באשר לנוסח ההצעה שתוגש היום (יום ג') להחלטת הנהלת המינהל בנושא השכרת דירות בקיבוץ. "תביעותינו הן חתימת הסכם לשנתיים בנושא זה, הקיבוץ ישלם 5% מההכנסות על השכרות לממ"י, ולא יהיה תשלום רטרואקטיבי של שבע שנים לאחור כרצון המינהל. תביעות נוספות היא שמספר הבתים שיאושר לקיבוץ להשכיר לא יכללו דירות שגודלן פחות מ-55 מ"ר (בהתאם לתמ"א 35), ושבמספר הדירות המותרות להשכרה לא יכללו דירות בהן מתגוררים מועמדים לחברות, חיילים בודדים, נערי נעל"ה, תלמידי אולפן, גרעין "צבר", וסטודנטים במכללות האזוריות.

 

בנוסף למאבק בנושא הסדרת עניין השכרת הדירות בקיבוץ, מתוכנן המאבק הציבורי לביטול מדיניות המינהל לעצירת היתרי בנייה בקיבוץ. לריכוז מטה המאבק 'גויס' רזי יהל, חבר שדה בוקר, ונשכרה חברת ייעוץ אסטרטגי שתעבוד לצד המטה התנועתי.

 

השבוע כבר יצא מכתב היערכות ראשון לקיבוצים, ובו מפרט ולוולה את המאבק שמטרתו שכותרתו שינוי מערכת היחסים עם מנהל מקרקעי ישראל. "עד לאחרונה ניהלה התנועה הקיבוצית משא ומתן עם ההנהלה הבכירה של ממ"י ומשרד המשפטים, בעיקר בכל הקשור לפעילות העסקית המגוונת וכן בהשכרת דירות בתחום 'שטח המחנה', מסביר ולוולה. התנהלות ממ"י שיבשה אפשרות של בנייה חדשה, הפעלת מוסדות חינוך ומעונות, בתים סיעודיים, עסקים זעירים וכד'. הגענו למסקנה כי אין יותר תוחלת להמשך המו"מ נוכח הצעות ממ"י שהיו בלתי סבירות וקנטרניות. ראינו את עצמנו נאלצים לשנות כיוון ולהיכנס למאבק כנגד ההתנהלות הבוטה של ממ"י כנגד הקיבוצים, גם אלה הנמצאים בקו עימות ובאזורי עדיפות לאומית. התנהלות המינהל היא חציית חצית קו-אדום מבחינתנו ולכן החלטנו להוביל מאבק קיומי משותף בשם ולמען כל הקיבוצים.

 

בסיום המכתב לקיבוצים מדגיש ולוולה: "הצלחת המאבק מותנית בהליכה משותפת של כל הקיבוצים, מלוכדים לרצון אחד: לנתק את ממ"י ממעורבותו ב"שטח המחנה", ותביעה שגורמי התכנון והסדרת הפעילויות יישארו בידי גורמי התכנון כמקובל בכל המגזרים במדינה ברוח הרפורמה שנוקט ממ"י. בכוונתנו לקיים כנס היערכות ארצי וסדרת כנסים אזוריים, שיהוו אות-פתיחה למאבק ובהם נרצה לשתף אתכם בקו ובאמצעים שבכוונתנו לנקוט.

 

מטה המאבק כולל את: זאב (ולוולה) שור (יו"ר), רזי יהל (ירכז את עבודת המטה), עו"ד מיכי דרורי, בארי הולצמן, איציק בדר, גיורא מסד, אלון שוסטר, איתן ברושי, יונתן בשיא, עו"ד אודי פלד, עו"ד רון רוגין, ואבשלום (אבו) וילן.

 

בסיום המכתב מתבקש כל קיבוץ להעביר שם ופרטי איש קשר לכתובת מטה המאבק - mazkir@tkz.co.il, או לרכז המטה - רזי יהל 050-7579221

 

 

הודעת התנועה לקיבוצים: שינוי כיוון במערכת היחסים עם מנהל מקרקעי ישראל

     

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים