מדברים על זה: יחסים בקיבוץ
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

מדברים על זה: יחסים בקיבוץ

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 16.11.2010

  

יחסי קיבוץ-חבר בהיבטי חוק ומשפט, זכויות, צדק, מותר ואסור

 

יחסי קיבוץ-חבר ושורת "מטעני הנפץ" הכרוכים בנושא מורכב זה יעמדו במרכזו של יום עיון תנועתי שיתקיים ביום שלישי הקרוב, 23.11, בבית התנועה בתל-אביב.

 

יום העיון יתחיל מהקל - מוקי צור בסקירה היסטורית (מלווה בדוגמאות אירוניות ומשעשעות) על התמורות ביחסי קיבוץ-חבר, אל הכבד - דנה גורן, מנהלת היחידה לטיפול בעיות הפרט תפרוס מגוון סוגי מחלוקות בין חבר לקיבוצו, המגיעות לשולחנה, לטיפולה. בתווך ידברו עו"ד מיכי דרורי על מה מותר ומה אסור במגרת תקנות הערבות ההדדית, ד"ר סמדר סיני על מעמד הנשים בקיבוץ, עו"ד יעקב אברהמי על מהלכי שיוך וצדק חברתי, ורן רונן על סוגיות של "צדק או צדקה".

 

את בחירת הנושא מסבירה רבקה וילנד, מנהלת האגף החברתי: "במהלך השנים ועל ציר הזמן הולך ועובר משקל האחריות והסמכויות, מידי הכלל לידי החבר. המשפחה תפסה מקום יותר ויותר מרכזי בחיי הקיבוץ. נוצר צורך בהסדרת יחסים וזכויות בין החבר לקיבוץ. בתהליך נוצרו גם לא מעט מחלוקות ועימותים.

 

האם לא די בתקנות הקיבוץ המתחדש?

 

המדינה נכנסה והתערבה כאשר הגדירה סיווגים לקיבוץ, ובהמשך גם יצרה בשיתוף התנועה תקנות המוכרות כ"תקנות הערבות ההדדית בקיבוץ המתחדש", שלמעשה יצרו מעין ספר חוקים להתנהלות בקיבוץ. סביב נושא מורכב זה ותוך הסתכלות על כך מזוויות שונות יתקיים יום העיון. עוד נשמע הרצאה על פשיעה בקיבוץ ומהן דרכי התמודדות הקהילה עם אירוע חריג שמצריך התערבות גורמי אכיפת החוק והרווחה. נסיים עם סוגי מחלוקות בין חבר לקיבוץ - מקרי מבחן בהם מטפלת דנה גורן בתפקידה לפתור ולגשר במחלוקות המגיעות לשולחנה על ידי חברים או קיבוצים.

 

לפרטים וסדר היום של יום העיון
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים