הקאמבק של קורצ'אק
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

הקאמבק של קורצ'אק

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 10.8.2010

  

ד"ר אבי אהרונסון

עובדי מחלקת החינוך התנועתית חזרו למקורות. ביום לימוד שעשו להעשרה, מצאו חיבורים בין דרכם החינוכית של יאנוש קורצ'אק וסטפה, ששימשה כעוזרתו הנאמנה בניהול בית היתומים, לחינוך בקיבוצים. בעיקר זה של פעם.

 

יאנוש, ובשמו המלא הנריק גולדשמיט, ניהל שני בתי יתומים בורשה, האחד יהודי והשני פולני. שמחה שטיין מקיבוץ לוחמי הגטאות שהנחה את הלימוד, סיפר עליו שהיה אינטלקטואל פולני, סוציאל-פילוסוף רחוק מיהדותו, שהפך ציוני ואפילו התעניין בקיבוץ בביקוריו בארץ, בעיקר בעין חרוד.

 

במהלך הלימוד נמצא דמיון בין דפוסי התורה הפסיכו-פדגוגית כפי שהתבטאה בבית היתומים ובחינוך הקיבוצי. את הדמיון מצא ד"ר אבי אהרונסון, מנהל מחלקת החינוך, "בסדר היום - השכמה, יציאה לבתי הספר וחזרה בצהרים לפנימייה. בחברת ילדים רב-גילית שהתנהלה כמעט באופן עצמאי, מלווה על ידי מדריכים בוגרים, מתן תשומת לב לכל ילד ומקום לכישוריו המיוחדים, כאשר המדריכים מלווים, מעשיית שעורי הבית דרך הארוחה המשותפת ועד לפעילות הבלתי פורמאלית".

 

סטפה הייתה זו שלקחה על עצמה שמירת קשר רציף עם משפחות הילדים. באמצע שנות השלושים עלתה לארץ והייתה לאשת חינוך וחברת עין חרוד. עם פרוץ המלחמה חזרה לוארשה, ליאנוש ולילדים, עמם גם הלכה בדרכם האחרונה.

 

אבי, תובנות?

"ישנם מוסדות שונים המתהדרים בשמו של קורצ'אק והטוענים ליישום משנתו. אנחנו למדנו כי משנה סדורה לא הייתה לו, ושבכל מקרה חשוב לבחון את מורשתו על רקע התנאים המיוחדים של אירופה בעת ההיא".

 

מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים