נען - ארבעה דורות של גאווה מקומית
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

נען - ארבעה דורות של גאווה מקומית

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 26.7.2010

  

הסיור בנען

בשנת 1930 בחג שמחת תורה עלתה קבוצה של 42 חניכי הנוער העובד מקבוצת הבציר ברחובות והתיישבה על אדמות שניקנו מהכפר הערבי נענה. כך נוסד קיבוץ נען, ראשון קיבוצי "הנוער העובד", הקיבוץ הראשון שהוקם על ידי נערים שנולדו בארץ ישראל, הקיבוץ הגדול בישראל כיום.

 

ביקור מטה התנועה בנען החל בתצפית על השטחים החקלאיים, המשיך לשכונת בנים חדשה, ומשם לשיחה עם ממלאי תפקידים במועדון. במועדון דיברנו על מקורות הכנסה, על תעשייה, חקלאות, יזמויות, עבודת חברים, מיסוי פנימי וגובה הפנסיה. נען הוא קיבוץ יוצא דופן, גדול מאוד, איתן, מסודר. במהלך סקירת ממלאי התפקידים בקיבוץ עלו מעת לעת מילים כמו "ערכי נען", "שותפות", "ערבות הדדית" לתיאור התנהלות הקיבוץ היום, ולא בכדי. נען מתנהל כקיבוץ מתחדש עם הפרטות למיניהן ושכר דיפרנציאלי מ-2005, אולם לצד השינויים מיושמים מה שנקרא בהגה המקומית "ערכי נען", המוצאים ביטויים במערכות תמיכה והפניית משאבים גדולים לבריאות ורווחה, לפרט, לגמלאים, לתרבות ופנאי, ולהמשכיות - קליטה ובניית בתים עבור הבנים שחוזרים מדי שנה, "כי את נען לא עוזבים", נאמר בדיון. והמספרים תומכים באמירה - בנען למעלה מ-900 חברים, הרבה צעירים, המון ילדים. עתיד ורוד לקיבוץ שחוגג 80 שנות נען השנה.

הסיור בגזר

 

ומנען המשיך סיור מטה התנועה לגזר. מייסדי קיבוץ גזר (1974) הנוכחי באו מארצות הברית, מכאן ייחודיותו בשני דברים - מגרש בייסבול וקבוצות פעילות, עליהן גאוות הקיבוץ, ובית כנסת אזורי ברוח הזרם הרפורמי אותו מפעילה חברה, רבנית הקיבוץ. לאורך השנים חוו חברי גזר משברים ומהמורות עד להתייצבותו היחסית בשנתיים האחרונות. כיום מתנהל הקיבוץ כקיבוץ מתחדש, עם אוכלוסייה של 380 נפשות, מתוכם 152 חברים (מספר כמעט כפול לעומת שנת 2003). כלכלת הקיבוץ נשענת על הכנסות מחקלאות, שכר עובדי חוץ, אולם אירועים, ומערכת חינוך.

 

יעדי הקיבוץ הם הסדר עם הבנקים על החובות שנותרו, יצירת מקורות הכנסה נוספים, הסדרת משבצת הקבע וחוזה חכירה לדורות, המשך קליטת חברים, וגיבוש הקהילה.

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים