חלוץ מרכזי

חלוץ מרכזי

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 28.4.2010

 

פילוג, איחוד, הגשמה. "החלוץ למרחב" חוגג 60 שנים להנהגה העליונה

 

"תנועת נוער חלוצית עצמאית", כך מגדירים עצמם אנשי החלוץ למרחב, שנוסדה בארגנטינה בשנת 1948. שנתיים אחר כך הוקמה הנהגתה העליונה של התנועה, אשר פעיליה בישראל ובתפוצות בתפוצות לאורך השנים יציינו ב-27 במאי בכנס חגיגי 60 שנות פעילות הגשמה ציונית.

 

שורה של איחודים ופילוגים ליוו את התנועה כמעט מראשיתה, מספר המזכ"ל אברהם קלדרון, חבר אלומות. בוגריה המייסדים היו צעירים ציונים בלתי-מפלגתיים שפעלו במסגרת "מכבי". חילוקי דעות עם הנהלת מכבי לגבי האופי הציוני של המוסד והדרך להגשמה הביאו את הקמת "למרחב", אשר בשנים הראשונות פעלה בתוך מועדון מכבי. ב-1952 עלה הגרעין הראשון לארץ והשתלב במסגרת ההכשרה בקיבוצים כנרת ואלומות. גרעין זה הושפע, איך לא, מהאירועים בתנועה הקיבוצית של אותם השנים והתפלג לשניים, חלק מהחברים יצא לייסד את קיבוץ בחן בשרון, החלק השני השלים בקיבוץ נאות מרדכי בגליל העליון, באותם ימים קיבוץ עצמאי שלא השתייך לשום זרם. הפלג הזה הקים בהמשך את תנועת הנוער החלוץ העצמאי. קיבוץ נוסף - מגל - נוסף לרשימת יעדי ההגשמה לאור שותפות חדשה עם תנועת הצופים במדינת ישראל.

 

ציונות והגשמה

 

בשנת 1966 נרשם פרק חדש בתולדות התנועה - איחוד מחודש, ושם חדש - "החלוץ למרחב". סיבה למסיבה. ואיך ציינו את האיחוד החגיגי בשנים ההם ? כמובן, בהקמת קיבוץ חדש. בקשות, אישורים, גרעינים וב-1969 חודש קיבוץ אלומות, כמפעל משותף להחלוץ למרחב והנוער העובד והלומד. מאז משתלבים גרעיני התנועה שבאים להגשמה בישראל בחמישה קיבוצים - אלומות, נאות מרדכי, בחן, מגל וטללים שבנגב.

 

עיקר פעילות החלוץ למרחב מתרחשת בארגנטינה, שם מתקיימת פעילות שליחיה ומדריכיה ב-18 קהילות יהודיות, עם כ-1000 חניכים. 35 בוגרים משתתפים מדי שנה בתוכניות הכשרה שונות בישראל. יעד פעילות מרכזי נוסף מאז שנות ה-70' הוא מקסיקו. בארץ, מציין קלדרון, אנו פעילים במסגרת התנועה הקיבוצית, ופעילותינו מתרכזת בהדרכת הקבוצות המגיעות לשנת הכשרה בישראל, וביצירת תוכניות מסע להכשרת מנהיגות לקהילות השותפות יחד עם פרויקט "החוויה הישראלית". ההנהגה בארץ מהווה עורף לוגיסטי של התנועה בעולם בכל הקשור בייצוג וגיוס משאבים. יש לציין שכל המדריכים המלווים את שנת הכשרה פועלים בהתנדבות. "בשנת ה-60 החלטנו לחדש מסורת של עליה בגרעינים, ומימשנו זאת עם גרעין של 12 בוגרים שנמצאים כעת באולפן בקיבוץ מעגן מיכאל.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים