נעים בעורף

נעים בעורף

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 25.5.2010

     

יואב מרגלית

לראשונה השתתף המגזר הקיבוצי בתרגיל העורף הלאומי

 

לראשונה מאז החלה מסורת קיומו של תרגיל עורף לאומי שנתי יוחד בו מקום גם לתנועה הקיבוצית במסגרת המגזר האזרחי. התרגיל, "נקודת מפנה 4" שמו, התבצע במהלך השבוע כחלק מהתכנית הרב-שנתית להכנת העורף האזרחי והצבאי לתרחיש של נפילת מאות טילים ורקטות בשטחי ישראל.

 

"מפקד" המגזר הקיבוצי בתרגיל היה יואב מרגלית (נצר סרני), מנהל מחלקת הביטחון התנועתית, בעבר בכיר בפיקוד העורף. "תפקידנו היה להפעיל את המגזר הקיבוצי לאור תרחישי אימה שהעבירו אנשי רח"ל (ראשות חירום לאומית), כמו בשעת חירום. המשימות להן נדרשנו הן שליטה ברשימות קשר, ממלאי תפקידים בקיבוצים, הפעלת צוותי חירום, חיבור בין קיבוצים חזית ועורף, הפעלת רשת מתנדבים ואיסוף תרומות של מוצרים ממפעלי תעשייה בקיבוצים לטובת תושבים בחזית, במידת הצורך. יואב אומר שהשבוע ניצל את השתתפותו בתרגילים קודמים כמשקיף על מנת להפנים תובנות ולקחי עבר לטובת יישומם בתרגיל ובמידת הצורך גם בשעת חירום.

 

הכללת הקיבוצים כמגזר נפרד היא לקח ממבצע "עופרת יצוקה" ומסקנת אנשי פיקוד העורף שהתנועה הקיבוצית בלטה לטובה כגוף מרכז ומחבר גורמי סיוע לצורך פתרון בעיות לישוב הבודד. "על בסיס עקרון הפעלת הסולידאריות בין הקיבוצים, חיבור הארגונים הכלכליים האזוריים ומפעלי התעשייה בקיבוצים הפכנו להיות גורם משמעותי גם בתרגיל זה" הוסיף יואב.

 

לאתר מחלקת הביטחון - לחצו כאן

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים