קיבוץ 2.0

קיבוץ 2.0

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 10.5.2010

  

בכנס האינטרנט למדו אחסון מקוון של חומרי ארכיון: הארכיונאים - על דיגיטציה

 

מסכי פלזמה, מצגות ססגוניות, ואנשי שיווק חייכניים היוו תפאורה לכנס אינטרנט מקצועי שהפיקו אירית בר נתן, מנהלת פורטל הקיבוצים, עדי  כהן מחברת עדי פיתוח עסקי בע"מ ושלומי אילן ממרכז ההדרכה התנועתי. מאה מנהלי אתרי קיבוצים, תעשייה בקיבוצים ואתרי מועצות אזוריות השתתפו בכנס, בו הושם דגש על מידע שימושי עבור עורכי אתרים, למשל באשר לזכויות יוצרים, חוק הספאם ("דואר זבל"), ואתיקה בפרסום תכנים. חלק נוסף ביום העיון הושם על הצגת פתרונות מתקדמים לאחסון ושמירת חומרי ארכיון הקיבוץ - תעודות, תמונות סטילס וסרטוני וידאו - באתר הקיבוץ באינטרנט. את כל התכנים, המצגות ודרכי התקשורת לחברות שהציגו בכנס ניתן למצוא באתר הקיבוצים www.kibbutz.org.il

 

ארכיונאים מחפשים אבא

 

בדרך כלל מוטרדים אנשים באשר לעתידם או עתיד משפחתם. כמה מאתנו מוטרדים מהעבר ? הארכיונאים למשל. השאלה "האם העבר שלכם בידיים טובות?" העסיקה ארכיונאים מקיבוצים, מושבים ויישובים קהילתיים מהצפון ועד גרופית בערבה. אלה גדשו את אולם לאונרדו בבית התנועה בתל-אביב.

 

בכנס, הארכיאונאים אותו ארגן מרכז המועצות האזוריות הונח על השולחן נושא שמירת החומר הצבור בארכיוני ההתיישבות. הוצגו מודלים שונים של פעילות אזורית, למשל קליטת ארכיונים של יישוב בתוך המועצה האזורית (מ"א עמק יזרעאל ועמק הירדן), או דיגיטציה מרוכזת של התיעוד ביישובים (מ"א עמק חפר). יזמים הציגו פעילות של מפגשים, סיורים ולימוד משותף, והראו שאפשר להגיע רחוק עם קצת עזרה והרבה יוזמה. אולם מרבית הארכיונאים 'נופלים בין כסאות'. הם, שאמורים לשמור על התיעוד בהווה ועל הזיכרון הקולקטיבי, מתמודדים עם חברה בתהליכי שינוי, ולא פעם גם עם גילם המתקדם, וזקוקים ל'רוח גבית' של הקהילה והאזור. "כשהיית מרכזת תרבות קיבלתי תמיכה מהמועצה. אבל כעת, כמרכזת הארכיון, אין למועצה שום עניין בי" אמרה ענת, ארכיונאית בקיבוץ בדרום הארץ. לשאלה "למה תרבות כן וארכיון לא?" היא משיבה: "כי תרבות שייכת לקהילה כולה" המחישה. אם העבר איננו באחריותה של הקהילה, מי כן אחראי?

 

הכנס אורגן בחסות מרכז המועצות האזוריות הדוחף לפעילות, אך בסופו של דבר מה שקורה בשטח נקבע ע"י ראש מועצה ומרכז קהילה. בכנס דנו בקבוצות בנושא הארכיון בקיבוץ המופרט, בתפקידו של הארכיון בנושא הנצחה וזיכרון, בזרימת מידע ממוסדות היישוב לארכיון, במעמדם של הארכיונאים המתנדבים ומחשוב.

לסיכום כנס האינטרנט - לחצו כאן

 

 

 

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים