מתגבש מתווה להסדרת "שימושים לא מוסדרים" בקיבוצים
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

מתגבש מתווה להסדרת "שימושים לא מוסדרים" בקיבוצים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 23.8.2010

 

שלב נוסף ביחסים בין מינהל מקרקעי ישראל לקיבוצים התרחש בשבוע שעבר בביקור שערכה בקיבוצים גשר, כפר רופין ויזרעאל מנהלת האגף החקלאי במינהל, עו"ד שולה בן-צבי. מטרת הצוות שהכין את הסיור - מזכיר התנועה, זאב (ולוולה) שור, בארי הולצמן, עו"ד מיכי דרורי, רפי עשת ומוטי קומרוב הייתה להמחיש לבן-צבי את משמעות מדיניות המינהל על הקיבוצים, שיישומה בעיכוב חתימה על חוזי חכירה לדורות, ובהקפאת כל אישור בנייה לקיבוץ עד הסדרת כל השימושים לתעסוקה זעירה ומה שמוגדר כ"שימושים מעורבים", אותם מצאו אנשי ממ"י כ"חורגים".

 

בשלושת הקיבוצים הומחשה מדיניות הכבדת זרוע המינהל על ניסיונות צמיחה וקליטה. הפמליה עברה בין בתי חברים, במקומות בהם מתוכננת בנייה של "הרחבה פנימית" בתוך הקיבוץ, וב"עסקים" - מרכולית, בית סיעוד, דירות מושכרות - לגביהם טוען המינהל כי הם "שימושים לא מוסדרים", ועד הסדרת שימושם נמנע מהקיבוץ כל קבלת היתרי בנייה.

 

חידוש צמיחה

 

בשיחת סיכום בירך מזכיר התנועה, ולוולה על ההידברות. "בעבודה משותפת ניתן להגיע להסכמות בנושאים שהצבנו מול ממ"י, באופן שיאפשר הסרת חסמים, הקטנת חיכוך וסיוע משמעותי לקידום הקליטה והתעסוקה בקיבוצים" הוסיף. עו"ד שולה בן צבי הביעה אופטימיות בהצלחת גיבוש מנגנון להסדרת "שימושים לא-מוסדרים" או "חורגים", ויצירת מסלול של הסדרה להשכרת דירות בקיבוצים. "אני רואה חשיבות בהסדרת העניין" הדגישה. באשר לטענות שהעלו נציגי הקיבוצים על מניעת טיפול או עיכוב הסדרת שימושים במחוזות ממ"י, הבטיחה בן צבי "בכל מקרה של אי-טיפול פרטני בהסדרת שימוש זה או אחר - אקח זאת לטיפולי האישי", אמרה.

 

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים