מאה לקיבוץ: אלפים מחפשים את "מטמון ה-100" בקיבוצים

מאה לקיבוץ: אלפים מחפשים את "מטמון ה-100" בקיבוצים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 2.8.2010

  

ולוולה עם דורית, מהחברה שעשתה לנו את שילוט החוצות

וגם: "אושפיזין בקיבוץ "לציבור הרחב, "צוותא" מצדיעה בסדרת מופעים, וועידה חגיגית

 

מזכיר הממשלה, צבי האוזר הודיע רשמית - ישיבת ממשלה מן המניין תתקיים ב-17 לאוקטובר בקיבוץ דגניה א', כאות הערכה ולציון 100 שנים לקיבוץ הראשון. ההודעה נמסרה למזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, שפעל בנושא עם שר הביטחון, אהוד ברק, וסגנית שר תמ"ת, אורית נוקד.

 

המרוץ לקיבוץ: ובינתיים, צוברת תאוצה ההתעניינות במשחק "מחפשים את מטמון ה-100 בקיבוצים": בסוף השבוע שעבר הגיעו מאות ממשתתפי המשחק לקיבוצים במטרה למצוא את "קיבוץ המטרה" בחידת חמיצר, ולזכות בפרסים בשווי 250,000 ₪, מתנת תאגיד משקי הקיבוצים. מארגני המשחק מסרו כי לאתר www.matmon100.co.il כבר נכנסו למעלה כ-20,000 משתתפים, 1,100 הם חברים קבועים בקבוצת הפייסבק של המשחק, ובסך הכל נשלחו למעלה מ-1,500 פתרונים (שגויים...) לחידת "קיבוץ המטרה".

 

בעקבות הערות של כמה משתתפים על כך שבהגיעם לקיבוץ היה השער נעול (סידורי ביטחון שוטף) נשלח מכתב לקיבוצים ובו בקשה "לסייע בהצלחת המשחק ומטרותיו - שיפור תדמית התנועה הקיבוצית, באמצעות חשיפת הקיבוצים לכמה שיותר אנשים בציבור הרחב, למידה והיכרות הציבור עם פריסת הקיבוצים ברחבי הארץ, ועם תרומתנו להקמת המדינה ולביסוסה. הנוהל שהוצע הוא הסמכת איש קשר בכל קיבוץ, אליו יוכל הצוות המארגן להתקשר בעת הצורך. הצעה נוספת היא כתיבת שלט בשער הקיבוץ, בו פרטי התקשרות עם איש קשר מקומי.

 

מהעיר לקיבוץ

 

בחול המועד סוכות יתרחש במסגרת "מאה שנות קיבוץ" מבצע אירוח "אושפיזין בקיבוץ". הציבור הרחב יוזמן להתארח ב-36 קיבוצים, ללא תשלום, ולהכיר מקרוב את הקיבוצים. על המבצע מנצחים ריקי רז (יפעת) ואיציק שפרן (עין השופט): "בכל קיבוץ מתוכנן סיור היכרות בענפים ובתעשייה, יוצג סיפור עליית הקיבוץ על הקרקע, והיכרות עם אורח החיים הקיבוצי ב-2010". את שמות הקיבוצים המשתתפים נמסור בקרוב, ובינתיים אפשר לעקוב בכתובת www.kibbutz.org.il

 

לאחר החגים, ב-4 באוקטובר תתקיים בקבוצת כנרת ועידת התנועה הקיבוצית, בהשתתפות נציגי הקיבוצים. כך נמסר בישיבת מזכירות התנועה הקיבוצית, בה דיווחו על ההכנות ד"ר רן כוחן (צרעה) ויוסי בן שאול (מעברות), ש"גויסו" לארגון. הוועידה - חגיגית וססגונית, תשא נופך ממלכתי עם השתתפותו של נשיא המדינה, שמעון פרס. הנושא המרכזי יהיה גיבוש מעין אמנה על זהות החברה הקיבוצית בעת הזו, ובעתיד, עם מרכיבי זהות משותפים בתחום הרעיוני, הכלכלי, החברתי והתכנוני.

 

צוותא מצדיעה

 

"צוותא" תל-אביב מצטרפת לאירוע "מאה שנות קיבוץ" בשלושה מופעי הצדעה לקיבוצים, ולתרומתם המגוונת לתרבות הישראלית.

 

משה טנא (גת), מנכ"ל "צוותא" מפרט: המופע הראשון, ב-20 לספטמבר, נקרא "הוא והיא בני 100", והוא מוקדש לשיריו של המלחין דוד זהבי, ממקימי נען, בעריכת גלעד בן-שך ובהנחיית אבשלום קור. ברפרטואר עשרות קלאסיקות מוכרות, ביניהן "הן אפשר", "הליכה לקיסריה", "יצאנו אט", "ניגונים", "את חכי לי" ו"אוי ארצי".

 

מופע שני (19 באוקטובר) יוקדש ליוצרים חברי קיבוצים - "100 שנים ביחד". דן אלמגור וגבי ארגוב יובילו ערב על תרומתם הייחודית המגוונת של משוררים ומלחינים חברי קיבוצים לאוצר הזמר העברי. ישירו אורי הרפז, דורית ראובני, דפנה זהבי, ואנסמבל לטינו אמריקאנו.

 

"'קיבוץ הוא גם דבר מצחיק" - שמו של המופע השלישי (9 בנובמבר). בצד היזע, הדם והדמעות ידע הקיבוץ בכל שנות קיומו לשמור על חיוך, הומור ואירוניה עצמית. על אלה יספרו דן אלמגור וגבי ארגוב, וימחישו בקריקטורות, פזמונים ואופרטות השחקנים דרור קרן, צביקי לוין, עדי נוי ואתי וקנין.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים