נתינה נטו

נתינה נטו

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 12.4.2010

מתנדבי פרויקט מיצוי זכויות
פרויקט מיצוי זכויות ניצולי שואה צובר "לקוחות" גם בעיר ובמושב. בתנועה פועלים להרחבתו

 

1000 פניות של ניצולי שואה טופלו עד כה במסגרת הפרוייקט התנועתי שמטרתו לסייע לחברי קיבוץ ניצולי שואה להכיר ולדעת מהן הזכויות המגיעות להם מהמדינה באמצעות הביטוח הלאומי ובקרנות שונות.

 

הנתון הזה הוצג במפגש למטרת "רענון והדרכה" שנערך ביום חמישי שעבר על ידי מחלקת בריאות ורווחה ל-57 מתנדבי הפרוייקט מהקיבוצים.

 

המתנדבים הם חברי קיבוצים, רובם גמלאים "צעירים" שעברו הכשרה למשימה החשובה - חבירה לניצולי שואה בקיבוצם, וממנו לקיבוצים שכנים - הסברת זכויות המגיעות להם בגין היותם ניצולי שואה.

 

תחילת הפרוייקט לפני כשנתיים וחצי, בקורס הכשרת המתנדבים על ידי עו"ד אביבה סילברמן ואנשיה בעמותת "אביב לניצולי השואה", שממשיכים ללוות את המתנדבים בכל צעד ושעל, ולעדכן בכל חידוש של חקיקה או תקינה בנושא. הלימודים כללו הכרת תקנות וחוקים, סוגי קרנות וזכאות לתמיכה, זכויות ודרכי התמודדות עם ומול סבך ביורוקרטי, ובין לבין - מסירת חידושים ועדכוני חקיקה מוועדות ומליאת הכנסת.

 

במושבים מתקנאים

 

יעל אייזנר, ממטה התנועה הקיבוצית: "מה שהחל כפיילוט שלנו עם עמותת אביב למען ניצולי שואה צבר תאוצה ותומכים. הצלחות המתנדבים והניצולים לממש זכויות, כמו גם הצורך ב"מקצוען" המצוי בתחום, הביאו למתנדבים הקיבוצניקים פניות נוספות, גם מניצולי שואה בערים ובמושבים", היא מגלה.

 

לכנס "עדכון" שנערך בבית התנועה הקיבוצית הגיעו המתנדבים, מסורים ואכפתיים כהרגלם, לאחר שעשו את הדרך מהדרום - בין היתר ממשמר הנגב ודורות, מהצפון - אילון, מצובה ועמיעד, כל זאת על מנת להתעדכן בחידושי חקיקה או תקינה, מידע אותו יחלקו בימים הבאים עם ה"לקוחות" - ניצולי השואה.

 

מנהלי הפרויקט מרוצים. לאור הצלחת הפרוייקט - עד היום נעשה טיפול בכ-1000 פניות, שהניבו מימוש זכויות מצרפי במאות אלפי שקלים לרווחת ניצולי שואה - יש התעניינות, גובר הביקוש. זה מגיע מכיוונם של ניצולי שואה, להם רצון להיעזר, ומצדם של חברי קיבוצים נוספים לעבור הכשרה ולהתנדב לסייע. לפי כך מבקשת התנועה לאתר מקור כספי שיסייע במימון קורס הכשרת מדריכים נוסף. "מימון לקורס נוסף עוד לא מצאנו", אומרת יעל באכזבה, "מוסדות המדינה השיבו בשלילה לבקשת מימון עבור הכשרת קאדר מדריכים נוסף. הזמן איננו לטובתנו בעניין זה, אך יש בנו את הנחישות להפוך כל אבן על מנת שנוכל להרחיב את הפרויקט ולסייע לאנשים נוספים", מציינת אייזנר.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים