מסע בזמן
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

מסע בזמן

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית -11.10.2010

 

הושקה רשת ארכיוני התנועות: 190,000 מסמכים ולמעלה מ-130,000 תמונות

 

מאות גולשים נעזרו בשבועות האחרונים במיזם מקוון אדיר בהיקפו שאיגד ל"רשת ארכיונים מקוונת" אחת את ארכיוני התנועות הקיבוציות - יד יערי ומורשת ( של גבעת חביבה) יד טבנקין (בסמינר אפעל), ומכון החגים "שיטים".

 

בסך הכול מקיף המיזם המקוון כ-190,000 רשומות קטלוג ומעל 130,000 תמונות. מדי חודשיים יתעדכן האתר בפריטים נוספים. יוזמיו, שותפיו ותומכיו של פרויקט זה מבקשים באמצעותו להגיע לציבור רחב שיותר של משתמשים בחומרי ארכיון שהיה נגיש וזמין עד כה היה לציבור המצומצם של פוקדי הארכיונים בלבד. כעת זמין המידע למעגלים רחבים של הציבור, ולקשת רחבה של שימושים כגון עבודות שורשים, עבודות חקר, מחקר אקדמי וספרותי, פעילות תנועות הנוער, ופעילויות תרבות וחינוך בכל מקום.

 

לטבנקין ויערי בגלישה

 

הקמת רשת הארכיונים החלוצית התאפשרה הודות לתמיכתה הנדיבה של קרן פרטית אשר מצאה לנכון לציין את יובל ה-100 לקיבוץ באמצעות הנגשת מורשת הקיבוץ לכלל הציבור בישראל ומחוצה לה. זהו מיזם "צומח" המיועד להוסיף אליו ארכיונים נוספים מהקיבוצים דרך פלטפורמה טכנולוגית שבבסיסו (IDEA@Arc של חברת אידאה).

 

כבר עתה ניתן למצוא מסמכים מארכיון יד טבנקין-מרכז מחקרי, רעיוני ותיעודי של התנועה הקיבוצית המאגד בין השאר את הארכיונים ההיסטוריים של "הקיבוץ המאוחד", "איחוד הקבוצות והקיבוצים", "התנועה הקיבוצית המאוחדת" (תק"ם), הארכיון הפעיל של "התנועה הקיבוצית" (תק"צ), ארכיוני תנועות הנוער בארץ ובחו"ל של "המחנות העולים", "הנוער העובד והלומד", "הצופים", "הבונים דרור", "החלוץ למרחב", ארכיונים של תנועות פוליטיות שהיו קשורות עם הקיבוץ המאוחד, ארכיונים אישיים רבים, עלוני קיבוצים, כרזות, תצלומים, קלטות אודיו ווידאו, דגלים ומוצגים, תיעוד בעל פה, אוסף כוח המגן העברי ועוד.

 

מסמכים ממרכז החקר והתיעוד של השומר הצעיר יד יערי כולל את ארכיון השומר הצעיר בארץ ובגולה, הקיבוץ הארצי, מפ"ם, מרצ, "שלום עכשיו", "על המשמר", "צוותא", גבעת חביבה, הוצאת ספרית פועלים, אוספי צלמי ואמני התנועה הקיבוצית, תולדות קיבוצים, ארכיונים אישיים, אוספים ויזואלים ואודיו-ויזואלים. במורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ' ניתן למצוא מסמכים מקוריים, תעודות, תצלומים וחפצים שונים מתקופת השואה ומלחמת העולם השנייה.

 

בארכיון המקוון חומרים גם ממכון החגים הקיבוצי "שיטים" - בין מדורי הארכיון: חגים ומועדים, מחזור החיים, תרבות וחברה, פנאי.

 

מוזמנים לגלוש לכתובת www.kibbutzarchives.org.il

 

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים