א' לא לבד
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

א' לא לבד

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 25.11.2010

 

ד"ר סמדר סיני

יום מאבק באלימות כנגד נשים רלוונטי מתמיד

 

בדצמבר 1999 הכריז האו"ם על התאריך ה-25 בנובמבר כמציין את יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים. התאריך הסמלי נקבע לזכר רצח האחיות מיראבל, שלוש פעילות פוליטיות ברפובליקה הדומיניקנית אשר נרצחו ב-1960 בהוראת הדיקטטור רפאל טרוחיו.

 

בהכרזה על יום המאבק קרא האו"ם בהחלטה 54/134 לממשלות העולם לארגן פעילויות להעלאת המודעות הציבורית לסוגיית האלימות כנגד נשים ברחבי העולם. הצורך ביום מיוחד להעלאת המודעות נובע מכך שהנתונים האמיתיים אודות היקף האלימות כנגד נשים אינם גלויים לציבור, וחלקם אף אינם מדווחים לרשויות.

 

הנתונים בישראל חמורים: אחת מכל עשר נשים בישראל (10%) סובלות מאלימות במשפחה. 22% מהגברים סבורים כי זכותם להכריח את בת זוגתן לקיים עימם יחסי מין בכל עת. על פי מחקרים, 80% מהגברים המכים היו עדים לאלימות בביתם או חוו אלימות. כ-60% מהנשים המוכות גדלו בבתים בהם הייתה אלימות.

 

עד סוף שנות ה-80' במאה ה-20 לא הייתה חקיקה שהתייחסה לאלימות במשפחה. התפישה הרווחת הייתה שהמדובר בעניין פרטי, שימצא פתרונות בחוג המשפחה. כך נהגנו גם בקיבוץ.

 

המאבק באלימות בתוך המשפחה קיבל חיזוק משמעותי בשנת 1991 בעקבות המלצותיה של "ועדת קרפ" שהוקמה כדי לנתח את מקרי ומאפייני האלימות, ולהביא פתרונות. הוועדה קבעה כי יש לחוקק חוק שיראה אלימות במשפחה נגד נשים כמעשה פלילי, במסגרת החוק מוטל על המדינה לתת סיוע חוקי ונגיש לנשים מוכות על פי עקרון צו ההגנה. עוד נקבע בחוק שרשאי המשפט לתת צו הגנה מיידי להבטחת שלומו ובטחונו של כל בן משפחה, המאוים או הרואה עצמו מאוים על ידי האדם נגדו מוצא הצו.

 

ואצלנו?

 

אלימות קיימת גם בחצר הקיבוץ, בבית הספר ובבית הילדים, בין אדם לחברו, וגם בתוך המשפחה. באלימות, בכל אלימות יש לטפל בלי הנחות. תקנון הקיבוץ מגדיר מתי אפשר להפסיק חברות של חבר. בדוגמא הקיצונית ביותר - רצח - ניתן להפסיק חברות, גבר המכה את אישתו או ילדיו לא ניתן להרחיק מכיוון שעל פי תקנון הקיבוץ מדובר בעניין משפחתי ובמקרה של אלימות במשפחה רק בן הזוג הפגוע יכול להגיש תלונה.

 

אלימות מינית היא סוג אלימות המופעלת נגד נשים וילדים. אלימות זו הפכה להיות לאסוננו חלק בלתי נפרד מחיינו. אף שאנחנו מנסים להתמודד עמה, מורכבות החיים בקיבוץ מקשה ומכבידה מאד.

 

חינוך, דרכי מניעה ויצירת מודעות לתופעות הפסולות יסייעו לנו במיגור האלימות בחברה הקיבוצית.

 

ד"ר סמדר סיני

מנהלת היחידה לקדום נשים

 

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים