אל אל יחזקאל

אל אל יחזקאל

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 10.5.2010

 

חן יחזקאלי עם בנו מאור

ד"ר חן יחזקאלי מזמין לכנס על שיח דמוקרטי בקיבוץ

 

פתאום קם אדם ומחליט לחולל מהלך. קצת לזעזע, בעיקר לעורר שיח וחשיבה אחרת, חדשה. האיש הוא חן יחזקאלי מראש הנקרה. ראשיתו של מהלך בכנס (יום ג', 25/5 בבית התנועה בתל-אביב), אותו מפיק ומתכנן חן בשיתוף האגף התנועתי למשימות - "מקום לדאגה - שיח חדש על שאלות יסוד בעתיד הקיבוץ". קיימתי עמו ראיון קצר כדי להבין מיהו, ואת מי הוא מבקש לסחוף אחריו.

 

ספר, חן, כמה מילים על עצמך.

שמי חן יחזקאלי, אני בן קיבוץ ראש הנקרה, בן 50, נשוי לסיון ואב למאור. בעל תואר דוקטור בפילוסופיה, עם הצטיינות. את הדוקטורט שלי כתבתי על השאלה, מה היה הפגם המרכזי בחינוך הקיבוצי.

 

על מה הכנס?

לשלושה מושבי פאנל הזמנתי והם נעתרו: מזכיר התנועה, ולוולה, מוקי צור, פרופ' יוסף אגסי, יאיר גרבוז, יהושע סובול, ואנשי תנועה וחברים נוספים, צעירים ומבוגרים. הכנס הוא על שאלות יסוד בעבר ובעתיד הקיבוץ: במה טעינו? במה צדקנו? איזה חזון (אם בכלל) נרצה לקיבוץ בעתיד? וכדומה. חלק חשוב יהיה לשאלות והתייחסויות של הקהל. עם זאת, חשוב לי לציין, ייחודו וחשיבותו של הכנס אינם בתכניו, שאמנם הם חשובים, אלא באופי שאני מקווה שיהיה לו.

 

מהו 'אופי' זה?

שיתקיים בו שיח דמוקרטי.

 

מה מיוחד בזה? והרי הקיבוץ קיים שיח דמוקרטי מאז ומתמיד, כולל היום.

אני יודע שישנו רושם כזה, אבל אני מכחיש. אני מרבה לחפש שיח דמוקרטי ואיני מוצא.

 

האם אינך מחמיר?

אולי, אך איני חושב כך. למשל, כמעט בכל המקומות הדוברים עוברים את הזמן שהוקצב להם ומתעלמים מיושב הראש. נסה לדמיין ילדים משחקים כדורגל ועושים פאולים, ואינם נשמעים לשופט. גם אם הם ימשיכו לשחק ולקרוא לזה כדורגל, אתה בוודאי תסכים שזה כבר משחק אחר.

 

דברו חלש

 

אמרת "למשל". מה עוד?

בעיקר זה, שחסרה הרוח הספורטיבית, כזו שאתה מוצא במקום בו אנשים אומרים בקלות ובתדירות ביטויים כמו "אנא תקנו אותי", "טעות שלי", "תודה על הביקורת" וכדומה. אמנם האווירה היא הרבה פעמים טובה, וזה טוב, אבל זה לא מספיק.

 

מה אתה מבקש להשיג בהמשך?

לגייס את התמיכה הכספית הנדרשת על מנת לאפשר את המיזם על שם מוטקה יחזקאלי, אבי, שהיה איש חינוך וציבור מוכר, לקידום השיח הדמוקרטי בקיבוץ ובכלל. חשיבותו של המיזם עבורי היא שהוא יספק לי פרנסה. אם בתוך כך גם אביא תועלת לתנועה ולקיבוצים, יהא זה מבחינתי בונוס מבורך.

 

פרט לפרנסה, כפי שציין יחזקאלי בכנות, הוא אומר שעדיין איננו יודע לאן יובילו דיוני הכנס. כפילוסוף הוא מנפק הסבר מעניין, לפיו "דיון אשר יודעים מראש לאן יוביל הריהו, בהגדרה, לא דמוקרטי".

מי אתה מצפה שיבוא להשתתף בכנס?

 

מוזמן כל מי שעתיד הקיבוץ והתנועה הקיבוצית קרוב ללבו.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים