אגף הכלכלה: 100 קיבוצים טרם ניצלו כספים המגיעים להם מהמדינה על השקעות במערכת המים

אגף הכלכלה: 100 קיבוצים טרם ניצלו כספים המגיעים להם מהמדינה על השקעות במערכת המים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 13.4.2010

 

איתמר שוויקה

כ-100 קיבוצים טרם מימשו כספים המגיעים להם מהאוצר על השקעות שביצעו במערכת המים בקיבוץ, ועל ייקור מים שפירים בחודש ינואר 2005 כפי שנקבע ב"הסכם המים", עליו בשנת 2007 משרדי האוצר והחקלאות ותנועות ההתיישבות.

 

על כך מדווח השבוע איתמר שוויקה (ברקאי) מאגף הכלכלה במטה התנועה הקיבוצית. השבוע שיגר שוויקה מכתב לקיבוצים ובו תזכורת על האפשרות שנקבעה בהסכם המים - קבלת החזר כספי על השקעות במערכת המים, לטובת ייעול וצמצום שימוש.

 

הדרכים לקבלת הכספים הם דרך השקעות כפי שמופיע בנספח א' להסכם, או בדרך ישירה, בעיקר בקיבוצים הנמצאים באזורים נעדרי חלופה לשימוש במים שפירים.

 

במכתבו, מסביר שוויקה: סעיף בהסכם המים מתייחס לייקור המים השפירים בחודש ינואר 2005. נקבע כי פיצוי על התייקרות המים יוחזר לצרכני המים השפירים במשך חמש שנים כנגד השקעות מייעלות השימוש במים. סכום ההחזר הישיר הוא 70 מיליון שקל מידי שנה. החזר הכספים בגין השנים 2005-2006 שולם כנגד הצריכה בפועל. החזר 2007-2009 מוחזר כנגד השקעות.

 

"לצערנו", מסביר איתמר, "כ-100 קיבוצים לא פנו להשקעות אלה ולקבלת הכספים המגיעים להם". לאחרונה ביצעה ועדה אשר תפקידה לפקח על ביצוע הסכם המים עבודה רחבה במסגרתה בדקה ומצאה כי גם 100 קיבוצים טרם מימשו כספים המגיעים להם לאור התייעלות שעשו במערכות המים.

 

עוד מוסיף שוויקה: "לאחרונה החליטה "ועדת ה-8" שאמונה על הפיקוח, על הרחבת אפשרויות ההשקעה, בהוסיפה את ההשקעה בהתקנת שעוני מים בקיבוץ כהשקעה שניתן בגינה לקבל מענקים, זאת מכיוון שהתקנת שעון מים מהווה התייעלות וצמצום שימוש במים".

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים