אלפים חיפשו - אחד פיצח את מטמון ה-100
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

אלפים חיפשו - אחד פיצח: ציון זוארץ מאשקלון הוא המנצח במשחק "מחפשים את מטמון ה-100 בקיבוצים"

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 17.9.2010

 

בתום חודשיים של משחק "מחפשים את מטמון ה-100 בקיבוצים" שנערך במסגרת אירועי מאה שנות קיבוץ של התנועה הקיבוצית, פיצח ציון זוארץ מאשקלון את חידת חמיצר.

ציון מצא את צמד המילים שהביאו לפתרון החידה - נאות עברון.

אלפים השתתפו בחודשיים האחרונים במשחק וניסו לאתר את קיבוץ המטרה אליו כיוון דן חמיצר.

את התשובה הנכונה שילח ציון אמש בשעה 16:23 מקיבוץ עברון, בו "הוטמן" הפתרון. כרבע שעה לאחר מכן, לאחר שדן חמיצר בדק את התשובה ואישר סופית כי היא נכונה התבשר ציון מפי מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, כי הוא הזוכה בפרס הגדול- רכב משפחתי וכרטיס טיסה מסביב לעולם, מתנת נותני החסות למשחק- תאגיד "משקי הקיבוצים" וחברות ישראcar, כנפי משק, leas4u.

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור: במשחק ביקשנו להביא כמה שיותר ישראלים להתעניין בקיבוצים ולהכיר את מורשת הקיבוצים, הקמתם, פריסתם בכל רחבי הארץ, ותרומתם להקמת המדינה, לביסוסה ולביטחונה.

ההסבר לפתרון החידה:

קיבוץ המטרה שנבחר היה הקיבוץ ה-100 שעלה על הקרקע על ידי התנועה הקיבוצית. המדובר בקיבוץ עברון. במרכז הקיבוץ, בקרבת גן הילדים, נמצאת עמדת השמירה - "גן אור" - ועליה שלט שבו נחבאות שתי מילות המטמון המבוקש.

כתב החידה הבסיסי:

בנקודת  המטרה - ראות טובה עד שש,

תופסים צד בכיוון אחת שלוש חמש

ששים ושבע הוא רמז מאתמול,

גלו קיבוץ כפול - הפתרון משמאל.

נקודת המטרה  צמד מילים שרומז מהתחלה אל הקיבוץ שעונה על מטרת האירוע וההתמודדות :מאה שנות קיבוץ- אל הנקודה (הישוב) המאה שאותה יש למצוא. (ועוד: על השלט, נשוא החיפוש,מופיעה המילה "הנקודה "פעמיים ככינוי למקום הזה שהפך למטרה הנכספת של ההתמודדות.

גלו קיבוץ כפול - הרמז החשוב ביותר אל "קיבוץ המטרה": מקום שעליו ישבו למעשה שני קיבוצים: (קיבוץ עברון וקיבוץ נאות מרדכי (שעלה על אותה קרקע לפני שעבר, כעבור מספר שנים, למקום בו הוא נמצא כיום בגליל העליון). כמו כן - מכוון הרמז לשתי הפעמים שהמילה קיבוץ מופיעה על השלט - המילה שתיהפך לעוגן חשוב בפיצוח התעלומה.

אגב, פיצוח רמז הקיבוץ הכפול כלומר שני קיבוצים במקום פיזי אחד - היה משאיר מעט מאד אפשרויות אל עבר קיבוץ המטרה לאלו שפיצחו את חידות "סימני הדרך" (הקלות יחסית) ומצאו את 21 הקיבוצים הפוטנציאלים.(שלא לדבר על "הרמז הענק" מחניים = שני מחנות על מגרש אחד(

רמז מאתמול נועד להצפין את תחילת שם הקיבוץ = עבר. תופסים צד = או במילים אחרות: עמדה (שהרי אדם בעל עמדה מוצקה בהכרח תופס צד) - פיצוח הרמז הזה אמור להביא אתכם למבנה המסוים בקיבוץ ששימש עמדה .ששים ושבע הוא רמז - משפט זה מתייחס למספר השנים (67) שחלפו מאז הקמת העמדה כפי שנרשם עליה: משנת 1943 ועד היום

שם המבנה גן אור קודד כך: עד ששגן (גן ילדים מחנך אותנו עד גיל שש (ורק מקרה הוא שהעמדה סמוכה לגן הילדים של הקיבוץ) (ראות טובה = אור  (תנאי ידוע לראות טובה).135 = כיוון דרום מזרח במעלות (וכך נכתב על השלט: "העמדה הגנה על הגזרה הדרום-מזרחית של הנקודה) גלו קיבוץ כפול הפתרון משמאל: שתי מילות הפתרון שנמצאות  משמאל לכפולת המילים "קיבוץ" שעל השלט - כאמור:  נאות עברון. הפתרון משמאל: הקיבוץ המבוקש הנו קיבוץ בן הזרם השמאלי של התנועה - מהקיבוץ הארצי.

לכתבה בנושא באתר מקו - לחץ כאן
סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים