מה מותר, מה אסור
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il

מה מותר, מה אסור

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 18.5.2010

  

ועדת קבלה

נציגי 44 קיבוצים השתתפו ביום עיון לחברי ועדות קליטה בקיבוצים, אותו הוביל המטה התנועתי לצמיחה דמוגרפית. עיקר המידע נמסר על היבטים משפטיים ואתיים בתפקוד ועדת קבלה, דילמות מוסריות בקליטה - אלה הוצגו באמצעות אימפרוביזציה של שחקני בימת "תיאטרון הקיבוץ", ולסיום - הסברה על תהליכי אבחון ומיון נקלטים בקיבוץ, והמחשת "קליטה מנקודת מבטו של הנקלט".

 

איציק שפרן, מנהל מטה צמ"ד הציג ביום העיון נתונים המצביעים על כך שמתוך 257 קיבוצי התנועה הקיבוצית (לא כולל הקיבוץ הדתי) - 171 קיבוצים עוסקים בקליטה וצמיחה דמוגרפית - 122 קיבוצים קולטים במסלול של חברות באגודה השיתופית - קיבוץ, 49 נוספים קולטים תושבים לשכונת הרחבה לצד הקיבוץ. בשאר הקיבוצים או שאין הסכמה על מודל קליטה רצוי לקיבוץ, או שנעצרה קליטה מסיבה כלשהי.

 

במטה התנועה הקיבוצית מעודדים מתנופת ההתחדשות בקיבוצים, בשנת המאה לקיבוץ הראשון: לאחר שנות שפל דמוגרפי בהם צנחה אוכלוסיית הקיבוצים לשפל של 115,000 נפשות, נאמדת אוכלוסיית הקיבוצים היום ב-126,000 נפשות על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיקה. נתון חיובי נוסף הוא שגילם של כמחצית מאוכלוסיית הקיבוצים היא מתחת לגיל 30.

 

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור: "התנועה מעודדת בשנים האחרונות קליטה לחברות בקיבוץ, על פני הקמת שכונות הרחבה. הסיסמא אותה אנחנו משווקים היא 'מצטרפים כשותפים, לא שכנים'."

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים